Citat:
Ursprungligen postat av
unzipit
I Johannas fall finns det ett erkännande av henne själv med en berättelse som stöder de bevis som finns. I Majas fall finns det inget erkännande, utan en version där hon sover och en där hon håller fast Toves händer.
Ifall hon sov är hon naturligtvis helt oskyldig, men jag undrar om det ens finns någon version av att hon håller fast Toves händer och kan se och förstå vad Johanna gör. Kan vi diskutera det istället?
Man måste nog konstatera att det helt enkelt inte finns några fysiska ”bevis” för vem som mördade Tove och vilka som deltog. Ett erkännande är, som framgår nedan, absolut inte tillräckligt.
Då får man gå på indicier och sannolikhetsbedömningar kring vad som har hänt - för T är ju bevisligen mördad och hennes kropp dumpad. (även om advokat Clea vill hävda annat)
I den story som presenterats stämmer detaljerna och fynden till 95% med Johannas slutgiltiga erkännande (som dock inte innefattar ett strypmord).
Men i Majas fall går det inte ihop ens till 10% när det gäller själva mordet.
Det finns allt för många orimligheter/osannolika omständigheter i Majas berättelse
Det är :
orimligt att M skulle lämnat J ensam när ”fienden” T kom på besök
orimligt att M sov i Js säng som hon var förbjuden att använda
orimligt att hon inte hörde oljuden som grannarna reagerade kraftfullt på
orimligt att hennes telefon - men inte hon - skulle rört sig
orimligt att M inte skulle vaknat av dörrklockan någon av gångerna
orimligt att J ensam skulle lyckats brotta ner, hålla fast och strypa Tove utan att ha fått fullt med skador
orimligt att J skulle lämnat M ensam i lägenheten med en död kropp som M inte visste om
orimligt att M inte skulle reagerat kraftfullare när hon blev visad kroppen av J
orimligt att M skulle vilja delta i att bära ut kroppen till bilen när hon ställs inför en mördad person
orimligt att M skulle följt med, dumpat och gömt kroppen
orimligt att M själv skulle gjort sig av med Ts nycklar
orimligt att J inte skulle kontaktat M tidigt dagen efter om M inte också deltagit i mordet och kunde förutsättas hålla tyst - J skulle naturligtvis annars ha velat ha kontakt med M så hon inte berättade för någon.
orimligt att de båda skulle smida planer tillsammans om att hålla tyst, om bara J mördat T.
orimligt att M ljög för polisen i åtta veckor
orimligt att M skulle varit chockad och paralyserad i häktet - eftersom hon ju faktiskt i hemlighet berättade för en cellkompis/medsittare att T var ihjälstrypt och dumpad, men inte för förhörsledarna.
Sammantaget blir dessa omständigheter så många och pekar alla åt samma håll.
Eftersom det inte finns några fysiska bevis för att varken Johanna eller Maja deltagit i mordet, men Johannas berättelse stämmer till 95% och ovanstående indicier pekar ut även Maja - blir slutsatsen att de båda två deltagit inte bara i allt kring mordet, utan också att båda två varit aktiva vid mordtillfället.
Därför dömde TR också båda för mord.
Citat:
Ursprungligen postat av
coli
Det finns inga fynd dvs "positiva" bevis för att varken Johanna eller Maja deltagit i mordet. Ingenting.
Så ska vi BARA gå på "positiva" bevis dvs säkra fynd på vem som mördade Tove, ja då kan vi inte döma någon överhuvudtaget.
Som du kanske vet har nästan 300 personer erkänt att de sköt statminister Palme, så erkännanden är, precis som i fallet Quick, ibland felaktiga.