2023-06-02, 10:28
  #76393
Medlem
sybels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Heretic77
Jag kan inte hitta förklaringar i hennes adhd/add diagnos till hennes avsaknad av empati eller märkliga beteende i stort. Hennes diagnos är inget unikt. Över hälften av alla grova våldsbrottslingar har eller har haft adhd i sin ungdom.

Jag har ingen statistik att referera till när det kommer till hur många oskyldiga 18 åringar som skulle hjälpa en kompis att dumpa en kropp, istället för att larma. Eller hur många 18 åringar som skulle sitta och ljuga i förhör efter förhör för att skydda sin kompis.

Som sagts innan så är det väldigt påfrestande att sitta isolerad med restriktioner. Även för en vuxen härdad brottsling utan familj är det jobbigt. Att M pallar detta tryck och sitter i månad efter månad och ljuger utan att fälla en enda tår är för mig anmärkningsvärt.
När man inte har något jämförbart att relatera till, haltar slutsatserna betänkligt och blir till allmänt tyckande utan faktiskt underlag.

Ms samsittare har vittnat om att M upplevt situationen mycket påfrestande och hon har "kräkt ur sig" allt hon gått och burit på.
Hur man hanterar en dylik situation är högst individuellt, så att tolka det med logik och sannolikhet låter sig inte göras. Fördöma Ms handlande kan man förstås göra men att fastslå att det bevisar något ser jag som förmätet.

Edit: Antingen har man ADHD eller har man inte. Det är inget som växer bort. Om ADHD påvisas hos barn men inte i vuxen ålder, är diagnosen fel.
__________________
Senast redigerad av sybel 2023-06-02 kl. 11:00. Anledning: Edit:
Citera
2023-06-02, 11:12
  #76394
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Jag tror att hon gör lite både och.
Hur mycket involverad hon är tycker jag är omöjligt att veta säkert.

Men jag tror faktiskt att det har gått upp ett jus för Maja också hur duperad hon varit. Och med den vetskapen, kan hon se annat klarare också.

Förhörsledarna har på ett skicksligt sätt fått dom att spela ut varandra, och under denna gång har Maja sett skymten av den sanna Johanna.

Det är inte roligt att förstå att man inte har haft den vän man trodde, utan använts som en bricka i ett spel om iv och död. Jag tror inte Maja har fattat det, utan velat tro att hon blivit sedd och har haft en vän som ville henne väl, såsom vänner vill.

Jag såg i fallet om mordet på Lena, hur Stefan gaslightade sin bästa vän och sin fru. De försvarade honom på ett helt sjukt sätt.

Jag tror att det är svårt att tro att någon kan vara så djävulsk. En person som man själv tycker om, men som faktiskt bara bryr sig om sig själv.

Lite som M*y sa om branden. Att tanken slog dom att det kunde vara Johanna. Men de slog bort tanken, för de tänkte att så kan man ju inte göra.

Jag tror att den inverkan de här människorna har på dig, det är något som är svårt att förstå. De spelar inte det spel som du spelar och du kommer inte att fatta spelreglerna.

Se bara hur vissa vänner berättar om hur Johanna ficar och trixar och det blir till sist obegripligt om vem som ska ha festen, eller blir det en fest, och nej, nu blev allt förstört. Vad hände?

Jag vet att förhörsledarna anses vara bland dom bästa i kåren. Men ändå har dom inte lyckats få något erkännande som ligger i linje med det rätten dömde dom för. 15-18 Förhör där dom båda fortfarande nekar till mord är imponerande av en 18 åring och en 20 åring.

Att Johanna är djävulsk mot alla hon hatar kom inte som en överraskning för Maja efter att dom åkte dit. Det har Maja vetat om hela tiden. Dom båda är egoister som utnyttjat varandra för sin egen vinning. J hittade en trogen följeslagare. Och M hittade en ledare som hittade på galenskaper som M uppskattade. Att M inte skulle kunna dra sig ur denna vänskap om hennes moraliska kompass stod i konflikt med det J utförde tror jag inte på. M hade stöttande föräldrar, en psykolog, sjöng i ett band, hade andra kompisar och kontinuerlig kontakt med klasskompisar och skolpersonal. Hon hade kunnat sätta stopp för vänskapen med J om viljan hade funnits där, och lagt den energin på andra människor.

