2023-05-26, 09:16
  #25
Medlem
bengtochjags avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lova33
Sverige är uppbyggt av främst etniska svenskar och är därmed, av naturliga skäl, anpassat efter just etniska svenskar.

Vår kultur definieras utifrån vårt sätt att leva i vardagen, våra normer och värderingar. Detaljer såsom Carl Larsson, surströmming, små grodorna osv hör också hit men det är ingenting som jag tänker fokusera på här.

Vi har byggt upp ett starkt och tydligt strukturerat samhälle där majoriteten av oss svenskar arbetar och bidrar till samhället efter obligatorisk grundskola och frivilliga gymnasiestudier (resten läser vidare på högskola). Om det inte fungerar tar välfärden hand om försörjningen.
Vi betalar höga skatter som finansierar denna välfärd med allt från sjukvård och föräldraförsäkringar till skolgång och socialbidrag. Vi har fackliga föreningar med lagstadgad semester, rimliga arbetstider och skäliga löner.

Vår fritid (som gör att vi har tid att sitta på Flashback och tugga) spenderas ofta i någon förening eller i det egna hemmet. Många av oss gillar att vara ute i skog och natur, att röra på oss och komma bort från betongen. Vi har många fina löpspår, cykelvägar och skidbackar.
De flesta svenska barn är med i någon form av styrd fritidsaktivitet, tex idrott och körsång. Svenska ungdomar som slutat med styrda aktiviteter spelar dataspel, mekar moppe/epa, hänger med vänner på fik/tonårsrummet/skolgården.

Vi är ena jävlar på ordning och reda med välstädade hem, rena utemiljöer, hög standard på personlig hygien samt hela och rena kläder.
Vi är miljömedvetna. Vår källsortering är rakt av unik.

Vi gillar att regelbundet supa skallen i bitar, i de yngre åren flera gånger i månaden på olika nattklubbar, kryssningsfartyg eller på hemmafester. I vuxen ålder åtminstone vid nyår, midsommar och under semesterresan. Vi snusar.

När det kommer till näringsintaget är vi trots vårt sockerberoende relativt hälsosamma. Frukost, två lagade mål mat enligt tallriksmodellen och såklart frukt/annat lättare mellis. Vi är allätare och våra maträtter består av recept från alla världens hörn. Vi fikar.

Som personer är vi lugna, respektfulla och omtänksamma. Vi anpassar oss och bidrar till den vetenskapliga och tekniska utvecklingen. Vi är källkritiska, logiska och rättvisa. Vi har stark tilltro till auktoriteter. Vi styrs av jantelagen och allas lika värde. Vi styrs inte av religion, vi avvecklade blasfemilagen förra millenniet helt i linje med vår naturliga utveckling.
Vi går vår egen väg, mot resten av världen, om vi anser att det är rätt (senast under covidpandemin).

Vi tar emot människor i nöd ifrån hela världen, vi försörjer dem utan några större krav på motprestation och accepterar dem som de är. Om de bryter mot lagar och regler knyter vi bara handen i fickan.
Vi har ett väldigt speciellt rättssystem med låga straff och bekväma enkelrum som celler. Brottslingarna får ordentlig mat, rätt till utbildning och aktiviteter vilket bidrar till lägre återfallsbrottslighet jämfört resten av världen.

Ovan beskrivning är såklart generell (själv dricker jag inte alkohol exempelvis).

De flesta invandrare (inklusive normala människor från MENA) smälter in och bidrar till vårt samhälle, tar del av vår svenska kultur och delar med sig av sin egna.
Problemet ligger i kulturkrockarna, som främst uppstår med manliga individer från MENA, det är dessa som gör att alltfler svenskar och välintegrerade invandrare vantrivs i mångkulturen och nu protesterar (här på Flashback, i fikarummet på arbetet, röstar på SD i riksdagsvalen etc.)

Många av oss är trötta, ledsna och rädda för dessa MENA-sär till pojkar/män som gruppmisshandlar, förnedringsrånar, gruppvåldtar och begår andra vidriga brott mot oss svenskar som tack för att vi så snällt släppt in dem i vårt land.
Det är vidrigt nog att de unga delar in sig i små muppsekter (med fraggelberget till äldre släktingar i ryggen) och avrättar varandra med automatvapen över minsta lilla upplevda kränkthet.
Den andra delen av MENA-sären utgörs av de som med terroristvåld vill tvinga Sverige att, inte bara gå bakåt i utvecklingen och återigen leva efter religiösa vanföreställningar, utan specifikt underkasta oss en profet från MENA (som anpassat just sina påhitt för just det folket). Inte en enda tanke på oss svenskar någonstans i detta.

