Citat:
Ursprungligen postat av
Undringar
Hörrudu ingen har väl skrivit att dom vet vad han har för läggning men det går inte att diskutera programmet utan att diskutera deltagarna tyvärr. Det kanske är oetiskt men isåfall är hela programmet oetiskt (vilket jag tycker att det är). Har slutat se nästan alla säsonger i förtid och inte sett de senaste alls innan denna. Hela grejen känns helt fel, det är oetiska matchningar och osunt för deltagarna att ens vara med och bli diskuterade om, vilket är precis vad ”experterna” och produktionen vill att man ska göra. Det var absolut inte illvilligt från min sida att skriva något jag skrivit om Arvid, tvärtom. Vi kan ju vända på det, att du tillskriver andra i tråden ”illvillighet” för att vi uttrycker våra reflektioner precis som du gör kanske tyder på ”illvillighet” isåfall. Jag tycker synd om Ida och blir orolig för Ida precis som jag blir beklämd av att se hur Alex och Agust behandlats i serien,
Personlighetsstörningar är rätt så vanliga, speciellt bland reality-deltagare. Det är inte speciellt långsökt att så många reagerar på Arvids sätt och självupptagenhet. Att det vi ser skulle vara ett stort kap beror väl på hur mycket man bryr sig om status, yta och fasad. Ja han är snygg och framgångsrik och har disciplin, i början av serien tyckte jag också att det var hedervärt. Men hans kyla och omognad och tjat om egentid osv är inget jag önskar varken en syster, vän eller främling jag ser på tv. Inte heller hans ego. En man med ett mindre flashigt jobb, mindre ”perfekt” kropp och välformulerade klyschor och med istället värme och humor hade jag tyckt varit ett bättre kap för en trevlig, klok och levnadsglad, äventyrlig tjej som Ida.
Jag älskar att diskutera programmet och deltagarna och skräder ju inte orden precis men för mig personligen så ger den typen av spekulationer (diagnoser, läggningar, sånt som är OMÖJLIGT att säga nått vettigt om eftersom personen det rör knappast kommer bringa klarhet i saken) en dålig känsla i magen. Även om man är korkad och TV-kåt så tycker jag att man som person har rätt att få ha vissa saker ifred. Jag gillar diskussioner och spekulationer, ju fler desto bättre! Men det där hobbydiagnosticerandet hit å dit ger iaf inte mig någonting och tillför inget mer än att jag tänker att det är elakt, onödigt och ganska ointressant faktiskt. Nu pratar jag inte om dina inlägg specifikt utan mer generellt.
Arvids sätt är fett obehagligt och jag tycker också lite synd om Ida, men tror hon är en rätt obrydd tjej så hon dansar nog vidare sen och har förhoppningsvis lärt sig att exakt vad hon
inte ska leta efter hos en karl i framtiden.
Fortsätter hon va gift med honom och producerar några välartade monotona avkomlingar får hon skylla sig själv faktiskt. Men tror hon är smartare än så. Hoppas verkligen det iaf!!