J har utnyttjat M lika mycket som M utnyttjat J. Dom båda sätter sig själv i första rum och har föga intresse för andras väl och ve. Nu i efterhand upplever jag konstigt nog att J är den som värderat deras vänskap mer än vad M gjort.
Citera
2023-06-02, 11:27
  #76395
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sybel
När man inte har något jämförbart att relatera till, haltar slutsatserna betänkligt och blir till allmänt tyckande utan faktiskt underlag.

Ms samsittare har vittnat om att M upplevt situationen mycket påfrestande och hon har "kräkt ur sig" allt hon gått och burit på.
Hur man hanterar en dylik situation är högst individuellt, så att tolka det med logik och sannolikhet låter sig inte göras. Fördöma Ms handlande kan man förstås göra men att fastslå att det bevisar något ser jag som förmätet.

Edit: Antingen har man ADHD eller har man inte. Det är inget som växer bort. Om ADHD påvisas hos barn men inte i vuxen ålder, är diagnosen fel.

Att jag tycker det är ett onormalt beteende för en oskyldig att utan fråga vad som hänt, hjälpa till att forsla bort ett lik, städa undan alla spår och sen ljuga om vad som hänt är enbart mitt eget tyckande.

Tycker du själv detta är ett normalt beteende för en ostraffad 18 åring med ADHD?
Citera
2023-06-02, 11:31
  #76396
Medlem
colis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Heretic77
Som sagts innan så är det väldigt påfrestande att sitta isolerad med restriktioner. Även för en vuxen härdad brottsling utan familj är det jobbigt. Att M pallar detta tryck och sitter i månad efter månad och ljuger utan att fälla en enda tår är för mig anmärkningsvärt.

Ja det är väldigt anmärkningsvärt. Både det hemska J och M gjort och hur de betedde sig i häktet.

Det var ju till och med så att allehanda kriminologisk och psykologisk expertis uttalade sig innan M och J erkände, att M och J kanske verkligen inte var inblandade, eftersom det var så exceptionellt att två ostraffade icke-kriminella småstadstjejer fortsatte neka i så många pressande häktesförhör.

Varken J eller M är några personer som beter sig ”vanligt”. Deras tankebanor följer uppenbarligen inte sunda mallar.
Citera
2023-06-02, 11:50
  #76397
Medlem
sybels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Heretic77
Att jag tycker det är ett onormalt beteende för en oskyldig att utan fråga vad som hänt, hjälpa till att forsla bort ett lik, städa undan alla spår och sen ljuga om vad som hänt är enbart mitt eget tyckande.

Tycker du själv detta är ett normalt beteende för en ostraffad 18 åring med ADHD?
Det beror helt och hållet på vad man relaterar till, som jag skrev tidigare. Jag har heller ingen statistik att jämföra med, så jag vet inte hur ovanligt det är att morddömda nekar och gör vad de blir tillsagda utan att fråga. Men jag tror inte att det är unikt.
Citera
2023-06-02, 11:53
  #76398
Medlem
notknapparens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Heretic77
[...]

Del 1
Incidenten när Maja och A*lexandra är utanför A*lbins lägenhet och söker efter Tove

Jag har tagit mig friheten att ta bort ditt inlägg, eftersom det är dig jag vill svara, men inte på citerade inlägget.

Jag har uppfattat att flera tror på att Maja har varit vid upprepade tillfällen hos Tove för att skrämma/hota henne.

Jag uppfattar att det är ett och samma tillfälle, men att den förhörde PG, Toves tränare och "bollplank", bladar ihop det lite när han ska minnas händelsen, men sedan minns det tydligare när han få se konversationen som Toves mamma sparat i sin mobil.

Om du vet ytterligare ett tillfälle, som inte är detta, citera gärna ur FUP så ma kan reda ut det här.
Personligen är jag övertygad om att PG inte minns omständigheterna riktigt, men det är ett och samma tillfälle han pratar om och inte flera.