Något jag är extremt trött på är också detta jävla klagande på oss svenskar för att vi är de vi är. Det dessa små sär inte verkar få in i sina ickesvenska hjärnor är att: Sverige finns för att vi är just de vi är. Välfärden som är Sveriges ryggrad skulle inte ens existera utan oss! Det ÄR vårt folk med sitt lugna sinne, empatiska förmåga, logiska tänk, nyfikenhet, upptäckarglädje, fokus, rättspatos, ordningssinne etc som är grunden till att Sverige är just Sverige.

Etniska svenskar är vidare fysiskt anpassade efter den nordliga miljön med vår ljusa hud (optimalt D-vitaminupptag) och våra små näsor (anpassade efter kylan). Vi har levt i många generationer bland skogar, sjöar och fjäll, i långa kyliga årstider med långt avstånd till närmaste granne. Vilket också bidrar till de vi är.

Så de som inte är etniska svenskar och inte har byggt upp detta land ska fan inte komma med några som helst krav eller minsta lilla klagomål om hur vi är. Om det inte passar är det bara att flytta till en miljö som är anpassad efter dem istället.

Nu till huvudfrågan: kommer dessa MENA-sär, som vill leva exakt som i sina trasiga hemländer, någonsin förstå varför ännu ett land raseras framför deras ögon om de får som de vill?

Jävlar vad lång TS, men det märks att du skrivit med passion för Sverige och svenskarna.

Anledningen till att dessa sandfolk anlänt vårt vackra modersland är ju för att väst med USA i fronten bombat sönder deras sandhyttor, och därefter lovat dem Europa i gengäld.

OSF & Co har jobbat hårt för att se till att dom tar sig hit, och uppmuntrar dem till att ta för sig och att det är deras land nu.

Med hjälp av media och korrupta politiker har dom denna attack mot Europa i rullning, och jävlar vilken framgångsrik operation. Europa som vi kände det är förlorat för alltid. Frågan är hur framtiden kommer te sig, blir det inbördeskrig eller kommer vi européer acceptera vårt öde och dö ut sakta i skuggan av sandfolket?

Humanitär krigsföring skulle man kunna kalla det.
Citera
2023-05-26, 09:22
  #26
Medlem
hvita.nhegrers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bengtochjag
Jävlar vad lång TS, men det märks att du skrivit med passion för Sverige och svenskarna.

Anledningen till att dessa sandfolk anlänt vårt vackra modersland är ju för att väst med USA i fronten bombat sönder deras sandhyttor, och därefter lovat dem Europa i gengäld.

OSF & Co har jobbat hårt för att se till att dom tar sig hit, och uppmuntrar dem till att ta för sig och att det är deras land nu.

Med hjälp av media och korrupta politiker har dom denna attack mot Europa i rullning, och jävlar vilken framgångsrik operation. Europa som vi kände det är förlorat för alltid. Frågan är hur framtiden kommer te sig, blir det inbördeskrig eller kommer vi européer acceptera vårt öde och dö ut sakta i skuggan av sandfolket?
USA vill förstöra Europa, varför?
Citat:
Humanitär krigsföring skulle man kunna kalla det.
Bra term!
Citera
2023-05-26, 09:40
  #27
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FinskSvartskalle
Håller med om att kärringar ofta är hönshjärnor, men kom för fan inte och säg att män alltid har rätt.

Det är ju trots allt män som står bakom alla jävla krig i världen, i 99% av fallen
.

Du måste ju fråga dig varför det krigas och har krigats i alla tider. Och vad kärringar skulle gjort i liknande situation. Självutrotning är det jag först tänker på...
Citera
2023-05-26, 09:53
  #28
Medlem
Tack TS för en bra text!

Jag har också undrat varför Mena inte förefaller ha något konsekvenstänk- att de väljer Sverige pga vår generösa välfärd men samtidigt i grunden vill förstöra det samhälle och kultur som gjort denna välfärd möjlig.

Jag antar att det kan bero på att de är så korkade att de helt enkelt inte begriper att dessa välfärdspengar beror på, och kommer från, skattebetalande svenskar. Jag jobbade för några år sedan på en arbetsplats där vi hade mycket med folk från Mena att göra och det framkom att de flesta av invandrarna trodde att alla de bidrag de fick var pengar som FN hade givit till Sverige!

De trodde stenhårt på detta och ville inte få in i sitt huvud att pengarna de fick kom från skattebetalare i Sverige. De ansåg tom att Sverige snodde en massa av dessa ” bidragspengar från FN” och att de egentligen skulle ha ännu mer pengar i bidrag. När vi, på svenskt pedagogiskt vis, försökte förklara hur välfärdssystemen fungerar i Sverige vägrade de flesta att ta det till sig. Således kände de ingen som helst tacksamhet gentemot Sverige. Detta kan vara en förklaring till att Mena beter sig som svin gentemot svenskar och varför de helt skamlöst begår bidragsbrott ( skenskilsmässor, assistansbedrägerier, svartjobb fast har socpengar etc).

