Citat:
Ursprungligen postat av
Haschtomten2
Det var två som ramlade till marken. Den ena dog och den andra är allvarligt skadad och döende. Resten kommer överleva. Sen var det en till som ramlade av men han greppa tag i en stolpe och överlevde.
Om detta stämmer så har den alltså spårat ur och stannat i en position där tre personer efter stoppet glidit ur sina platser relativt sakta (alltså ej katapult mitt i urspårningen). Två av de tre som glidit ur har inte kunnat hålla fast sig i något utan åkt ner i marken, den tredje har haft möjlighet att greppa tag i en balk och rädda sig upp på den. Mannen i den röda tröjan. Dagens mest kända och ändå okända man i Sverige.
Övriga skadade är sådana som blev kvar i sina platser i tåget men har skadats av de kraftiga slängningarna hit och dit när tåget spårat ut och stannat tvärt.
Samtliga svårt traumatiserade av skräckupplevelsen att ha tittat på när andra passagerare rasat rakt ner i marken.