Jag har delat inlägget i två delar, del 1 och del 2 för att få med så många förhör som möjligt. Jag vet inte om Johanna har blivit förhörd om tillfället.
Mina fetingar

A 153/448
Förhör PG
"Något specifikt tillfälle du tänker på?
Ja, när det var på en efterfest. Då skrev Tove att hon var rädd och att hon behövde komma
därifrån. Då sa hon att det inte gick för hon var rädd. Då namngav hon Johanna i ett sms. Jag
tolkade det som att det var Johanna som Tove var rädd för. Sen fick jag tag på henne via
telefon efter mycket om och men. Då nämnde hon även Maja. Då visste jag inte vem Maja var.
Jag har konversationen sparad i min mobil.
När hände detta?
Två år sedan kanske. På sommarhalvåret.
Polisen har fått en konversation från C*arina T*önnies, Toves mamma. Känner du igen detta?
Förhörsledarens anteckning: P*eter förevisas konversationen.
Ja men det är den här konversationen jag menar. Den kommer från min telefon. Vet inte om
det är hela. Vi kan kolla på det i min mobil."
//
" Något mer som sas när du väl fick tag på Tove?
Ja, men jag förstod inte om de var i ett rum, eller utanför en lägenhet.
Vart var de?
Vet inte.

Med vilka?
Jag tror att Tove skrev att M*y var full, då trodde jag att M*y var där. Men M*y var hemma. Sen
nämnde hon att det var Maja hon bråkade med, och Johanna då.
Jag tror att upprinnelsen till att de bråkat innan och just den här kvällen är något med den här
Julius.
"
Konversationen från Toves mammas mobil:

A 153/402

"SMS-konversation överlämnad av C*arina T*önnies till polis Martina Engstrand den 23 okt 2022.
Enligt C*arina så är detta konversationer mellan Tove och P*G, ev P*eter G*ustavsson fritidsledare
Landsbro
"
T: "Jag kan inte, de är i trapphuset...
jag är i stan
"

P*G: "Vilka är det och vad tjafsar de om?"

T:"Att de hatar mig och M*y
"Förlåt"
"Jag är rädd"

P*G:"Gå därifrån istället! Varför är de arga på dig och M*y? Vilka är dom?"

T:"Jag kan inte. De är precis utanför! För att M*y träffar J*ulius som Johanna har legat med"

P*G:"Bråkar ni fortfarande om det! Om du inte kan gå därifrån så vet jag inte riktigt vad du/jag kan göra?"

T:"Jag trodde inte det, men tydligen! Jag ör bara jätterädd
och jag har skärt mig (för första gången sen tidig höst
"
Förhör M*y:

A 153/395
" Har du och Tove pratat om en händelse hemma hos A*lbin när han bodde i sin förra
lägenhet?
Ja, det måste vara den händelsen när Johanna är där och bankar på och vill ha tag i Tove.
Johanna och någon mer var där och ville prata med Tove. Men detta har jag bara fått
återberättat. Jag var inte där. Jag har hört händelsen många gånger, men är inte insatt i den.
Vet du när det skedde?
Om A*lbin bodde i den lägenheten så borde det vara mer än ett och ett halvt år sedan.
Hur tog Tove det?
Hon mådde jättedåligt. Hon skar sig den kvällen. Tvärs över låret.
Varför?
Hon mådde så dåligt och fick ångest och behövde ta ut det på något sätt.
Förhörsledarens anteckning: M*y förevisas konversationen som Tove haft med P*eter
G*ustavsson (PG) som varit fotbollstränare för Tove och M*y.
Vet du vad det handlar om?
Det skulle mycket väl kunna vara den här händelsen med trapphuset.
"
A 153/426

Förhör A*lbin:
"Sen på en fest berättade Johanna att hon hade varit otrogen mot H*ampus, hennes dåvarande
pojkvän, på en semester. Detta berättade hon inför vänner och Tove på en fest, när de lekte
jag har aldrig. Jag var inte på den festen.
Detta hade Tove sedan berättat för H*ampus under en annan fest. Då blev Johanna förbannad
på Tove.
Maja och Al*exandra T*ovopanen kom hem till mig och bankade på min dörr på kvällen efter
det. Då sov Tove hos mig. Då gick jag ner och sa åt dem, då kom Johanna också. De ville
prata med Tove om att Tove hade sagt till H*ampus att Johanna sagt det här med otroheten
som Johanna berättade om på en dryckeslek på en fest. Då var Johanna inte glad på Tove.
Vad menar du med inte glad?
Hon var arg. Hon sa att hon skulle upp och prata med Tove i min lägenhet, för Tove skulle
enligt Johanna fan stå för det här.
Tove var jätterädd och jätteledsen. Hon grät och var upprörd. Hon har skurit sig sedan innan.
Och den kvällen hade hon tagit en av mina knivar och skurit sig. Det var första gången jag
såg det. Hon var så ledsen och upprörd. Jag tog ifrån henne kniven och lindade låret och såret.
När var detta?
För ca två år sedan.
Vad gjorde Maja och A*lexandra där först?
Jag vet inte. Jag var undrande över det med. Det var arga. De ville att Tove skulle komma ut
ur min lägenhet och prata med dem.
"
//
" Var du med när Tove berättade för H*ampus på festen?
Jag var på samma fest men hörde det inte. Fick reda på det när Maja och A*lexandra och sedan
Johanna kom hem till min lägenhet på kvällen.
"
Förhör Maja
A 153/1135

