Citat:
Ursprungligen postat av
Dharmabum
Ursäkta, men detta är så jävla fånigt!
Varför måste så många av er som kalla er neutrala gång på gång lyfta fram alla alla som uttrycker kraftigt negativa åsikter om rysslands misslyckade erövringskrig i Ukraina själva borde bege sig till fronten? Den utsagan dyker upp flera gånger varje dag, som att det är jätteviktigt att säga det fast det inte finns någon logik i den överhuvudtaget.
Det finns mycket en normal svensk kan göra, utan att lämna jobb och familj, för att stödja Ukraina. Att bemöta troll i tråden är faktiskt en uppgift som kan ha viss betydelese. Om än liten eftersom maktförhållandena i "propagandekriget" talar så starkt till Rysslands nackdel. Har du förresten samma jättebarnsliga uppfattning om alla ryssvänner här i tråden, att de oavsett ålder och inriktning i livet borde ta sig till fronten för att överhuvudtaget ha rätt ha skriva på Flashback?
Att uttrycka stöd för ett land som försvarar sig är inte att "hetsa" för krig. Att du hävdar det är naturligtvis väldigt talande.
Jag är i mot krig i vår närhet. Det är inte svårare än så.
Sen kan man självfallet få uttrycka sina sympatier för vilken sida man vill utan att åka ner.
Men att sitta och hetsa på nätet på ett aggressivt sätt och förvänta sig att andra ska göra jobbet åt en är både ryggradslöst och ynkligt. Det är min uppfattning.
Nog om detta.
Uppenbarligen går tyvärr inte offensiven så som man önskat.
Slår man ihop båda sidorna information och försöker dra någon linje där i mellan så är inte resultatet önskvärt. Detta kommer bli en hemsk sommar