Citat:
Ursprungligen postat av
Pancev
Haris är ju ok men anfallstrion måste de se över. vi skapar fan nästan noll från de.
Citat:
Ursprungligen postat av
Mandelgubben
Samtidigt så har ju säsongen vänt efter Haris intåg. Edvardsen har väl inte bidragit med någonting som förtjänar en startplats. Vi måste ju ta poäng också, kan inte spela spelare bara för ekonomi. På sikt blir det kostsamt även för ekonomin, om man inte tar hänsyn till vad de bidrar med. Haris har varit jävligt viktig med sitt presspel och target-spel sedan han kom in i elvan.
Asoro och framförallt Edvardsen har ju tyvärr visat alldeles för lite för att förtjäna startplatser vilket är märkligt då de bägge pratar om att de vill utomlands inom kort. Det blir nog inga större försäljningar där.
Citat:
Ursprungligen postat av
cokehyena
Små marginaler framåt, dock vattentätt bakåt i senaste matcherna.
Helt enig.
Alltså problemet är inte Haris, utan problemet är att värvningar av Asoros och Edvardsens kaliber inte presterar bättre än en 38-åring.
Till att börja med, rätt spelare på rätt plats.
Asoro, Bergström
eller Edvardsen lägst upp. Det är dom vi har att välja på i dagsläget. Bakom
en av dessa, Edvardsen/Fallenius, Berg/Bergvall eller Asoro/Haris.
4-2-3-1
Vi har hur många uppställningar som helst att välja mellan som man skulle bli glad av att se före match. Problemet att vi väljer den i särklass sämsta av alla med Berg som nia i en hyfsat rak 4-3-3.
Mina två ören.