"F: Det här med Tove för den här kvällen på Nöjet då, då var det en konflikt där. Har du blivit
indragen i konflikt med Tove någon gång före det här tillfället?
M: Hur menar du då?
F: Alltså att du på något sätt har varit med när det har varit någon konflikt eller på något sätt
märkt av någon konflikt?
M: Eh, ja allts märkt av har jag ju gjort en del gånger men det var någon gång. Eh, så Tove
hade varit på någon fest hos Johannas ex som A*lbin då är vän med.
BF: Du får gärna säga namn.
M: Ja okej H*ampus (ohörbart) heter han och hon hade då, jag minns inte riktigt vad men
Johanna hade sagt någonting i förtroende till Tove och Tove hade då gått och sagt det på ja på
festen då hos H*ampus och då, ja och då så, så gick jag hem till A*lbin och ville prata med
Tove då om detta men ja, ja.
BF: Förklara lite bättre. Vad menar du? Jag gick hem till A*lbin sa du så?
M: Ja för Tove, Tove var där då fick jag veta. Eh, men ja just då så var Tove jätteledsen vad
hon hade gjort och så där så jag pratade med A*lbin istället då.
BF: Var det samma kväll eller? Som du gick hem till A*lbin efter den här festen eller hur ska
jag förstå dig?
M: Eh, Gud. Jag minns inte om den festen hos H*ampus var samma dag som jag gick hem till
A*lbin och pratade med A*lbin då. Eh, Gud.
BF: Men du gick dit för att prata med Tove, var det rätt?
M: Ja.
BF: Men hon kunde inte prata eller?
M: Nej hon mådde bra och var ledsen över det hon hade gjort och så. Ja. Så jag fick prata
med A*lbin istället.
BF: Var du ensam då?
M: Eh, nej jag hade en annan, ja vad ska man säga, ja vi är kompisar fortfarande, en annan
kompis som heter A*lexandra med då också. Som jag och Johanna hade varit på fest hos precis
innan.
BF: Men om jag förstår dig rätt då Maja, du och den här A*lexandra gick hem till A*lbin för att
prata med Tove men Tove hon var ledsen eller hur du sa så ni pratade med A*lbin men gällde
det här Johannas problem?
M: Mmm.
BF: Varför tog inte Johanna det själv då?
M: Eh, ja alltså jag kände. Jag kände väl mer att jag ville stå upp för Johanna.
BF: Berätta! Är hon inte kapabel till att stå upp för sig själv?
M: Jo det är hon.
BF: Varför känner du så då att du behövde göra det?
M: Ja, jag vet inte, alltså det, jag har väl känt att Johanna har fått ta en del onödig skit ibland
av folk så då kände jag väl bara att ja, jag står upp för henne.
BF: Var Johanna med dit?
M: Eh, njae, hon kom senare. Eh, när vi skulle gå därifrån.
BF: Så hon visste att du hade gått dit?
M: Mmm.
BF: Men hon var inte med från början då?
M: Mmm.
BF: Okej. Var det så att Johanna bad dig göra detta?
M: Nej.
BF: Det var det inte? Hur reagerade A*lbin då?
M: Han, ja han var lite förvirrad och så där men ja han stod upp för Tove och så. Eh, ja.
BF: På vilket sätt?
M: Nej men han förklarade att Tove liksom att hon ångrade sig och att, ja och försökte liksom
förklara varför och så där. Varför hon gjorde som hon gjorde och så.
BF: Var han arg?
M: Njae skulle jag inte säga.
"
Citera
2023-06-02, 11:53
  #76399
Medlem
notknapparens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Heretic77
[...]

