Citat:
Ursprungligen postat av
hillsongsweden
Hur besiktar man hållfastheten etc. då?
"Hållfasthet" är inget man besiktar, utan beräknar. Däremot besiktar man skador så som sprickor och materialutmattning. Röntgen är inte lämpligt för metall (utöver backscatter-röntgen för ytor), utan man använder i regel ultraljud eller helt enkelt mikroskopi (som kan vara så enkelt som en relativt vanlig kamera med hög upplösning och makroobjektiv). Man kan förvisso "röntga" även med gamma, men detta är knappast utrustning man rullar omkring över något så bökigt och svåråtkomligt som en berg-och-dalbana.
Inspektioner här är antagligen helt visuella i sin natur och kanske använder man passiva system som last- eller sträckceller som mäter, eller rentav gedoesisk mätteknik. Möjligtvis kanske man plockar fram någon ultraljudsmanick om det är någon specifik fog man misstänker eller en detalj med extra högt slitage.
Vi vet ännu inte om det var något i banan eller i vagnen som fallerade, även om det verkar luta åt vagnen och boggiupphägningen. Sådant, föreställer jag mig, undersöks på depå. Men hela banan måste givetvis inspekteras.