2023-06-07, 15:47
  #351145
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sinmandt
Vem har lust att berätta för dem att deras pension aldrig kommer?

https://twitter.com/wartranslated/status/1666364060491808768

Säg att det går 5 år till, kriget har tagit slut och ännu ingen pengar. Kommer alla dessa att acceptera att de blivit utnyttjade?
Oavsett tillhörighet kommer inte Donetsk eller Luhansk vara ett bra ställe att bo på för krigsveteraner. Antingen urfattig eller urfattig och bespottad. Kommer de bli tvingade att flytta till Ryssland, landet som utnyttja dem?
Tror inte på något storartat men många bäckar små av missnöje...

Nej de kommer aldrig få något. Putin ser dem som ukrainare som bara är kanonmat. Jag tror faktiskt Ryssland helst vill att de dör så kan de flytta in asiater där istället som de gjort i Mariupol. De säger att de införlivat området med Ryssland men de behandlar det som ett separat territorium. Som del av Ryssland så kommer de fortsätta att vara en militariserad utflyttningsbygd utan möjligheter och inte erkända av omvärlden. Som en del av Ukraina så kommer de att vara landsförrädare.
Citera
2023-06-07, 15:48
  #351146
Medlem
attogs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DrSchrick
Vad får er att tro att putin inte är informerad eller använder internet??

Hans tidigare livvakt/närmaste arbetsgrupp, har berättat det.
Den som hoppade av.
Citera
2023-06-07, 15:52
  #351147
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Charvet
Jo, brukar ju vara så med hjärntvätt att den som hjärntvättar skapar sympatier för olika saker som ligger i den egna agendan.

Exakt! Rysslands hjärntvätt av dig verkar vara 100-procentigt lyckad. Men jag antar att du lever bakom den blivande järnridån.

Att hela världen (utom några skurkstater) har fått sympatier för Ukraina är en back-lash för Putin som han nog inte trodde på. Troligtvis pga dåliga rådgivare och att han är för inskränkt och gammal.
Citera
2023-06-07, 15:54
  #351148
Medlem
DikTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Charvet
Vilka undanflykter?

Det är makthavarna i Väst och deras lakejer som är emot Ryssland, övriga världen har en försiktigt positiv till neutral inställning till Ryssland. Den liberala världsordningen är inte särskilt populär internationellt sett.
Vad är poängen med att ljuga om sådant egentligen?
Det finns ju undersökningar på vad (t.ex.) vanligt folk i väst tycker.
Tror du att det stärker din trovärdighet att komma med uppenbara lögner?
Citera
2023-06-07, 15:55
  #351149
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Charvet
Varför ljuger du om sådant som är lätt att kontrollera?

I så fall bör du visa bevis på det om det nu är lätt att kontrollera. Kineserna rövknullar ryssarna. De har redan fått rätt att utnyttja Vladivostok - Gammalt kinesiskt område.

https://www.lemonde.fr/en/international/article/2023/05/26/beijing-now-free-to-use-russian-port-of-vladivostok-for-its-domestic-trade_6028059_4.html

Kineserna är de stora vinnarna i det här kriget. Sen är det väst som tvåa. Frågan är bara om Ryssarna ska dela sista platsen med Ukraina eller inte.
Citera
2023-06-07, 15:56
  #351150
Medlem
fernebos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Charvet
Tur att det är omöjligt för Ukraina och Väst att vinna kriget då.

Ryssland förlorade kriget när de inte tog kontroll över Ukraina den första veckan. Det som nu pågår kan de inte vinna.

Om man ska jämföra kriget med nåt historiskt så skulle det som nu pågår vara att jämföra med att Nazityskland efter ett och halvt års krig bara hade lyckats erövra 15% av Polen. Ukraina blir starkare för var dag som går, samtidigt som Ryssland tvingas sätta in stridsvagnar som är 75 år gamla. De ryska soldaterna saknar utrustning och verkar helt demoraliserade. Nån ny mobilisering har inte heller gjorts vilket gör att de lider en total brist på folk.

Ryssland är helt körda! Startar man invasionskrig så ska man fan se till att vinna dem snabbt. Har man inte förutsättningar för detta bör man avstå.
Citera
2023-06-07, 15:56
  #351151
Medlem
attogs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Charvet
Varför ljuger du om sådant som är lätt att kontrollera?


