Citat:
Ursprungligen postat av
sybel
Allt som kan anses negativt. Hennes sexuella preferenser är varken det ena eller andra.
Det var ju bra att du klargjorde att du inte är homofob i alla fall. I övrigt vill du inte gå in på vad du menade. Men jag utgår från att det som är negativt är när någon knuffar till Majas gloria, som ni är några som putsar på, och har mage att påstå att Maja kan ha haft egna skäl till att tycka illa om och känna sig hotad av jämnåriga tjejer t ex Tove. Johanna kan ha hatat Tove för att Tove snackat skit om henne och Maja kan ha tyckt illa om henne för det, men även
personligen känt sig hotad av möjligheten att Tove och Johanna skulle bli sams.
Maja kan även ha uppmuntrat negativa känslor mot andra och hejat på Johanna att skriva hatsånger. Faktum är att Johanna har sagt att Maja tyckte att hatsångerna var kul.
Maja har inte berättat om några ”attentat” mot människor före Johanna lärde känna Maja. Om Johanna hade gjort något hade hon säkert berättat det för Maja som hon litade helt på, och då hade Maja berättat det för polisen när hon slängde Johanna under bussen.
Men alla Johannas ”attentat” kommer från tiden efter att Maja blivit hennes kompis. Det är anmärkningsvärt.