Citat:
Ursprungligen postat av
Chillgren
Ukraina lägger fram nya krav för att skriva på ett fredsavtal!
Zelenskyjs rådgivare säger att man vill se en demilitariserad zon inne i Ryssland som bör sträcka sig 100 till 120 kilometer. Ryska Belgorod, Bryansk, Kursk och Rostov pekas ut som lämpliga områden.
”Det är för att förhindra att aggressionen återkommer”, skriver han på Twitter.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/VPkw1r/ukrainas-krav-demilitariserad-zon-i-ryssland
Han vill även se en internationellt bevakat gränsövergång.
”Det är för att förhindra att aggressionen återkommer i framtiden”, skriver han och fortsätter:
”För att säkerställa att invånarna i Kharkiv, Tjernihiv, Sumy, Zaporizjzja, Luhansk och Donetsk är skyddade från beskjutning”.
Helt rimliga och bra fredskrav. Men rysskackerlackornas ego är alldeles för skört för detta. De dör nog hellre i ett dike.

[/quote]
Ett tecken till hur tiderna har förändrats. De första veckorna utav kriget så närmast bönade Zelensky för att få träffa Putin och "komma överens". Dvs Zelensky låg närmast utslagen på mattan och Putin vägrade att ha något att göra med honom. Kiev hägrade, och framtida Putin statyer och parker i Ukraina. Han satte sig
självmant, och började jämföra sig med Stalin och Lenin.
Det var då det, och nu börjar realiteten bli en annan. Ukraina ställer krav. F16 är på inkommande. Vad kommer efter det ?