Citat:
>Hur ser du på att hbtq-rörelsen
hbtq är ju rätt brett, så vi börjar med homo/bi-sexuella. Jag har aldrig haft ett problem med dem under kampen för lika rättigheter osv, har inga problem med homos. Bisexuella (speciellt gynandromorfila bipersoner) kan jag tycka är lite cringe, då de ofta är extremt hypersexuella. Jag är rent allmänt inte för slampigt beteende(gäller både hetero och homo folk). Jag står helt bakom att de ska få gifta sig osv, inga konstigheter där.
>Transpersoner. Jag ser detta som ett medicinskt problem, inte socialt eller politiskt. Jag har heller inte problem med konceptet att byta kön, icke-binära dock vars enda "transition" är typ att ändra frisyr och klä sig bögigt (typ han artisten sam smith) ser jag inte som samma sak som någon som faktiskt byter kön på riktigt(tex modellen Ines Rau, eller Hunter Schafer). Om någon ser ut som, låter som, och beter sig som en kvinna så kommer jag kalla den för det, även om personen föddes som nåt annat. Samma gäller de kvinnor som byter kön, typ han Buck Angel(som förövrigt verkar ha en vettig syn på könskorrigering och transfrågor, rätt old school snubbe).
>queer. jag ser det som sociala frågor, typ normbrytande beteenden osv, inget jag i regel respekterar, det känns som majoriteten av icke binära bara är uppmärksamhetskåta. (Typ Oli London innan han blev right wing haha).
Jag tycker hbtq människor som helhet inte är direkt skadliga, bögar och transpersoner har alltid funnits, och att försöka utrota dem (som USA högern jobbar hårt på) är ett riktigt apneger beteende.
Sexualisering av saker på typ Pride gillar jag dock inte, sånt går fetbort, man kan vara stolt över vem man är utan att tejpa en dildo i pannan och springa näck längs vasagatan.
>alfred kinsey och RFSL
jag vet inte om jag missuppfattat dig helt nu men vart någonstans förespråkar RFSL för kinseys forskning? Kan du förtydliga vad du menar?