Del 2
Incidenten när Maja och A*lexandra är utanför A*lbins lägenhet och söker efter Tove

Förhör A*lexandra
(Observera första stycket, kan kanske kallas manupulation och gaslighting)
A 153/823
" Har du varit osams med Tove? Om ja, varför? Berätta.
Jag vet inte. Johanna skulle ha en fest. Johanna sa att det inte var så bra om jag kom. Jag var så
bra vän med A*lbin, och då skulle Tove inte gilla att jag pratade med A*lbin. Detta var det
Johanna som sa till mig.
"
//
"Vi har information om en incident som ska ha inträffat för ca två år sedan, hemma/utanför
A*lbins lägenhet på Storgatan i Vetlanda. Kommer du ihåg? Kan du berätta om det?
Nej, kommer inte ihåg.
(Om hon ej minns) Du och Maja Hellman ska ha kommit hem till A*lbin, där även Tove var,
och velat få tag på Tove.
Inte riktigt så nej.
Berätta hur du kommer ihåg?
Jag vet inte om vi druckit och varit på fest. Jag ville bara prata med A*lbin, men sen blev det att
han inte ville prata med mig. Då tänkte jag att han inte ville det på grund av Tove.
Varför var Maja med då?
För att jag inte ville gå dit själv kanske.
Var det du som tog beslutet att gå dit?
Minns inte, det är så länge sedan.
Du sa precis att du ville prata med A*bin?
Ja, då kanske det var så.
Vad och med vem hade du varit med innan händelsen?
Jag tror jag var hemma om jag minns rätt.
Hade ni fest hemma hos dig då?
Ja, jag tror det. Jag flyttade till min lägenhet feb 2021. Minns inte om vi var hemma hos mig
innan eller inte. Innan 2021 feb så hade jag ingen lägenhet.
Hade ni druckit alkohol?
Minns inte hur mycket.
Kan berusningen ha påverkat ditt minne av händelsen?
Ja.
Vi har fått det berättat på annat sätt, att du och Maja ville prata med Tove?
Ja, men kanske något i den stilen. Kanske att varför får jag inte prata med min killkompis (Fhl
anteckning: A*lbin) som jag känt i många år. Att Tove inte kunde styra det.
Minns du om du träffade A*lbin?
Nej minns inte. Vi gick dig och ville prata med A*lbin. Tove var där. Sen vet jag inte om Tove
gick ut och sa att vi inte fick vara där.
Vi har hört att det var A*lbin som pratade med er och att Tove var i lägenheten?
Jag minns inte detta faktiskt.
Pratade Maja med A*lbin?
Minns inte.
Var det någon som sa åt er att gå dit?
Nej.
Som vi förstått så var det en arg stämning, höga röster och liknande. Varför?
Nej vet inte. Inte så direkt.
Berätta fritt om händelsen.
Jag tror det var att vi hade varit hemma hos mig och druckit lite. Jag ville prata med A*lbin för
jag hade inte pratat med honom på länge. Maja hängde med. Vi stod utanför A*lbins lägenhet.
Jag kan ha försökt ringa honom. Vi gick upp i trappuppgången. Sen ville jag prata med A*lbin,
men jag vet inte om han ville prata. A*lbin var i lägenheten. Jag vet inte om han gick ut ur
lägenheten.
Du sa innan att Tove gick ut?
Ja jag kommer inte ihåg.
Vilka var på festen hos dig?
Minns inte. Maja var där.
Johanna?
Kommer inte ihåg.
Var Tove där?
Nej.
A*lbin?
Nej.
Var det efterfest?
Ja.
Jag vet inte om jag träffade Johanna på efterfesten, men Tove och A*lbin var inte på efterfesten.
Hände något mer hemma hos A*lbin?
Kommer inte ihåg.
Vi var utanför huset. Det var jag och Maja som gick dit, sen kommer jag inte ihåg om Johanna
kom senare. Jo, Johanna kom senare. Jag sa att jag tyckte det var konstigt att jag inte fick
snacka med A*lbin och jag tyckte det var konstigt.
Varför kom Johanna dit?
Hon kanske var hos mig på efterfest, inga var kvar på festen så då kom hon dit.
Visste hon var ni var då?
Ja, eftersom hon kom dit.
Hur?
Vi sa väl att vi skulle prata med A*lbin. På festen.
Jag minns inte om jag sa att Johanna skulle få ut all från min lägenhet.
Men vad hade Johanna med det att göra? Att du skulle träffa A*lbin?
Nej, jag vet inte. Det var ju med Maja. Minns inte.
Vad hände efter att ni gick från platsen?
Vet inte om vi var ute och gick. Vet inte om jag gick hem eller om Maja hängde med mig
hem.
Vad sa ni efteråt?
Minns inte, men kanske att det var sjukt att jag inte fick snacka med A*lbin, att man inte fick ha
killkompisar som tjej.
Ville ni prata med Tove om något annat?
Nej.
Känner du Hampus Karmetun?
Nej, men känner igen namnet. Han är ett år yngre än mig.
Vet du om han och Johanna känner varandra?
Vet inte.
Kom A*lbin ut och pratade med er när ni stod utanför?
Jag vet inte. Men han sa att vi skulle gå, när vi stod i trappuppgången. Sen kom Johanna och
vet inte vart vi gick.
Han sa gå?
Jag vet inte, men något i den stilen.
Varför sa han så?
Jag vet inte.
"
Citera
2023-06-02, 12:11
  #76400
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av coli
Ja det är väldigt anmärkningsvärt. Både det hemska J och M gjort och hur de betedde sig i häktet.

