Det som vi i brinnande krig missar, ja vi, hela världen, är att efter Ryssland förlorat detta så kommer resultatet endast vara det samma som det har varit varenda gång detta har hänt de senaste 800 åren.
Ryssland går in i sin kaotiska 30-års bubbla, slickar sina sår och kommer ut ur den som.....ja, som ALLTID annars = ett oförändrat pack som endast använt de 30 åren till att ytterligare spä på sin historieförfalskning och upplysa sitt folk om hur den ryska kulturen (finns INGEN förutom möjligtvis kulturell hjärntvätt) och det ryska arvet (RYSK arvsynd) är allt som betyder något i den kommande hämnden mot världen. Det spelar ingen roll hur många gånger de får på käften då deras folk är så sönrdiga inpå märgen sedan århundraden tillbaks att de inte har något mer än hjärnspökena kvar för att upprätthålla syfte att leva. Det enda de klarar av är att sitta i 30-års cykler och ruva på hämnd tills nästa gång det är dags att göra bort sig IGEN.
Just därför skall vi vara glada åt att där fortfarande finns dem som ägnat tid åt att hålla koll på ryssens nästa idiotiska drag. Detta är varför Ukraina fortfarande står på benen och till och med mer än så idag. Tack till alla de som visste att Stalinisten/RYSSEN aldrig skulle göra annat än vad den alltid gjort förr, och tack till dem för att de aldrig sänkt garden som vissa andra NAIVA och godtroende Macrons, Merkels och Carlsson/Bildt m.fl. Tack USA och Storbritannien för att ni ännu en gång hjälper och offrar er för Europa medans resten försöker hitta tillbaks till verkligheten som bistert knackar på dörren. DET är RIKTIG solidaritet det!
Utan den hade Ukraina varit ett minne blott nu och bara ännu en vasallstat i den förlegade världens sfär.
Ryssen skräder om en kultur som måste få leva fritt....vilken kultur? Den som stagnerade för 800 år sedan i form utav att få ett helt folk att vara en enda stor militärparad i både själ och tanke? Nordkorea har ju åtminstone riktig kultur upptill detta samma vansinne, men Ryssland, saknar det helt och hållet på grund av att de aldrig haft någon. Inget annat än en stor parad utav dumdristighet och fantasi om ett folk som kan slåss (aldrig kunnat det heller, då de är fega as som alltid får på huvudet om de öppnar truten för mycket på fel plats) utan nytta för något eller någon. Fortfarande, ÅR 2023? Kultur ja.....Slavisk neandertalarkultur möjligtvis.
Matkultur? Nja, till och med tristare än saltsill och söndersaltad köttfärslimpa eller lutfisk. Den matkulturen som finns i Ryssland är till 100% kommen från de andra LEVANDE regionerna som ingått eller ingår i federationen (inkl fd Sovjet), och utan dessas underbart levande kultur hade de inte haft något annat än bröd och soppa kokt på vodka som sitt kulinariska "kulturarv". Inte ens mat har de lyckats utveckla på ett millennium utan bara stulit köket från de andra. Andra länder inspireras och tackar för möjligheterna av utomstädes inspiration medans Ryssland säger att det är DERAS egen. Och om de som de STAL det från säger något annat så måste ju tvättbjörnen invadera enligt 1293 års doktrin för att hålla den FALSKA historian levande. Och dessa lögnaktiga tjuvar är vad vissa tycker skall leda världen in i en "ny era"?
Litteratur är nästa som de pekar på vara kulturellt unik. Nja....Att skita ut några tusen böcker som till 90% handlar om att få in så många namn som möjligt på så många sidor som möjligt är inget som är "litterärt unikt". Snarare ett ständigt upprepande utav ett förtryck som stagnerat i brist på perspektiv och resulterat i en och SAMMA TRAGIK. Att beskriva alla, i bokens, personernas skostorlekar och andra detaljerade attribut som t.ex EXAKT vilken minut på måndagen personerna (ALLA) i boken besöker toaletten och till det dessutom på exakt vilket universitet de just nu gjorde det, är inte någon specifik "kulturell" litteratur, utan snarare ett bevis på att mångfalden dog innan pennan kom till verket. Att fylla böcker med 800 sidor tragik utan varken poäng eller annat än EGENsyfte är även detta lika kulturellt nordiskt (förlåt Danmark, men ni är faktiskt inte med på den tragiska listan

) och lika unikt som vilken annan OFFERKOFTA som helst. Om det är kulturen, så är den kulturen stagnerad med all rätt!
Den riktiga så kallade Ryska litteraturen som verkligen GÅR att kalla kulturell är nästan uteslutande från de f.d sovjetstaterna och provinserna. Det är där den riktiga kulturen kom till LÅNGT innan någon RYSK påverkan STRÖP den eller började kalla den för rysk. Ryssland och dess folk har bara försökt kopiera och misslyckats fatalt som vanligt och därför känt sig tvungna att benämna ICKE ryska alster som ryska för att åtminstone ha något som kan backa upp även denna förfalskade MYT. Mina universitet och rysk kulturlitteratur my arse.
