Citat:
Ursprungligen postat av
Snorrelino
Så för att gå tala den dialekt som präglar det område där man antingen bor eller växt upp i måste man alltså först ansöka om tillstånd av DIG ?
Förstår du verkligen inte att folk skrattar åt dig ???
Skär ner på drogerna, be din assistent att ge dig din medicin och sluta sedan att sitta på flashback och larva dig...
Jag kan ta ett exempel så att du kanske förstår! Om vi tar Albert och Herbert som är en känd tv-serie och julkalender med två mycket erkända och duktiga skådisar, så kan man säga att Hebbe (Von Brömssen)
överdrev sin Göteborgska något enormt, särskilt när man jämför med Mannen från Mallorca (Widerberg) där han spelar Stockholmssnut. Ergo - att man är född någonstans betyder inte att man alltid och per definition har en autentisk dialekt. En skådespelerska i detta fall som med Rautelin överdrev sin finska accent
istället för att tona ned den. ALLA jag känner tycker att hon lät överdrivet finsk. En finlandssvensk säger inte "int ska du" ingen finsk bekant har någonsin sagt "int". Antingen är man helt tondöv vad gäller språk eller så är hon en värdelös skådis. Eller båda.
Dessutom var hon knappast någon elit. Hon var usel på action. Både om man jämför hennes ersättare och föregångare i Beck. Är du kåt på horan eller är hon din mamma eftersom du går i döden för att försvara hennes medelmåttiga insats?
Det är snällt att du tänker på min hälsa men det är helt OT och dessutom har jag bättre värden än dig på allt även om jag hade varit utvecklingsstörd och haft Alzheimers och cancer i hjärnan samtidigt. Frågor på det?