Citat:
Ursprungligen postat av
Clay Allison
Så problemet är att den ryska invasionsarmén kallas orcher? Inte att en armé invaderar, mördar, våldtar, kidnappar och plundrar i Ukraina?
Så jag fattar vilka skurkarna är här.
förutom då att då att de inte våldtar, mördar och kidnappar, inte ens plundrar. Detta åligger på andra sidan, se bara hur de terroriserar civila i belgorod nu, och under alla dessa år detta krig pågått har de gjort det samma med staden donetsk, samt alla dina anklagelser mot den ryska sidan är exakt vad ukraina gjort i t ex Mariupol.
i stridslinjen finns det väldigt få civila att mörda och våldta, eller mörda, de civila som ryssarna stött på är de som stannat kvar i väntan på befrielse.. skulle vara utomordentligt konstigt om de gjorde detta mot sina egna, som de förövrigt ser hela ukraina som de sina.
att dehumanisera är typiskt nazismen, precis som er käre adolf gjorde på 30-talet - det är en ingrediens för denna härskar-ras.