Citat:
Ursprungligen postat av
Dumdryg
Du kommer att bli förvånad hör jag. Att retirera och samla sitt försvar är inte lika med att förlora kriget. Ryssarna flyttar ju fronten dit de vill ha den, den terräng som passar dem bäst och där Ukraina lider stora förluster. Ni tittar bara på kvadratkilometer. Sä här gick det till i Bachmut: ukrainare belägrade byggnader och tänkte sig strider man mot man, hus för hus, våning för våning. Men istället för att rusa in i staden så sköt ryssarna artilleri och sprängde hela hus och dödade hundratals ukrainare. Men det skriver ju inte Aftonbladet. Nu när de faller tillbaka runt Bachmut, så lockar de ju ut ukrainare i oskyddad terräng.
Ryssarna har försökt inta Bachmut i snart ett år, efter ett år så ska dom tydligen flytta fronten dit dom vill ha den som en del av en krigslist, helt enligt plan.
Varför har dom då inte gjort detta tidigare? Nog för att ryssar generellt verkar rätt efterblivna, men ditt resonemanget är bara för mycket.
Väntar fortfarande på att bli förvånad, vi har ju fått höra här om ena krigslisten efter den andra, men det har ju inte stämt hittills, allt tyder på att Ryssland förlorar detta.