Citat:
Ursprungligen postat av
climasol
Ja alla vill ha fred. Men vilken fred? Personligen tycker jag ju att Ryssarna skall åka hem. Men för att få fred kan man kanske tänka sig vissa eftergifter. Men att Ryssland skulle få hela Ukraina är uteslutet.
Man får väl då dra en linje någonstans på Ukrainskt territorium och kalla det en stilleståndslinje.
Jag tror aldrig Ukraina eller världssamfundet kommer att gå med på att dessa områden tillfaller Ryssland permanent. När detta är gjort måste man befästa denna stilleståndslinje så att Ryssarna aldrig mer tillåts överträda den.
Förövaren måste betala. Den får inte tjäna något på angreppet. Att ge Ryssland en liten bit som eftergift är alltså inte ok. Ryssland borde snarare förlora territorium.
Ryssland måste helt enkelt förlora kriget totalt. Hela dess militär behöver bli nermald.
Det är fullt möjligt om väst bara ger tillräckligt mycket stöd.
Krigets utgång beror helt på vad folket i väst tänker. Det sitter i våra huvuden, det hänger på oss. Hur mycket vi är villiga att hjälpa Ukraina.
Västlänningar är tyvärr bra på att avskräcka/begränsa/lägga krokben för sig själva.
T.ex. skickar USA inte långdistansrobotar p.g.a. USA:s egna hjärnspöke.
Sverige skickade 10 st Leopards istället för 100 st Leopards p.g.a. vår egna hjärnspöke.
Inga stridsflygplan p.g.a. hjärnspöke/självbegränsning.
O.s.v.