Du som sitter på alla svar och vet bäst av alla.
Du kan väl då komma med dina länkar/källor.
Du behöver inte kommentera mera. Enbart länkar räcker.

Vi vet din inställning. Du kan allt, vi övriga vet ingenting.
Solklart.
Citera
2023-06-07, 15:56
  #351152
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 45-75Marlin
Om man kollar klippet så stod tröskan still, annars hade ryssen nog aldrig träffat.

Bonden var då förhoppningsvis inte i tröskan vid träffen.
De fattiga pojkarna från Sibirien som just nu tjänstgör som kanonmat i barnamördare v.puttins trashanksarmé, har sannolikt aldrig sett modernare jordbruksmaskiner än självbindare, så det säger sig självt att stora självgående maskiner måste vara någon form av stridsvagn.
Citera
2023-06-07, 15:58
  #351153
Medlem
FockeWulf190ds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Charvet
Ryssland är ingen "fascistisk diktatur", du vet uppenbarligen inte ens vad fascism är för något.

Jaha, segrarna skriver historia alltså, är det vad du säger? Märkligt att den goda sidan vinner i varenda krig. Slår aldrig fel.

Vem bryr sig om en pöbel tycker att man är skum? Det vore väl värre om de hyste sympatier för en.

Hoppsan! Du kommer alltså nu, nästan 1,5 år efter angreppet och ifrågasätter plötsligt att Ryssland är en fascistisk diktatur? Detta är ett faktum som inte någon av dina meningsfränder tidigare ifrågasatt. Jag tror det är du som får läsa på lite om den ideologi du stödjer. Visa lite stake för tusan, och stå för att du stödjer en fasciststat. Mesar har vi nog av. Var en stolt fascist!

Sen dina två följande stycken tyder på viss förvirring, du kanske svarar någon annan? Eller menar du kanske att de som stödde Nazityskland under VK2 hade lika rätt som du har nu? Fascister och nazister i alla länder och tider, förenen eder!

Men med facit i hand tror jag det flesta har åsikten att Nazistyskland var en rätt vidrig stat, men det kanske inte du tycker? Facit kommer säga samma sak om Ryssland efter detta krig, segrare eller inte.
__________________
Senast redigerad av FockeWulf190d 2023-06-07 kl. 16:02.
Citera
2023-06-07, 15:59
  #351154
Medlem
DikTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Charvet
Ryssland är ingen "fascistisk diktatur", du vet uppenbarligen inte ens vad fascism är för något.

Jaha, segrarna skriver historia alltså, är det vad du säger? Märkligt att den goda sidan vinner i varenda krig. Slår aldrig fel.

Vem bryr sig om en pöbel tycker att man är skum? Det vore väl värre om de hyste sympatier för en.
Nämn EN typisk sak som identifierar en fascist-stat som INTE stämmer på Ryssland.

Några som stämmer på pricken:
- Auktoritär/centralstyrd
- Ultranationalism
- Militarisering/våldsdyrkan
- Styrd information/censur
- Staten går före individen
- Demonisering av oliktänkande
- Personkult
Citera
2023-06-07, 16:01
  #351155
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ShariaInstructor
Egentligen skall man (väl) inte anfalla där fienden väntar på anfallet. Men tack för informationen. Jag tror inte det är ett storanfall.

Det verkar i alla fall som att Ukraina smyger fram runt Bakhmut hela tiden både general Syirsky and biträdande försvarsminister Maliar har informaterat om att man vunnit ytterligare någon kilometer, situationen blir till slut ohållbar för Ryssland.
Givetvis ska man genomföra en mindre attack där fienden tror man ska attackera, men låta den stora attacken komma någon annanstans.
Citera
2023-06-07, 16:01
  #351156
Medlem
45-75Marlins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Charvet
Kina är mer eller mindre positiva, Indien gör goda affärer med dem, fler kunde nämnas, men jag gissar att dessa länder är för obetydliga för dig. Belgien och Norge är viktigare.
Varken Kina eller Indien uppskattar det Ryssland gör i Ukraina!

Hur fan kom du fram till nåt sånt?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in