Citat:
Ursprungligen postat av
Brunafingrarna
Mig veterligen finns det ingen proteströrelse mot drags bland kvinnor förutom de högerextrema då, vad de får hoppas på en självuppfyllande profetia där extremhögern vunnit
kulturkriget, då kan segraren använda sin Orwellianska logik, misogynin dikterar kvinnors frigörelse.
Det senare är roande, kvinnorna vet inte själva vilken typ av förtryck de utsätts av, sådan tur att den misogyna extremhögern existerar för att förklara de kvinnor inte vet
Extremhögerns taffliga försök att skriva om verkligheten är så ecklig.
Trenden för dagen är att kvinnor får stiga undan och ge upp sina omklädningsrum, sina toaletter, sina idrottslag m.m. eftersom biologiska män vill göra anspråk på dem. Om man inte är för den fortsatta utvecklingen, är man då för kvinnoförtryck. Kampen emot kvinnoförtryck förs idag bäst genom att låta alla män som för stunden identifierar sig som en kvinna exempelvis dela omklädningsrum och dusch med kvinnor?
Jag försöker bara förstå och hoppas på ett svar med samma civila hövlighet som jag visar ovan, och är övertygad om att få ett vettigt svar.