Citat:
Ursprungligen postat av
plastdunkk
vad anser du?
ukraina har inte ens existerat som stat förrän 1991, det var ett hertigdöme en gång i tiden, allierad med kalle dussin... tog väl liksom slut med det hertigdömet i poltava.
någonstans måste man dra gränsen, oftast brukar det innebära krig (tjeckoslovakien behövde inte det, ett av de få länder som separerat lagligt och efter konstens alla regler)
gränserna som gäller nu är de efter andra världskriget mer eller mindre om man ser till sista kriget.
sovjetunionens upplösning var ju inte enligt dess konstitution, så det återstår en del jobb där.
Det har existerat andra "Ukrainor" som stater före 1991. West Ukraine People republic, Ukrainian People's Republic. Bägge dessa hade gränser som var delvis internationellt erkända. Men de hade helt andra gränser än idag, så det är inte dessa som dagens Ukraina ser sig som en förlängning av, utan de tar avstamp i den entitet som skapades av Lenin.
Därutöver har där funnits andra stater inne på den mark som täcker dagens Ukraina som inte varit internationellt erkända.
Det sovjetiska Ukraina var en stat, men i union med de andra sovjeterna. Ukraina hade egen plats i FN t ex, det är en av FNs grundande medlemmar.