Det var ju till och med så att allehanda kriminologisk och psykologisk expertis uttalade sig innan M och J erkände, att M och J kanske verkligen inte var inblandade, eftersom det var så exceptionellt att två ostraffade icke-kriminella småstadstjejer fortsatte neka i så många pressande häktesförhör.

Varken J eller M är några personer som beter sig ”vanligt”. Deras tankebanor följer uppenbarligen inte sunda mallar.

Ja, jag tror att detta fall förvånat många experter. Det går emot deras tidigare vetande och statistik om vad som borde skett. Leif GW höll t.ex fast länge vid att en pojkvän eller expojkvän var inblandad, trots att åklagaren och förra polischefen gått ut med att det inte fanns andra misstänka. Han har fortfarande svårt att ta in att dessa två tjejer har mördat Tove och använder alla tillgängliga forum för att vädra sin åsikt som går emot vad utredningen, åklagare och rätten tror.

Jenny Youstone sa för ett par månader sedan att rent statistiskt borde detta mord inte skett.
Citera
2023-06-02, 12:15
  #76401
Medlem
notknapparens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EsmeraldaFelicia
Det stämmer inte riktigt. Det finns fler försvarsmekanismer än att fly och fäkta. Freeze är också en. Det har t ex hänt ibland vid våldtäkter att offret 'fryser till is' istället.

Ja, det finns även ett fjärde, där man i en hotfull situation istället försöker undvika fara genom att vara till lags, behaga, "visfta på svansen" för att klara sig, då när andra möjligheter känns omöjliga/uttömda.



"What Is Freeze and Fawn?
Freeze and fawn are also stress responses that don’t involve decisive actions.

"Fawn. This response is used after an unsuccessful fight, flight, or freeze attempt. The fawn response occurs primarily in people who grew up in abusive families or situations.

Signs of a fawn response include:

Over-agreement
Trying to be overly helpful
Primary concern with making someone else happy"

https://www.webmd.com/mental-health/what-does-fight-flight-freeze-fawn-mean#:~:text=The%20fight%20response%20is%20your,pl ease%20someone% 20to%20avoid%20conflict.
Citera
2023-06-02, 12:33
  #76402
Medlem
notknapparens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Heretic77
Jag vet att förhörsledarna anses vara bland dom bästa i kåren. Men ändå har dom inte lyckats få något erkännande som ligger i linje med det rätten dömde dom för. 15-18 Förhör där dom båda fortfarande nekar till mord är imponerande av en 18 åring och en 20 åring.

Att Johanna är djävulsk mot alla hon hatar kom inte som en överraskning för Maja efter att dom åkte dit. Det har Maja vetat om hela tiden. Dom båda är egoister som utnyttjat varandra för sin egen vinning. J hittade en trogen följeslagare. Och M hittade en ledare som hittade på galenskaper som M uppskattade. Att M inte skulle kunna dra sig ur denna vänskap om hennes moraliska kompass stod i konflikt med det J utförde tror jag inte på. M hade stöttande föräldrar, en psykolog, sjöng i ett band, hade andra kompisar och kontinuerlig kontakt med klasskompisar och skolpersonal. Hon hade kunnat sätta stopp för vänskapen med J om viljan hade funnits där, och lagt den energin på andra människor.

