Citat:
Ursprungligen postat av
Skarparattarn
Är inte 1,4 miljarder för Rice ett överpris?
Jag säger så här. Den egentliga värderingen som både Arsenal och Man City satt är 90 miljoner pund. Det är mycket men det finns många "inflationsdrivande" faktorer (inte bara själva samhällsinflationen) så som att han är engelsk, att han är en s.k. "generational player" för West Ham.
Arsenal och City var beredda att betala 90. Det är bara City som visat intresse på den nivån förutom Arsenal. Skulle Arsenal backa ur för att man inte vill betala mer riskerar Rice alltså att hamna i City, den enda klubb som kom före oss förra säsongen. Arsenal vill komma ifatt City och det gör man inte genom att "släppa" sin no.1 spelare på önskelistan till dem.
Alternativkostnaden att inte köpa Rice för 105 miljoner är alltså att du inte bara måste hitta någon som är lika bra som Rice fast billigare utan du måste också ta in att City får Rice. Även om Rice inte blir en solklar stjärnspelare i stjärnspäckade City är det solklart att han skulle göra City bättre.
Så kostnaden för att signa Rice är hutlös. Men vad är kostnaden för att inte signa Rice? Arsenal har gjort bedömningen att den riskerar att bli högre.
Det är monopolpengar inom fotbollen nu.. Människohandel med monopolpengar.
Med Havertz, Rice och Timber (?) har vi förstärkt alla lagdelar. Sen vad som händer mer beror på vad som lämnar. Arsenal har förutsättningar att vara bättre än vad man var förra säsongen.