Jag hörde även från några Mena att de pengar Sverige betalade dessa, i min mening parasiter, helt enkelt tilkom dem såsom muslimer, vi otrogna betalade bara ” jizya”( oklar stavning), den skatt otrogna enligt koranen ska betala till muslimerna. Att kräva att de skulle anpassa sig till svenskarnas levnadssätt och till svensk lag , fick jag veta, det var ” haram”…. Inte minsta insikt i att ta seden dit man kommer utan där satt de i all sin muslimska självgodhet och krävde att det var VI som skulle anpassa oss efter DEM, enbart för att de hade den rätta tron. Hur kan ett sekulärt rationellt samhälle bemöta denna grundmurade galenskap?

Jag instämmer i flera av ovanstående inlägg-måtte Menas skräck för naturen finnas kvar så att det åtminstone finns en skyddad zon kvar att andas i!
Citera
2023-05-26, 09:56
  #29
Medlem
RudyardKiplings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FinskSvartskalle
Håller med om att kärringar ofta är hönshjärnor, men kom för fan inte och säg att män alltid har rätt.

Det är ju trots allt män som står bakom alla jävla krig i världen, i 99% av fallen.

Man gjorde för inte så länge sedan en undersökning på det där och det visar sig att när kvinnor sitter vid makten och har möjlighet så startar de fler krig än män gör. Gissa varför du inte fått höra om det.




Citat:
Ursprungligen postat av Pitschka
Visst, men när en man har fel styr andra män upp.

När en kvinna har fel står de andra kvinnorna och applåderar...

Exakt!



Citat:
Ursprungligen postat av Ok-perfekt
Ja, fast nu aborteras de tidigt.

När det gäller barn så vill vi ha kvalitet och kvantitet. Lämpliga föräldrar ska vilja föda och fostra barn.

20-50-talets idéer låter allt mer förnuftiga ju mer tiden går.



Citat:
Ursprungligen postat av bengtochjag
Jävlar vad lång TS, men det märks att du skrivit med passion för Sverige och svenskarna.

Anledningen till att dessa sandfolk anlänt vårt vackra modersland är ju för att väst med USA i fronten bombat sönder deras sandhyttor, och därefter lovat dem Europa i gengäld.

OSF & Co har jobbat hårt för att se till att dom tar sig hit, och uppmuntrar dem till att ta för sig och att det är deras land nu.

Med hjälp av media och korrupta politiker har dom denna attack mot Europa i rullning, och jävlar vilken framgångsrik operation. Europa som vi kände det är förlorat för alltid. Frågan är hur framtiden kommer te sig, blir det inbördeskrig eller kommer vi européer acceptera vårt öde och dö ut sakta i skuggan av sandfolket?

Humanitär krigsföring skulle man kunna kalla det.

Snarare """väst med USA""".

MENAS population är 578 miljoner. Egypten 112 miljoner, Saudiarabien 37 miljoner, Yemen 34 miljoner lär ju inga stora länder som migrerar hit. Turkiet med sina 85 miljoner är ju också lite mer städade än en del andra ökenfolk, även om de 3 miljoner turkar och turkättlingar i Tyskland till 90% är parasiter och kriminella enligt en studie för några år sedan.

Det bor 750 miljoner människor i Europa och ca 50 miljoner är invandrare. Det är dessa som man i breda lager kommer behöva skicka hem. Den som inte tror att det går är naiv. Det är bara en tidsfråga innan Europa exploderar i våld.


Citat:
Ursprungligen postat av hvita.nhegrer
USA vill förstöra Europa, varför?
Bra term!

Inte USA, utan """USA""". """USA""" förtrycker också USA.
Citera
2023-05-26, 10:04
  #30
Medlem
bengtochjags avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RudyardKipling

Snarare """väst med USA""".

MENAS population är 578 miljoner. Egypten 112 miljoner, Saudiarabien 37 miljoner, Yemen 34 miljoner lär ju inga stora länder som migrerar hit. Turkiet med sina 85 miljoner är ju också lite mer städade än en del andra ökenfolk, även om de 3 miljoner turkar och turkättlingar i Tyskland till 90% är parasiter och kriminella enligt en studie för några år sedan.

Det bor 750 miljoner människor i Europa och ca 50 miljoner är invandrare. Det är dessa som man i breda lager kommer behöva skicka hem. Den som inte tror att det går är naiv. Det är bara en tidsfråga innan Europa exploderar i våld.