Här skall Ryssland vara jävligt tacksamma för att tänkare i Polen, Ungern, Rumänien, Bulgarien, Estland osv osv osv har fått det att SE UT som att det är ryska alster, när det de facto inte överhuvudtaget var eller är. Ännu en punkt ryssen parasiterar på andra i. Historien är sann, men den historien är INTE rysk utan verklig.
Musik? Tja....här kan vi väl ännu en gång hänvisa till litteraturen ovanstående. Att sitta år 2023 och hävda sin unika kultur genom antalet marscher som lyckats återupprepas till döds är enfaldigt och oerhört korkat. År 1990 hade fortfarande den större massan utav HELA "folkslaget ryssar" inte hört annat än svansjön på repeat ackompanjerat med en tre-strängad balalajka för att det verkligen skulle vara.....unikt. Den lyckliga saten som år 1987 hade kommit över ett piratkopierat kassettband med rock'n'roll från omvärlden låg risigt till om den blev påkommen. Men som tur var kunde man betala av den synden med några tusen rubel till "polisen" som ertappade dig med denna odygdens kreation.(det var big business att sälja jugoslaviska skräpkopior av kassettband i Ryssland på den tiden...och detta var IGÅR!. Kultur?....Njae...snarare 3-strängad STAGNATION i form av korruption och FÖRBUD mot personlig utveckling.
Under samma tid användes Ouden, Dombyran, Vevliran, nyckelharpan, el-gitarren, flygeln, lutan, hammonden osv osv osv friskt i andra länder UTAN att dessa försvarade detta med hjärntvättat våld för att det var "unik" kultur. Ännu en gång visar det sig att den riktiga musikkulturen levde och frodades i Sovjet, men INTE i Ryssland. Parasiter även på den punkten.
Detta leder oss in på varför ryssen EGENTLIGEN är inne och härjar i Ukraina i LÖGNENS tecken. Vad är det de egentligen vill bakom alla dessa snart hundratals utannonserade anledningar?
Avnazifiera? - Nej, då de fortfarande efter 80 år inte vet vad en nazist är eller VAR utan TROR att man kan hitta på en egen benämning som passar den trasiga ryska hjärnan enklare än den riktiga betydelsen som råder i HELA resten av världen. Som om att rysk lingvistik betyder något eller någonsin har förutom för just (språkligt) okunniga ryssar. Men visst, man kan ju HITTA PÅ att det finns rysk champagne och att allt annat är mousserande vin....om man bara är tillräckligt felskapad eller tror att tundran sträcker sig ända ned till Aube . Fanatiskt korkat folk som accepterar att göras bort om och om igen utan minsta självbevarelsedrift eller RIKTIG stolthet. Men som sagt - så länge skutan kan gå i form av en T-34'a på röda torget så är allt toppen! Aldrig varit bättre!
Avmilitarisera? - Varför då? Ukraina har ju ingen militär säger de. Den förgjordes på några dagar enligt ALLA ryska medier, så varför stanna kvar?
Skydda ryssland från Natos expansion? - Jo visst. Det måste vara därför Ryssland konstant expanderat sin flotta uppe i norr UTAN att Nato har gjort det. Dessutom måste det ju ha att göra med alla dessa fientliga Natoländer som investerat friskt FÖR Rysslands skull och utveckling sedan 1992. Hemska Nato!
Skydda rysk kultur och dess intressesfär? - Vilken (enligt ovan)? Och hur kan man missa att den "intressesfären" man KALLAR rysk inte vill ha ett skit att göra med Ryssland att göra och ännu mindre tillhöra deras illusion kallad intressesfär. Är det så att ryssen helt enkelt inte förstår uppenbar verklighet trots att den är det REELLT verkligaste de kan ta på i sina dagar? Måste det vara en lögn för att det skall accepteras som sant eller borde det egentligen räcka med den uppenbara utvecklingen i världen utanför sin egen intressesfär som motsägelse? Nej, nej, då krockar de två hjärncellerna som ryssen begagnades med och då måste ju björnen gå i försvar mot......mot?. Stackars jävla björn till att vara utsvulten och lida utav sömnbrist dessa dagar så som ryssen misshandlat den genom århundraden.
Det ENDA ryssen vill åt genom att invadera Ukraina är att motverka folkets frihet och utveckling som skulle kunna sprida sig in i Ryssland. Precis som de gjort med Georgien, Kazakstan, Tjetjenien, Uzbek osv osv. Deras största mardröm är ju om den RIKTIGA kulturen skulle få fäste i Ryssland, för då kan det ju visa sig att den ryska hittepå-kulturen faktiskt aldrig fanns, och det skulle ju göra hela livet meningslöst för dem. SE VIDEO nedan!
Att gå i krig och mörda oskyldiga bara för att försvara sin lögn är det väldigt få människor och länder som gör i denna utvecklingens tid vi lever i. Sanningen är att det faktiskt bara är ETT ENDA land som gör det - Ryssland. Resten av världen står hänförda utav dumheten som utspelar sig live.Inkl Indien, Kina. Ryssen dock, ja den fortsätter gå till jobbet och svarar - Jag är inte politiskt intresserad så jag vet inget och vill inte veta. Det får någon annan göra.
Världens rövhål i kvadrat och inget annat är detta söndriga helvete kallat Ryssland. Tro fan att Ukraina gör allt för att bli av med parasiten. Ukraina har ju faktiskt en RIKTIG kultur att försvara.