2023-06-17, 09:23
  #355681
Medlem
StigEngstroms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Onkel-Ben-ny
Vilka ni?
Ryssen har tagit det som var målet.
Vad snackar du om? Ryssland kontrollerar ju inte ens dom oblast som man anser vara införlivat i Ryssland?
Citera
2023-06-17, 09:24
  #355682
Medlem
nidhoogens avatar
Budanov, GRUs överman som var delaktig i planering och iscensättning av AFUs patetiska försök att terroranfalla civila byar i Ryssland och hålla invånarna gisslan och larpade "Ryssar emot Putin" ligger nu i koma.

Så han blev alltså träffad av robotattacken mot GRUs HQ i Kiev för ett par veckor sedan, precis som Ryska Mod påstod.

Hur i helvete är deras robotar så pricksäkra att de träffar just hans eller i närheten av hans kontor?

https://t.me/intelslava/48895

🇩🇪🇷🇺🇺🇦 The head of the Main Intelligence Directorate of the Ministry of Defense of Ukraine, Kirill Budanov, is in a coma in a hospital in Berlin.

This is reported by the German edition of Stern, citing an anonymous source in the medical facility.

According to the publication, Budanov received a serious head injury

We also note that RIA Novosti reported earlier that Budanov was hospitalized after a missile attack on the headquarters of the GRU in Kiev on May 29.
Citera
2023-06-17, 09:25
  #355683
Medlem
Elon-Fiskes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stockholmskisen
Attack mot ett Nato land och Ryssland är körda. Det vet ju Peskov om.
Det har inte hindrat Skabbeva och Solo att hota bla Polen Tyskland England mm med utplåning med taktiska kärnvapen.

Ryssäcklen och deras apologeter här i tråden är uppenbart psyksjuka!
Citera
2023-06-17, 09:29
  #355684
Medlem
StigEngstroms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Elon-Fiske
Det har inte hindrat Skabbeva och Solo att hota bla Polen Tyskland England mm med utplåning med taktiska kärnvapen.

Ryssäcklen och deras apologeter här i tråden är uppenbart psyksjuka!
För att inte tala om Ramzan och hans gapande om att invadera Polen med sina skäggkrigare.
Istället fick han det ädla uppdraget att skjuta ryska desertörer bakom linjerna i Belgorod.
Citera
2023-06-17, 09:32
  #355685
Medlem
Upplyftens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Onkel-Ben-ny
Vilka ni?
Ryssen har tagit det som var målet.


Men varför förlorar ryssen hela tiden det dom tagit ?

Är det också målet ?
Citera
2023-06-17, 09:33
  #355686
Medlem
EnCartes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Onkel-Ben-ny
Du får förklara midget, Putin och Zelinski är lika korta.
Putin är en liten människa. Zelensky är en stor människa. Det har inte med längden att göra.
Citera
2023-06-17, 09:33
  #355687
Medlem
Glenn-Matthewss avatar
Hej Ali!
Kör du fortfarande på spåret att det inte skett?

Citat:
After his official spokesperson spent hours effectively denying the raid even happened - despite journalists witnessing the delegation taking cover in hotel bomb shelter - Ramaphosa finally admits that Russia did in fact fire missiles at Kyiv earlier today.

https://twitter.com/jimmysecuk/status/1669814168248041472?s=46&t=aBWJ_KvAhg3avHNHjWGgAw
Citera
2023-06-17, 09:35
  #355688
Medlem
Reimers avatar
Kenneth Greggs uppdatering, ryssarna flyttar manskap hej vilt för att täppa till där det hettar till, hur länge kommer de att kunna göra det?