J har utnyttjat M lika mycket som M utnyttjat J. Dom båda sätter sig själv i första rum och har föga intresse för andras väl och ve. Nu i efterhand upplever jag konstigt nog att J är den som värderat deras vänskap mer än vad M gjort.

Jag tror inte som du. Jag tror att är man i en situation där man är med en narcissist, då är du alltid utsatt på ett eller annat sätt.

Jag tror att det är en omöjlig sits för en person som Johanna att ha en vän som också sätter sig själv i första rum (Maja då enligt din teori).

Johanna är en person som tvärtom behöver ha kontrollen, stå högst i rang, ocg är den som styr och ställer, drar i trådar.

Jag uppfattar att många av väner ser detta också, och beskriver Maja som en underhuggare.

Johanna är manipulativ, och vill berätta om alla möjliga känslor. Som att hon har dom. Hon vill berätta hur hon tänker på Tove som ligger där ensam i skogen, och hon vill berätta hur mycket hon tycker om Maja.

Allt för att gaslighta andra så de tror att hon är ärlig, omtänksam, vill väl. Moralisk sa en vän att Johanna var. Jojo. Hon ville alltid reda ut saker...

Johanna saknar normala känslor. Om hon hade sådana, skulle hon inte yppa kremering, eller andra idiotiska lögner.
Citera
2023-06-02, 12:52
  #76403
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Del 2
Incidenten när Maja och A*lexandra är utanför A*lbins lägenhet och söker efter Tove

