2023-06-04, 09:08
  #313
Avstängd
SoberZealots avatar
Ush. Detta är ingen rolig läsning

Hoppas att ingen är arg och att alla har tillgång till förlåtelse. Både emot andra och sig själv.
Citera
2023-06-04, 09:08
  #314
Medlem
Pojken är död tyvärr!


Men han är inte död för han klämts i en dålig hiss, han e dög för sopor tog hand om ärendet och tappa han 5 våningar....

Det är fan sorgligt hur sw funger i detta land
Citera
2023-06-04, 09:10
  #315
Medlem
b00b00s avatar
Citat:
Pojken har vårdats med svåra skador, och på söndagsmorgonen meddelade Sahlgrenska universitetssjukhuset att han avlidit.

https://www.expressen.se/nyheter/pojke-dod-efter-hissolyckan-i-goteborg/
Citera
2023-06-04, 09:19
  #316
Medlem
Jag brukar ofta tänka ju fler kockar desto sämre soppa, i dessa krissituationer hade en människa varit bättre. Vad lär det sig i utbildningen, de skulle ju ha krossat rutan och hållit fast pojken , om chaktet åker iväg om man öppnar dörren.Har man uppfattat detta rätt? och först och främst ringt en hisskunnig.
__________________
Senast redigerad av hostan20 2023-06-04 kl. 09:21.
Citera
2023-06-04, 09:28
  #317
Medlem
Vad fan. Ibland blir det fel bara. Framförallt om det är fruktansvärt stressigt. Som med en unge som dödsskriker och morsa i upplösningstillstånd brevid så kör man väl på och kan inte ta hänsyn till precis allt som man ser och inte ser. Fyfan vad hemskt. Muppigt av alla som kastar skit på räddningstjänsten.
Citera
2023-06-04, 09:32
  #318
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Ninna62
Jag förstår inte hur pojken kunde trilla ner i schaktet? Det blir inte stor glipa/mellanrum mellan dörr/galler och schakt, då skulle ju alla kunna trilla ned.
Det måste vara något som man bortsett ifrån?

jag fattar inte heller hur det kunde hända? och hur fan kunde hissen åka när pojken var inne i hissen, han hann trycka på knapp?
Citera
2023-06-04, 09:40
  #319
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hostan20
Kan någon förklara var pojken befann sig när olyckan var ett faktum, svårt se det framför sig...någon
med bra förklarningsförmåga..här..Satt pojken på hissens tak i chaktutrymmet?
Kolla denna länken som delats tidigare i tråden https://www.hemhyra.se/nyheter/tre-barn-nara-att-krossas-hissolyckor/
Citera
2023-06-04, 09:44
  #320
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Betabetabeta
Richertsgatan 14

Står också i tråden här.
Pratade med flera som hade hört mammans vrål ute på gatan och närliggande fastigheter. En man var mycket chockad och pratade om att man borde tagit upp glasrutan..
Räddningstjänsten bröt ihop totalt och satt länge o grät i svalen. Jag tycker inte det är rättvist, oavsett hur detta har hänt att skylla det på rt.
Låter som en svår och stressig situation

Lider verkligen med främst då familjen. Också de boende samt brandmännen

tagit upp glasrutan?! what?
Citera
2023-06-04, 09:51
  #321
Medlem
District9s avatar
Började hissen köra? Ingen nödstopp funktion?
Citera
2023-06-04, 09:59
  #322
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av NamnlosBarn
Oj hon såg ung ut stackarn. Men vilken vacker pojk hon har

hur ser du det?
Citera
2023-06-04, 09:59
  #323
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av District9
Började hissen köra? Ingen nödstopp funktion?

Står att pojken föll flera meter i schakten när de öppnade dörren, då släppte ju trycket mellan pojke och vecklade hissdörren, gamla hissar. Från 1936.Men hade de löst situationen på annat sätt, hade det inte hänt. Man ringer väl hisskunnig. Om man inte vet själv.,men stoltheten tog väl över
__________________
Senast redigerad av hostan20 2023-06-04 kl. 10:05.
Citera
2023-06-04, 10:00
  #324
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av listigtjej
jag fattar inte heller hur det kunde hända? och hur fan kunde hissen åka när pojken var inne i hissen, han hann trycka på knapp?

Pojken befann sig mellan hissdörren mot trapphuset och den veckade skjutdörren som sitter i hisskorgen.

Antagligen har en granne på våningen ovanför tryckt upp hissen som rört sig en halv våning uppåt innan en säkerhetsbrytare slagit ifrån av trycket på skjutdörren.

När räddningstjänsten anländer står hissen med hisskorgens golv ca 1 meter ovanför golvet utanför hissdörren. Under hisskorgen är det ca 10 meter schakt.

När hissdörren öppnas faller pojken ner i schaktet. Dörren skulle inte öppnats utan brandmännen borde krossat eller lyft ur glaset och säkrat pojken.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in