Citat:
Ursprungligen postat av
emtor
Rysstrollen kan för en gångs skuld ha rätt. Även en blind höna etc . . . .
Prigozhin borde ha varit en död man redan efter att han började öppna käften mot Kreml. -Varför lever han fortfarande efter ett kuppförsök?
För han är populär i Ryssland. Vi såg redan i Rostov att han möttes av anhängare på gatan. Han har även ett stort samarbete med Ryssland i Afrika. Så Ryssland får in pengar av Prigozhin. Han har väldigt mycket makt i Ryssland och ingen du bara tar bort sådär.
Citat:
Ursprungligen postat av
emtor
Varför kunde han ohindrat ta sig mot Moskva? -Det är hundra mil från Rostov till Moskva och tar 12 timmar med en personbil, något längre med militära fordon. Ingen omöjlig uppgift för Putin att stoppa vart enda Wagner-fordon.
Kom med en alternativ förklaring som ger mening på dom frågorna om du kan.
Ryssland har inga soldater kvar att försvara Ryssland. De satte in helikoptrar mot Wagner vilket många dokumenterades som nedskjutna.
https://www.oryxspioenkop.com/2023/06/chefs-special-documenting-equipment.html
Wagner fick också fordon förlorade.
Det finns inget hemligt som pågår. Detta var en enorm missräkning av Progozhin och jag tror inte att han fattade riktigt vad han gav sig in på. Han har varit frustrerat mot rysk militär men frågan är vad han fick igenom. Det handlar ju bara om pengar för honom, pengar och makt som går hand i hand.