Förhör A*lexandra
(Observera första stycket, kan kanske kallas manupulation och gaslighting)
A 153/823
" Har du varit osams med Tove? Om ja, varför? Berätta.
Jag vet inte. Johanna skulle ha en fest. Johanna sa att det inte var så bra om jag kom. Jag var så
bra vän med A*lbin, och då skulle Tove inte gilla att jag pratade med A*lbin. Detta var det
Johanna som sa till mig.
"
//
"Vi har information om en incident som ska ha inträffat för ca två år sedan, hemma/utanför
A*lbins lägenhet på Storgatan i Vetlanda. Kommer du ihåg? Kan du berätta om det?
Nej, kommer inte ihåg.
(Om hon ej minns) Du och Maja Hellman ska ha kommit hem till A*lbin, där även Tove var,
och velat få tag på Tove.
Inte riktigt så nej.
Berätta hur du kommer ihåg?
Jag vet inte om vi druckit och varit på fest. Jag ville bara prata med A*lbin, men sen blev det att
han inte ville prata med mig. Då tänkte jag att han inte ville det på grund av Tove.
Varför var Maja med då?
För att jag inte ville gå dit själv kanske.
Var det du som tog beslutet att gå dit?
Minns inte, det är så länge sedan.
Du sa precis att du ville prata med A*bin?
Ja, då kanske det var så.
Vad och med vem hade du varit med innan händelsen?
Jag tror jag var hemma om jag minns rätt.
Hade ni fest hemma hos dig då?
Ja, jag tror det. Jag flyttade till min lägenhet feb 2021. Minns inte om vi var hemma hos mig
innan eller inte. Innan 2021 feb så hade jag ingen lägenhet.
Hade ni druckit alkohol?
Minns inte hur mycket.
Kan berusningen ha påverkat ditt minne av händelsen?
Ja.
Vi har fått det berättat på annat sätt, att du och Maja ville prata med Tove?
Ja, men kanske något i den stilen. Kanske att varför får jag inte prata med min killkompis (Fhl
anteckning: A*lbin) som jag känt i många år. Att Tove inte kunde styra det.
Minns du om du träffade A*lbin?
Nej minns inte. Vi gick dig och ville prata med A*lbin. Tove var där. Sen vet jag inte om Tove
gick ut och sa att vi inte fick vara där.
Vi har hört att det var A*lbin som pratade med er och att Tove var i lägenheten?
Jag minns inte detta faktiskt.
Pratade Maja med A*lbin?
Minns inte.
Var det någon som sa åt er att gå dit?
Nej.
Som vi förstått så var det en arg stämning, höga röster och liknande. Varför?
Nej vet inte. Inte så direkt.
Berätta fritt om händelsen.
Jag tror det var att vi hade varit hemma hos mig och druckit lite. Jag ville prata med A*lbin för
jag hade inte pratat med honom på länge. Maja hängde med. Vi stod utanför A*lbins lägenhet.
Jag kan ha försökt ringa honom. Vi gick upp i trappuppgången. Sen ville jag prata med A*lbin,
men jag vet inte om han ville prata. A*lbin var i lägenheten. Jag vet inte om han gick ut ur
lägenheten.
Du sa innan att Tove gick ut?
Ja jag kommer inte ihåg.
Vilka var på festen hos dig?
Minns inte. Maja var där.
Johanna?
Kommer inte ihåg.
Var Tove där?
Nej.
A*lbin?
Nej.
Var det efterfest?
Ja.
Jag vet inte om jag träffade Johanna på efterfesten, men Tove och A*lbin var inte på efterfesten.
Hände något mer hemma hos A*lbin?
Kommer inte ihåg.
Vi var utanför huset. Det var jag och Maja som gick dit, sen kommer jag inte ihåg om Johanna
kom senare. Jo, Johanna kom senare. Jag sa att jag tyckte det var konstigt att jag inte fick
snacka med A*lbin och jag tyckte det var konstigt.
Varför kom Johanna dit?
Hon kanske var hos mig på efterfest, inga var kvar på festen så då kom hon dit.
Visste hon var ni var då?
Ja, eftersom hon kom dit.
Hur?
Vi sa väl att vi skulle prata med A*lbin. På festen.
Jag minns inte om jag sa att Johanna skulle få ut all från min lägenhet.
Men vad hade Johanna med det att göra? Att du skulle träffa A*lbin?
Nej, jag vet inte. Det var ju med Maja. Minns inte.
Vad hände efter att ni gick från platsen?
Vet inte om vi var ute och gick. Vet inte om jag gick hem eller om Maja hängde med mig
hem.
Vad sa ni efteråt?
Minns inte, men kanske att det var sjukt att jag inte fick snacka med A*lbin, att man inte fick ha
killkompisar som tjej.
Ville ni prata med Tove om något annat?
Nej.
Känner du Hampus Karmetun?
Nej, men känner igen namnet. Han är ett år yngre än mig.
Vet du om han och Johanna känner varandra?
Vet inte.
Kom A*lbin ut och pratade med er när ni stod utanför?
Jag vet inte. Men han sa att vi skulle gå, när vi stod i trappuppgången. Sen kom Johanna och
vet inte vart vi gick.
Han sa gå?
Jag vet inte, men något i den stilen.
Varför sa han så?
Jag vet inte.
"

Jag har tolkat det som att det gäller samma händelse, den som My beskriver som 'trapphuset.' Den bör ha inträffat i början av M och Js vänskap?
Citera
2023-06-02, 13:04
  #76404
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Jag tror inte som du. Jag tror att är man i en situation där man är med en narcissist, då är du alltid utsatt på ett eller annat sätt.

Jag tror att det är en omöjlig sits för en person som Johanna att ha en vän som också sätter sig själv i första rum (Maja då enligt din teori).

Johanna är en person som tvärtom behöver ha kontrollen, stå högst i rang, ocg är den som styr och ställer, drar i trådar.

Jag uppfattar att många av väner ser detta också, och beskriver Maja som en underhuggare.

Johanna är manipulativ, och vill berätta om alla möjliga känslor. Som att hon har dom. Hon vill berätta hur hon tänker på Tove som ligger där ensam i skogen, och hon vill berätta hur mycket hon tycker om Maja.

Allt för att gaslighta andra så de tror att hon är ärlig, omtänksam, vill väl. Moralisk sa en vän att Johanna var. Jojo. Hon ville alltid reda ut saker...

Johanna saknar normala känslor. Om hon hade sådana, skulle hon inte yppa kremering, eller andra idiotiska lögner.

Johanna uppger själv i förhör att hon är den drivande, att M alltid önskat sig hennes gäng och vänner. Att M bara har J men att hon själv har flera. Och sen säger hon att M 'försöker ha
en personlighet.' Vad hon nu menar med det?
Hur som, i alla fall får jag intrycket av att J är medveten om sitt överläge gentemot M.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in