Citat:
Ursprungligen postat av
Tymmiedickzon
Fast alla de där värderingarna över hela landet som gjordes 2022. Gör man om dessa nu borde ju fallet nationellt vara 20-30%, eller hur? För du vill väl inte fuska och komma med glädjesiffror? Men det som retar bostadsägarna är räntehöjningarna.
Men ska konsumentpriserna på saker som el komma ned - finns ingen annan väg framåt.
Vänta och se, arbetslösheten först, sen fall på fastigheter / bostäder det lär ta lite längre tid då hushållen har en buffert efter pandemin.
Och övrig inflation är i botten orsakat av högre energipriser, så ser man på de så har det fallit tillbaka, dock tror jag att viljan bland bolagen att sänka priserna i takt med fall i energipriser, inte är lika stor, utan de har bitit sig fast så länge det finns utrymme.
De vill nog bli kompenserade för minskade intäkter under pandemin.
Btr. Elpriser så är ju det en salig blandning av omständigheter, där de som styr elmarknaden ska stå till svars.
Svårt att även se enbart nationell påverkan på elpriset då man även exporterar el.