Citat:
Ursprungligen postat av
mikael2
Det måste finnas gömda Ufo-s lite överallt i världen.
Varför kommer inte det fram?
Rysslan,Kina är ju länder med stora ytor.
Vad hade du själv gjort om du hittade ett ufo på gräsmattan?
För det första skulle du kanske inte begripa att det var ett ufo, om det var skadat, buckligt, ihopknycklat, rykande, svart och smutsigt. Kanske i tusen bitar. Du skulle tro grannen hade eldat upp sin tvättmaskin kvällen innan.
Även om det var ett komplett rymdskepp så skulle du kanske ringa några kompisar. Ingen skulle tro dig. Du ringer lokaltidningen, de kommer inte tro dig. Du ringer polisen, de kommer inte tro dig. Men du kanske har barn, då skickar socialtjänsten en kärring som ska kolla om ufodåren ger mat till barnen, hon ser rymdskeppet och tänker att du var ganska duktig på att bygga leksaksrymdskepp så barnen kan leka.
Skulle media komma, så skulle snart militären koplas in, och ta hand om rymdskeppet av säkerhetsskäl. De kan inte tillåta en flashback medlem behålla ett rymdskepp. Sedan skulle regeringen bli kontaktad av länder som vill kika på rymdskeppet, Usa kräver att få ta hand om det för de har de bästa vetenskapsmännen, Ulf Kristersson tänker "tja då slipper vi lägga svenska skattemedel på förvaring och forskning och en media talesman" sen har Usa tagit rymdskeppet. Och låst in det. Sen förnekar de att de överhuvudtaget har ett rymdskepp, för att få studera dess vapen ifred.
Byt ut Usa mot vilken större stats regeringen som helst. I Ryssland och kina hade de antagligen bara dödat alla som överhuvudtaget kände till rymdskeppet.