Citat:
Ursprungligen postat av
Dalulven
Fast hur mycket såg AB egentligen? Han var inte helt nykter och kastade sig snabbt in i porten ...
Då har AD och hans passagerare en bättre vy, som ser GM något från sidan. Båda indikerar en keps.
Han gick ju bakom i några meter innan, det är väl främst då observationen är gjord.
Och det här med hans nykterhetsnivå vet jag inte varför det ska vara honom i fatet så hårt som det har varit i utredningen. Slutar man kunna avgöra vad folk har för huvudbonad efter några glas?
Han är ju inte direkt full heller, bara påverkad.
Såhär säger polisen LL om hennes interaktion med AB.
https://wpu.nu/wiki/Uppslag:A14207-01
"Gärningsmannen beskrevs av Anders Björkman såsom kraftigt byggd, inte tjock utan snarare robust, iklädd blåaktig täckjacka av något slag, samma längd som Björkmans egen jacka.
Han hade en mörk stickad mössa (eller sade han en keps, pa Lena Löhr är tveksam pga att hon tog upp flera vittnesuppgifter vid tillfället).
Mannen var ungefär lika lång som Anders Björkman själv.
Det var svårt att få några detaljer av honom. Han var berusad men det gick att föra ett ordnat samtal med honom och han gick förhållandevis stadigt."
Han kunde prata utan att staka sig och gick förhållandevis stadigt. Sedan var han ju lite i chock efter det här också. Vi ser här också att han inte ger så mycket detaljer, vilket även LL säger. Det mest detaljerade han ger är mörkt stickad mössa.
Att han redan mordkvällen lämnar en såhär detaljerad beskrivning är ganska stark.[/url]https://wpu.nu/wiki/Uppslag:E13-00[/url]
"Björkman omtalar att mannen som sköt var klädd i en mörk eller mörkblå stickad mössa som var ihoprullad ett par gånger samt ett mörkt rockliknande plagg som gick ner till knäna."
Att kunna ge så specifika detaljer som att den är upprullad flera gånger, redan på mordkvällen, är något som starkt indikerar att han har noterat det. Vi ser när de andra pratar att de är vaga i beskrivningen och tvekar. Det gör inte AB.