Citat:
Ursprungligen postat av
GamlaFall
Viktgräns (Ren spekulation)
Efter att ha läst på Gröna Lunds hemsida så framgår det att det inte finns någon viktgräns för att åka Jetline. Istället avgör personalen om du är för fet eller inte. Självklart är detta idiotiskt och förmodligen något som tillkommit under PK psykosen. Dessutom har jag upptäckt att personer som är överviktiga uppmanas att sitta längst fram, hur var det i dagens fall?
Under en längre tid har ju Grönan gjort sig känt för att anställa oansvarig personal. Kanske var inte idén att låta personalen avgöra om personen väger för mycket eller inte en så bra idé?
Att första vagnen väger mest måste vara det enda vettiga, då det i så fall gör att den "drar resten av vagnarna" med sin högre läges/rörelseenergi. Motsatsen, att en tung vagn längre bak "skjuter" dom andra framför sig skulle utan tvekan öka riskerna för t ex urspårning och göra färden mindre stabil.
Så om ditt påstående stämmer, så verkar det fullt logiskt att man gör så. Hur det var i dagens fall vet jag givetvis inte.