Citat:
Ursprungligen postat av
Keepi
Vet inte om det skulle hjälpa folk att införa nåt slags tredje kön.
Eller blir det bara mer förvirrat då?
Nu kallar sig en del personer med penis för kvinnor och en del med kvinnliga könsorgan för män.
Jag tror inte gemene man bryr sig särskilt mycket, men debatten har väl kommit nu när transkvinnor vill ha tillträde till kvinnliga rum - omklädningsrum m m - och när transkvinnor tävlat mot biologiska kvinnor.
Även att transkvinnor börjat våldföra sig på kvinnor som håller tal om att kvinnors tillkämpade rättigheter är i fara.
Och så detta med om det är ok att ge unga människor pubertetsblockerande preparat osv.
Och hur operationer ska bekostas. Skattemedel?
Nä jag tror inte det blir speciellt förvirrat iom att de utgör en sån liten del av befolkningen. Ca 1%. Jag umgås i ganska progressiva kretsar men har ändå bara träffat en handfull transpersoner i mitt liv. Detta känns emr som en moralpanik i stil med hårdrocksdebatten på 80-talet.
Att läkare ordinerar pubertetsblockerare sker av en anledning. Länkade ju precis stidoer som visade att det ger en avsevärd minskning av depression och suicidalitet.
Ja, sjukvård ska bekostas med skattemedel.