Citat:
Ursprungligen postat av
Dumant
Kvinnor från Central America är inte o leka med mina vänner. Skadade pyskiskt från allt våld i deras
länder. 50% av befolkningen i Honduras, El Salvador, Guatamala osv är kriminella på något vis. Mord begås var 7 minut dygnet runt året om. Var på semester i El salvador för en vecka och fick ha en säkerhets vakt med mig dygnet runt var jag än gick som jag fick betala för vilket är billigt men ändå. Tog taxi från A till B. Fick va på hotellet så fort det blev mörkt. Kriget i Ukraina är rena barnleken i jämförelse och då är det inte klassat krigs zon där borta. Så sjukt är det. Jag avråder semester mål i central america.
Kvinnan bör dömmas här och utvisas på samma gång tillbaka till hemlandet och sitta där. Man sitter 20 personer i samma cell. I Sverige är det paradis
Det är säkert rått i den kriminella världen i Latinamerika. Men kriget i Ukraina är knappast en barnlek. Säg barnlek till de låg frusna i skyttegravar, som knappt orkade andas eller röra på sig, men som var tvungna att kriga på. Massa jävla tortyr också har det varit och är det. Skulle säga att situationen i Ukraina för de som upplever kriget och krigar VS de i El Salvador är likartad och på samma nivå.
Btw, varför semestrade du i El Salvador? Känns stört och korkat att åka dit, även om man har rötter därifrån. Varför sätter man sin fot där frivilligt?
Man kan väl konstatera att det springer runt en helt del psykfall på våra gator som ger sig på allt och alla. Oavsett om det är uppväxta framför en dator i Sverige eller om de kommer från andra sidan jordklotet. Det är fullt med folk som borde vara inspärrade sedan länge, eller som var inspärrade och som släpptes ut.