Citat:
Ursprungligen postat av
Wayahead
Kämpar feminsterna på P3 fortfarande för att spela Yasins låtar? Feministerna försvarade sig med man får skilja på personen och hans musik!
Är ju inte särskilt trevligt om dömda brottslingar fortsätter att tjäna pengar när de sitter inne.
Det är väl därför Arkilov inte får sälja sina tavlor och behålla pengarna och Bill Crosbys serier inte längre visas.
Men det är ju en balansgång. Just rappmusik är alltid positivt att stänga av i mitt tycke
Men mycket för att förebygga gängmiljö och gängens framfart borde nog handla om att ta varje tillfällen i akt att se till att de varken kan tjäna pengar eller framställs som ”häftiga”. Ingen reklam, tig ihjäl och gör det svårt för dem att hålla ihop.
Nu styr ju gängen mycket i våra förorter, tar in skyddspeng från handlare, kräver att tjejer/kvinnor följer klädkoder, använder valda lokaler för knarkförvaring och kräver särbehandling på kaffeer, gym och restauranger. För att inte nämna all narkotikahandel, penningtvätt och hälerier de livnär sig på.
Så länge gängen kan fortsatta och dessutom utöka sin verksamhet kommer det bara bli värre.
Om vi inte stoppar deras framfart utökar de. Gängen ”måste” också upprätthålla sin makt och terrorbalans genom att fortsätta skjuta, hota och döda. Annars tar någon annan över.
Därför blir även unga gängaspiranter eller gängmedlemmar måltavlor, som i Farsta.
Och därför träffas även oskyldiga av förlupna kulor - något som gärningsmännen fullkomligt skiter i och som kommer hända allt oftare.