2023-06-10, 13:10
  #352453
Medlem
Som sagt man läser här att Ryska ekonomi ej är drabbad, utan Kina och Indien osv balanserar upp handeln. Då kan jag rekommendera att läsa rysk affärsmedia för att förstå vad som nu händer i Ryssland.

Här kommer en länk till rysk affärsmedia som man kan läsa innan man häver ut sig massa lögner här som inte har någon bäring i verkliga livet.

https://www.mk.ru/economics/2023/06/10/analitik-suverov-rossiya-ustupaet-v-energeticheskom-protivostoyanii-s-zapadom.html
Citera
2023-06-10, 13:11
  #352454
Medlem
Glenn-Matthewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av guldkorn
Det här är en av anledningarna till att man ska det lite lugnt med att dra slutsatser: så det radarsystem som ”slogs ut” visar sig fortfarande vara stridsdugligt.

https://t.me/pilotblog/4572

https://t.me/pilotblog/4574
Vi alla är chockade över att ryssen kom med osanna uppgifter
Citera
2023-06-10, 13:13
  #352455
Medlem
guldkorns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av salad
Man kommer inte göra samma misstag som ukraina runt bakhmut. Man kommer att slåss baklänges vid behov tills man kommer till sina etablerade försvarslinjer. Vilket kommer att kosta ukraina. Ryssarna kör på utnötningskrig för ukraina klarar inte av att bedriva den sortens krig.
”Slåss baklänges” - du menar retirera?

Ryssarna har försökt att ta Vuledar i sju månader med flera tusen stupade och nästan 90 stycken förlorade pansarfordon bekräftade. Vore man nu tvungen att backa ur för att inte tvingas bli inringade vore det såklart ett signifikant bakslag.
Citera
2023-06-10, 13:14
  #352456
Medlem
Pajasar,

Nu går två filmer med nåt tiotal utslagna fordon som en löpeld i tråden - offensiven är slagen.

ryssarna förlorar det dubbla varje dag om inte mer och då är dom i försvar.

Ukraina har flyttat fram kanske 800st stridsvagnar och stridsfordon och dom har redan börjat bryta igenom första linjen.

zaporizialinjen kommer att falla inom veckor.
Citera
2023-06-10, 13:15
  #352457
Medlem
guldkorns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Journalisten Julian Repke får man se upp med. Han rapporterar märkliga saker emellanåt.
Ja, jag får också det intrycket.
Citera
2023-06-10, 13:15
  #352458
Medlem
Tillssons avatar
En rysk kamikazedrönare, Lancet-3M, ger sig på en Leopard. Brand ser ut att utbryta.

https://twitter.com/GammonBadge/status/1667487621734449152
__________________
Senast redigerad av Tillsson 2023-06-10 kl. 13:27.
Citera
2023-06-10, 13:17
  #352459
Medlem
Ken Drydens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
Det bör stämma ganska bra. Då Putin pratade om 3+ milj granater per år.

Dimitrij Medvedev sade i någon tweet att produktionen "kommer att öka" till mellan 200 000 och 350 000 granater per månad, men enligt trådens alldeles egna akademikerfyllo är vi redan där: 380 000 granater per månad i detta nu.

Sanningen är: 10 000/dag eller 30 000/månad eller 3,4 miljoner/år (med reservation för framtida förändringar).
Citera
2023-06-10, 13:18
  #352460
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av guldkorn
”Slåss baklänges” - du menar retirera?

Ryssarna har försökt att ta Vuledar i sju månader med flera tusen stupade och nästan 90 stycken förlorade pansarfordon bekräftade. Vore man nu tvungen att backa ur för att inte tvingas bli inringade vore det såklart ett signifikant bakslag.

Det är en effektiv strategi om man har förberett försvarslinjer. Ja vuledar var ett fiasko för ryssland. Men detta är vuledar x10. Vuledar är som sagt sju månader. Det här är ett par dagar.
Citera
2023-06-10, 13:20
  #352461
Medlem
Ken Drydens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av guldkorn
Ja, jag får också det intrycket.

Julian Röpcke är lite neurotisk. Han står på Ukrainas sida, men tror ofta att allt kommer att gå åt helvete.

"-- Oj, en ukrainsk BMP har kört i diket! Nu är spelet över! Putin kommer att vinna!", typ.
Citera
2023-06-10, 13:22
  #352462
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Innerfittefett
Ja det beror ju på att ni siktar på sjukhus!

Fan vad vidriga ni ryssar är!
Det är bara ljug och dravel för att få mer stöd av väst.
Hur många 10 tusen sjukhus har ryssarna bombat nu?
Du som alla andra sväljer all ukriansk propaganda med hull och hår.
Dom sk bombade sjukhus man ser är tomma skal utan gardiner persienner, sjukhusutrustning eller nåt..inte en sjukhusäng eller nåt..inget glasplitter helt tomt.
Och du går på det?
Citera
2023-06-10, 13:24
  #352463
Medlem
Melange5738s avatar
En rysk rambo försöker ge sig på en hel squad: https://old.reddit.com/r/CombatFootage/comments/145wnf1/ukrainian_humvee_squad_assault_enemy_trench/
Citera
2023-06-10, 13:25
  #352464
Medlem
Flugpappas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ken Dryden
Julian Röpcke är lite neurotisk. Han står på Ukrainas sida, men tror ofta att allt kommer att gå åt helvete.

"-- Oj, en ukrainsk BMP har kört i diket! Nu är spelet över! Putin kommer att vinna!", typ.

Ögon på plats dock bara med lokal kännedom men intressant kan jag tycka.

” De ryska soldaterna har fått in artilleri och förstärkningar och bjuder ”stenhårt” motstånd mot den ukrainska motoffensiven. Det säger svenske Christopher, som strider för Ukraina på den södra fronten, till P3 Nyheter.
– Där vi är just nu håller de emot så gott de kan. Jag kan inte svara på hur det är på andra frontavsnitt, men här backar de inte i alla fall.
Motoffensiven kommer att bli tuff för de ukrainska soldaterna, som i en del fall saknar grundläggande utbildning och kunskap och har en övertro till de vapen som kommit från väst, säger Christopher.
Han är ändå positiv – misstagen har främst legat på befälsnivå, och de ukrainska soldaterna ”slåss som lejon”, säger han.”
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in