Citat:
17.06.2023 uppdateringen. Först en liten sak som kom fram under mitt lunchmöte med Dag Kirsebom igår. Vi disskuterade om att jag till 90% ser positiva saker i en händelse medan en annan han följer ser 90% negativa saker i samma händelse. Min livsfilosofi är att om du inte försöker så är din chans att uppnå ngt lika med 0. Om du istället försöker så har du åtminstone en chans att uppnå något. Låt oss ta vår kommandoraid i Nova Kakhovka som ex. Turisterna började beskjuta närområdet med artilleri, missiler och använde även helikoptrar. 2 av dessa blev nedskjutna samt hur många av sina egna man mejade ner i artilleriattacken är ännu ovisst. Samtidigt binder det upp trupper för turisterna. En kommandotrupp kan ibland få mera tillstånd än en hel bataljon. Om de våra fortfarande finns kvar där vet jag inte men om man dragit sig tillbaka återkommer man å det snaraste.
En annan sak som orsakar förvirring är vår vice försvarsministers ordval som översätts i våra media lite olyckligt. Vår media skriver hennes uttalande "våra attacker mot Beryansk och Mariupol" som om vi redan var på väg dit. Vad hon menar är att vår offensivriktning är mot dessa (towards), INTE att vi redan är där.
Så till själva fronterna. Vid Bakhmut har turisterna sänt in rejält med förstärkningar varvid man börjat bygga upp försvarslinjer bakom Yahidne och Klishchiivka. Den största delen av förstärkningarna är Soiguns storm-Z, dvs kanonfoder. Samtidigt flyttar vårt artilleri in till de åsar som vi återtagit, detta i sin tur betyder att väldigt snart börjar vi ösa granater över deras positioner.
Marinka i sin tur är nu en ny köttkvarn, typ Bakhmut 2.0. Vi har stora förluster men turisterna har enorma. tack vare deras köttkvarn luckades de avancera lite här. Detta är en strid om en stad som nu enbart består av grushögar, även ruinerna har blivit beskjutna. det finns endast källarvåningar kvar där soldater från båda sidor har sina kvarter.
Vid Vuhledar har vi små framgångar väster om Pavlivka, kom ihåg att våra och deras minfält är enorma här. Varkendera sida kan gå till full attack utan att drabbas av minorna.
Vid Makarivka har vår omgruppering gett oss ny momentum och vi tränger turisterna längre och längre tillbaka. Vi har säkrat ansenligt med mark och kontimenterat området fram till Staromaiorske. Där har turisterna förstärkt, återigen med Soiguns fängelsekunder. Vi kommer även här att få se en massiv köttkvarn, allt i ett hopplöst försök att stalla oss. Vi har även satt in den 37:e brigaden här. Just nu har vi ett lustigt sammanträffande; våra 37r och 80 r strider mot fiendens 37:e och 80:e.
För att stoppa oss vid Orikhiv har turisterna flyttat in trupper från söder, detta för att ersätta de trupper man flyttade till Makarivka, mao man har en omflyttningsrumba utan motstycke. Detta sliter hårt på manskapet OCH materielet. Samtidigt måste deras militära ledare vara på vakt 24/7, vilket i ngt skede leder till misstag. Igen, det är en fråga om att kunna se situationen snabbast samt att direkt kunna reagera.
Återigen, när ni studerar frontkartor ha i beaktande att de kan vara upp till 72 timmar gamla pga myndigheternas vädjan om att delge dem med fördröjning.
SLAVA UKRAINI

https://www.facebook.com/kenneth.gregg.9440
Citera
2023-06-17, 09:37
  #355689
Medlem
Innerfittefetts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Onkel-Ben-ny
Så har det låtit i över ett år och du har fortfarande fel.
Jasså?

Ukraina har återtagit 50% av de områden ryssen tog i början av kriget.

De har fått HIMARS, Kryssningsmissiler mm mm. Anfallit Krim, sprängt Kertsbron attackerat flygbasrer mm inne i Ryssland mm mm, vilket korsat Putin röda linjer massor av gånger utan att något av ryssens tomma hot kunnat göra ett piss.

Du har ju tokfel! Och verkar dessutom inte fatta det?
Citera
2023-06-17, 09:38
  #355690
Medlem
Upplyftens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Glenn-Matthews
Hej Ali!
Kör du fortfarande på spåret att det inte skett?



https://twitter.com/jimmysecuk/status/1669814168248041472?s=46&t=aBWJ_KvAhg3avHNHjWGgAw

Ännu ett halmstrå brast för Putinisten
Citera
2023-06-17, 09:44
  #355691
Medlem
Varför smäller dom inte krimbron nu med stormshadow??
Citera
2023-06-17, 09:45
  #355692
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ggthat
Varför smäller dom inte krimbron nu med stormshadow??

Ryssarna ska väl få chansen att ta sig hem?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in