Citat:
Ursprungligen postat av
notknapparen
Jamen, nuär det så att jag misstänker att det är flera av de faktorer som rättläkaren nämner har som har inverkat på Toves möjligheter att försvara sig. Jag har också svårt att se att Johanna inte skulle kunnat få rivskador av Tove innan Maja kom in i bilden, dvs om det är såsom Johanna beskriver det. Johanna säger ju att Maja tar bort Toves händer från hennes hals.
Hur sannolikt låter det????
Jag tror på
1. Överraskningsgfaktor
2. Att Tove blivit påverkad av fallet, och slgaet mot huvudet som trots allt givit en blödningen mellan hjärnhinnorna. Det har alltså blivit en rejäl smäll, oavsett vad många i tråden försöker få det till. Man får inte en blödning av att huvudet nuddar golvet lite grann. Skadan på svålen behöver inte ha ett direkt samband med den smällen, utan kan ha uppkommit genom att huvudet kommit emot något vasst, t ex duschstängerna, men kan ha uppkommit av slaget mot golvet ellr ett tillhygge.
3. Tove hade druckt lite
4. Jag tror tvärtemot andra här att Tove var kortare och genom att hon var helt oförberedd, fallet, huvudsmällen/viss alkoholpåverkan, kom iett omedelbrt underläge till en mentalt förberedd Johanna som såg svart i den stunden. Därigenom var hon både menatalt överlägsen i stunden, och hae fullt med adrenalin redan i omlopp, meadan Tove blev överraskad. Jag tror att Johanna kan ha varit längre än Toves 160 cm, och därmed ha haft ett fysiskt övertag på flera plan genom alla dessa samverkande faktorer.
5. När Tove väl är fälld till golvet, gränslar Johanna Tove omedlbart. Kanske det är sådan ljud man hör starax efter, medan Tove försöker slingra sig ur greppet. Då kan Johanna redan ha fixerta Toves armar genom sina ben på vardera sida om kroppen.
Att Tove inte på något sätt skulle ha blivit påverkad av fallet, det ser jag som uteslutet. Att Tove skulle ha hunnit se faran komma, det tror jag inte heller. Jag är också övertygad om att Tove var kortare till längden än Johannas, och att Johanna genom sin ridning hade styrka i både bål, armar och ben, även om Tove också var vältränad.
Jag tror helt enkelt att Johanna fick ett övertag över Tove ganska omedelbart.
JJ lär vara ca 180cm.
Helt klart var TT helt i underläge när attacken kom och var våldsam redan från start.
Tror inte heller att TT var rädd för sitt liv alldeles i början, men det blev hon garanterat rätt snart när hon inte kunde röra sig. Tror att TT sen förstod att JJ var på väg att mörda henne och den dödsskräcken och ångesten hon kände då, måste ha varit sjusärdeles stark.
Stackars TT att vid 21 års ålder bli mördad.
Har fortfarande inte bestämt mig för vad jag tror om MHs medverkan.
Det skrivs om TTs armar, som garanterat var låsta. Kan ha varit så att MH satt gränsle över TTs ben bakom JJs rygg och höll i TTs handleder? Att TTs försök att få loss armarna och därför fick skadorna runt armbågarna?
Eller att JJ klämde fast TTs armar med sina knän och att MH inte var med i själva dödandet?