Ja, jag håller med dig om att det inte är förlorat ännu, men ser du några större källor till hopp om framtiden? Massinvandringen är högst aktuell än idag och skall fortsätta, iallafall om politikerna i EU-parlamentet får bestämma.

Ja, Europa kommer bli en krigszon. När kommer denna våldsexplosion, tror du?
Citera
2023-05-26, 10:07
  #31
Medlem
Nej MENA-folket förstår inte att det är dom som förstör hela Sverige! Några få anar nog men bryr sig inte. Och några ännu färre förstår vad migrationen ställt till med och mår dåligt över det precis som vi gör.
Citera
2023-05-26, 10:07
  #32
Medlem
hvita.nhegrers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kronvraket
Hur kan ett sekulärt rationellt samhälle bemöta denna grundmurade galenskap?

Ta ifrån dem alla bidrag och inför mycket hårda straff, så kommer många flytta härifrån. Annars blir det till slut inbördeskrig och då kan man förhoppningsvis massakrera dem.
Citera
2023-05-26, 10:14
  #33
Avslutad
Vore trevligt om svenskar fick ha nåt för sig själva.
Jag har ett ställe jag reser till i Sverige som fortfarande är lugnt och skönt.
Skulle det komma dit talibaner också vet jag inte vad jag gör

Då blir jag nog så deprimerad att jag åker hem.
Citera
2023-05-26, 10:20
  #34
Medlem
bengtochjags avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hvita.nhegrer
Ta ifrån dem alla bidrag och inför mycket hårda straff, så kommer många flytta härifrån. Annars blir det till slut inbördeskrig och då kan man förhoppningsvis massakrera dem.

Turisterna ska skickas hem, och det med kraft. De skötsamma, arbetande, äkta flyktingarna som flytt krig och är tacksamma för det vi gett dem får stanna kvar om dom svär på heder och samvete att arbeta och verka för att betala tillbaka Moder Svea det hon givit dem.
Citera
2023-05-26, 10:35
  #35
Medlem
RudyardKiplings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bengtochjag
Ja, jag håller med dig om att det inte är förlorat ännu, men ser du några större källor till hopp om framtiden? Massinvandringen är högst aktuell än idag och skall fortsätta, iallafall om politikerna i EU-parlamentet får bestämma.

Ja, Europa kommer bli en krigszon. När kommer denna våldsexplosion, tror du?

Har inte historien lärt oss att det tar ett tag och sedan kommer reaktionen som en ketchupeffekt? Debatten idag är ju HELT annorlunda än för tio år sedan, inte bara i Sverige.

Frågan är om globalisterna har segervittring eller panik, men vansinnet eskalerar. Äta insekter/lik, husarrest, en söndertrasad ekonomi, en havererad energipolitik, skolor i förfall och en forcerad provokation att börja använda kärnvapen. När det är så mycket som är vansinne så börjar ju folk vakna. Jag uppfattar att vi är där idag. Jag vaknade för 10-15 år sedan och jag var ingalunda bland de första. Kanske är det obegripliga ryss-hatet en kanalisering av hat mot invandringen, HBQT, mångkultur, feminismen, PK, woke, kulturmarxismen, globalismen, judar osv. Det är ok att hata ryssen men det andra är inte socialt accepterat, ännu. När den spärren släpper...

MENA är inte problemet utan det är de som skapat vansinnet som är problemet. Getto-kriminella har exakt noll att sätta emot när statsapparaten en gång för alla bestämmer sig. Det är som att skjuta fisk i en tunna. Fem getto-bruschor med hundratalet klanmedlemmar som back-up är en omöjlig situation för en ensam svensk, men klanen ryker innan morgonkaffet när staten drar blankt. I ett sådant läge kan jag mycket väl förespråka NATO-medlemskap. Det vore ju toppen om vi kunde få hit lite polska, ungerska, spanska och franska gräns/kravallpoliser och kanske militärpoliser som kan bistå svensk polis. Jag råkade tala med några spanska poliser för ett antal år sedan. Hårda jävlar och de lägger inte två fingrar emellan. De hatar araber och negrer. Fenomenet vi har i Sverige med MENA återfinns över hela Europa och de som jobbar med det känner igen det överallt.
Citera
2023-05-26, 10:40
  #36
Bannlyst
Eftersom många etniska svenskar är europeiska slödder som går runt och tror att de är nånting föreslår jag att vi skjuter bort dom istället. Därefter kan vi ta bort migranter/invandrare och såklart bomba sönder Europa och alla slödder som bor där.

Att skjuta etniska svenskar och bomba européer är nog det bästa för framtida generationer av svenskar om de ska kunna få leva ifred och i frihet i Svea riket. Man kan börja med ts då det låter som ett riktigt drygt slödder.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in