Citat:
Det enda hoppet de hade var under Gorbatjovs dagar runt 87-88 när de för första gången fick höra om en möjlig frihet. Sedan sket det sig också, eftersom att det ansågs vara för farligt att låta det sovande folket vakna till liv på riktigt. Så rakt in i kaklet igen utan styre och på samma gamla vis hyllat till vansinne på grund utav avsaknad av möjligheter. Det enda hemska är att parasiterna fick lov att använda sig utav våran frihet för att endast kunna missbruka den för eget bruk. Ett folk som är skapat i falskhet kommer aldrig göra annat än att utnyttja andra för egen överlevnad, precis som nu idag. Förstånd skall inte frågas efter hos ett folk som är ruttna i både trut som sinne. Hon den "49-åringen där", är som vilken hjärntvättad papegoja som helst och hon är INTE undantaget. Det är viktigt att inte som de senaste 30 åren tro att hon är unik och i fåtal, utan tvärtom så är hon den "commien" som finns i överflöd i det ryska "samhället".
Det är precis därför det är möjligt för ett land i den storleken på världsmarknaden att göra en äkta Mogadishu action utan att dess eget folk ställer sig frågande och ifrågasätter sin egen stolthet.
Ryssland är inte en Putin som ställer till det, utan endast ett förstorat Sudan i full fjäderdräkt.
Det är precis därför det är möjligt för ett land i den storleken på världsmarknaden att göra en äkta Mogadishu action utan att dess eget folk ställer sig frågande och ifrågasätter sin egen stolthet.
Ryssland är inte en Putin som ställer till det, utan endast ett förstorat Sudan i full fjäderdräkt.
Skulle tro att en viktig orsak är att de flesta (/samtliga?) ledare sedan ca 40 år tillbaka i Soviet och senare Ryssland kommer från KGB (idag kallat FSB), t.ex. Putin själv. Dessutom andra omkring honom. T.ex. de som ger honom information om kriget. I det illa fungerande Soviet och Ryssland är det mer eller mindre bara dessa personer som har tillgång till information om hur landet faktiskt fungerar och har därmed en maktposition andra saknar.
Dock är de ju inte kunniga om hur man styr ett land då det inte är deras jobb. Därtill ser de nog lätt frågor svartvitt och ser alla kritiker som motståndare som skall krossas liksom t.ex. Västvärlden som sin motståndare med mål att förgöra dem. Så ryker Putin är det nog tyvärr fyllt troligt att någon annan med liknade bakgrund och därmed även liknade åsikter, tillvägagångssätt och kompetens kommer ta över. Och resultatet blir nog inte så annorlunda än nu. Tyvärr!