2023-06-22, 15:08
  #357697
Medlem
Running_mans avatar
Ukrainsk missil har slagit ner i en av broarna som knyter Krim-halvön till fastlandet i norr.

Härligt. Vad gör Ryskt luftvärn? Är dom inkompetenta eller kanske på semester?
Citat:
Ursprungligen postat av Elon-Fiske
Ha ha direkt från lögnarnas mun!

Hur kan man vara så lättlurad?

Du är kanske antivaxare också?
Notera hur människan stavar till "tanks" -varför ens använda ett sånt engelskt ord?
Citera
2023-06-22, 15:15
  #357698
Medlem
Surtrutens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Russophobia
Lite mera nya uppdateringar i och med att nya uppgifter kommer till kännedom.

Om den nu Ukrainska stora och fantastiska offensiven som nu då pågår.
Och där då Ryssland har förstört 13,000 personal, 246 tankar inklusive då 13 st västerländska stridsvagnar, 443 st pansarfordon av varierande slag, 59 st västerländska infanterifordon , plus då en hel del andra fordon typ militära transportfordon, 42 st kanoner och raketartilleri, 10 st fighters samt 4 st helicopters.

Uppgifterna hämtade från det ryska försvarsdepartementet, National Guard, FSB och andra avdelningar.
Ett riktigt roligt inlägg!
Verkligen urusel svenska, sämre än Google translate som faktiskt översätter riktigt bra från ryska till svenska.

Du glömde att redovisa att ryssarna säger sig ha förstört dubbelt så många patriotsystem som har levererats till Ukraina.

Du glömmer också att förklara varför ryssarna visar samma utslagna Leo2-vagn 1000 gånger från lika många olika vinklar, när det finns så mycket annat att visa.
Citera
2023-06-22, 15:18
  #357699
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Suchomimus har en kort analys om Chongar-bron.

Chongar Bridge Connecting Crimea to Kherson Hit By Storm Shadow -- A Key Supply Point
https://www.youtube.com/watch?v=l5b7r6S9-N0
Citera
2023-06-22, 15:27
  #357700
Medlem
HAARPs avatar
Ryssland fortsätter avancera mot Kupiansk. 2-3km kvar nu. Jobbigt läge för Ukraina.
https://www.youtube.com/watch?v=oNiG2NgN_NY
Citera
2023-06-22, 15:37
  #357701
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snopphanen
Nej, jag tror inte amerikansk underrättelsetjänst har full koll på Ukraina. Eller ens halv koll. De har inte ens full koll på MI6 eller Bundesnachrichtendienst eller SÄPO. Ännu mindre Ukrainas, stökigt land, korrupt, kultur som är rätt lik den ryska. De är helt klart luriga. Ta det lilla snacket mellan två "ryska soldater" om sprängningen av dammen där den ena berättar för den andra att det var vi som gjorde det. Vem gick egentligen på det där? Vem kollar upp det? USA:s underrättelsetjänst? Tror jag inte.
Alltså vilken bedömning man än gör, om man tror på Zelenskys uppgifter här eller tror att det är ett taktiskt utspel med föga grund, så kan man inte lita på att jomen det där har såklart USA koll på.

De har full koll på Ryssland och de verifierar givetvis med sina egna underättelser och inte enbart går på Ukrainas gällande något så allvarligt. Att Ukarina ska börja lura väst är ologiskt. De har stöd och skulle enbart förlora på att ljuga.
Citera
2023-06-22, 15:39
  #357702
Medlem
trickydicks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gorbag
Uppgraderade Mi-24 har bara en äldre radio SACLOS AT robot med en räckvidd på runt 5km och nattsiktet till den lämnar säkert en hel del att önska.

Mi-28 och Ka-52 är de helikoptrar som oroar på grund av Vihkr roboten.

En rysk Mi-24 kraschade nyss i Belarus. Vad den nu gjorde där?

https://www.pravda.com.ua/eng/news/2023/06/22/7408040/
Citera
2023-06-22, 15:47
  #357703
Medlem
Reimers avatar
Shoigu ska skaka fram en spökarmé ur Uralförråden


Citat:
#Shoigu promises #Putin that by the end of June all 🇷🇺 reserves will be ready, equipped with thousands of pieces of military equipment.

Sounds like it was a thunderstorm in #Kreml today and the 🇷🇺 Defense Secretary's chair seems to be shaking a lot.

https://twitter.com/BrennpunktUA/status/1671876437492609025
Citera
2023-06-22, 15:48
  #357704
Medlem
Snopphanens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sukp
De har full koll på Ryssland och de verifierar givetvis med sina egna underättelser och inte enbart går på Ukrainas gällande något så allvarligt. Att Ukarina ska börja lura väst är ologiskt. De har stöd och skulle enbart förlora på att ljuga.

De har inte full koll på Ryssland heller. Ingen har full koll. Tror du på allvar att olika länders underrättelsetjänster har full koll?
Men skit samma. Det kanske klarnar så småningom vad det handlar om.
Citera
2023-06-22, 15:50
  #357705
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av trickydick
En rysk Mi-24 kraschade nyss i Belarus. Vad den nu gjorde där?

https://www.pravda.com.ua/eng/news/2023/06/22/7408040/

Flygskolans första elev gjorde EK
Citera
2023-06-22, 15:51
  #357706
Medlem
dragan-shitfuckers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reimer
Shoigu ska skaka fram en spökarmé ur Uralförråden




https://twitter.com/BrennpunktUA/status/1671876437492609025
Har han kommit över en last av Balle81:s mytomspunna databrickor ?

Låter som han är packad eller påtänd igen.
Citera
2023-06-22, 15:54
  #357707
Medlem
Reimers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dragan-shitfucker
Har han kommit över en last av Balle81:s mytomspunna databrickor ?

Låter som han är packad eller påtänd igen.


Ska bli väldigt spännande att se och framförallt läsa vad Prigozhin och Girkin anser om spökarmén
Citera
2023-06-22, 15:59
  #357708
Medlem
Oj detta måste betyda att det kniper hos ryssen på vissa ställen. Var är ryssen stark just nu. Kupiansk?? Sänd dit Archer o låt dom få tugga lite rysk hjärnsubstans vet jag.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in