Citat:
Ursprungligen postat av
UyCVswHfsnM2z3nH
Det beror väl på vad man vill uppnå? Om hennes mål var att bli av Med Johan Ingerö så gick det ju väldigt bra.
Avsaknaden av en gud gör att man istället tar andra uttryck, där dåtidens fanatiska häxbrännare idag slänger folk på internets bål.
Dom uppfinner himmeln, helvetet och dygden i relioner och därmed skapar en ny relion.
Sedan är de troende socialdemokratiska föreningen starkt hotat i sin plats vid makten, var av man bjuder in MSB och därmed skapar sig mer makt. Med fler medlemmar och röster. (På pappret men inte i verkligheten).
Men den kurdinariska gåva jag kna ge dig är följande.
Alla är syndare, då det är människans natur och därför behöver motas, pliktas och tuktas in i ledet.
Där ändrar du bara kontexten och vipps kommer, rasism, värde, och andra subtila hintar av människor klassas som kättare i synen på predikanen. Därav dömmas till evig synd för resten av samhället.