Citat:
Ursprungligen postat av
Kanaltrollet
Ha ha ha, jag har inte läst i tråden på några dagar, meeen vad många arga kommentarer, eller kanske med arg underton man kan läsa de senaste dagarna.
Det komiska i kråksången är att muslimförsvararna verkar vara de som skriver argast. Det vet ju såklart inte jag, men kan det möjligen faktiskt vara muslimer?
Låg tröskel för ilska och väldigt lättstötta, precis vad ämnet för tråden handlar om.
Jag misstänker att de flesta av dem är svenskar. De som applåderar denna polisanmälan och önskar allt ont gentemot Ivar Arpi, är helt enkelt såna som vill att ingen ska få kritisera utvecklingen i landet. De gömmer sig bakom hmf, men är i själva verket uppfyllda av hat gentemot de av oss som vill att Sverige ska förbli någorlunda homogent. Och de är svenskar.
Jag befarar även att Ivar Arpi kommer att fällas för detta.
Det som skrämmer åsiktsmonopolisterna i detta fallet, är att han är sprungen ur den "moderata" högern och därmed är extra farlig. Han kan inte avfärdas som "extrem".