Citat:
Ursprungligen postat av
blavinge
Det tror jag också när man inte får luft kvicknar man till fort som f.n. Hur omtöcknad man än var. Överlevnadsinstinkten är brutal.
Får man inte luft kvicknar man inte till. Man dör. Tove fick inte luft, hon dog.
Ännu svårare att agera är det om man är berusad, har fått ett, eller flera, hårda slag i huvudet, som Tove, och kanske till följd av det var medvetandesänkt. Då är det som rättsläkaren säger, så att man kan bli strypt till döds utan att klara av att lämna några märken från avvärjningsskador på gärningsmannen.
Ni Maja-hatare kan vrida och vända hur mycket ni vill och hitta på alla möjliga och omöjliga scenarior om hur det skulle kunna ha varit, det kommer aldrig att förta det vi redan vet om hur det kunde ha varit, och det är att Johanna kan ha mördat Tove på egen hand.