Citat:
Ursprungligen postat av
papercut-ninja
Eftersom polisen är så förtegen om information så har media ingen annan vinkel än de anhöriga och kompisarnas reaktioner att rapportera om. Då blir det mycket snyfthistoria av sig själv utan att det handlar om något medvetet försök att tvätta hans karaktär.
Nej när man beskriver en avliden person så gör man det efter brukligt förfarande och det innebär att man lyfte den avlidnes positiva sidor.
Att smutskasta ett brottsoffer till media tyder på låg utbildningsnivå och oförmåga att förstå sociala regler. Journalister har även som regel högre utbildning än gymnasienivå.
Den här pojken tycks ha varit en i mellanklassnivå upp till närmare populäritet. Att det troligtvis istället rör sig om en kontroversiell individ då de är vilka som oftast blir brottsoffer i konflikter dvs, barn och unga som
inte är populära i snitt, innebär inte att det faktiskt finns undantag från "reglerna" om vilka som faller offer för andra. I den kontroversiella gruppen finns även mobbare och dåliga ledare och majoriteten av dem tror på fullt allvar pga gott självförtroende att de är populära bland alla andra. Det beror på att deras självförtroende är större än deras förmåga att placera dem själva bland andra socialt och att de när de väljer ut offer genom förmågan att kunna identifiera särskilt svaga individer, på fullt allvar inbillar sig att de som de ger sig på är de impopulära och att de själva då är i motsatt grupp. De har som regel ett mycket dåligt socialt omdöme mer än när det kommer till vilja de ska angripa och vilka de ska spela med för att få förmåner.
Det är förövrigt alltid en "snyfthistoria" då det inte finns särskilt goda skäl till att unga människor ska skadas allvarligt eller dö under våld från andra.