Citat:
Ursprungligen postat av
Pungpuckel
Ja.. det gör det
Men i min värld, så är bekräftlesökande en stark indikator på svaghet.
Men detta kan ju lätt motbevisas, då framgångsrika människor i hög utsträckning lägger ut selfies så fort som tillfälle ges.
Det finns alltså något jag missat här.
Men vad?
Framgångsrika människor kan väl relativt ofta vara svaga rent mentalt och därför ha en starkare drift till att lyckas än mer mentalt stabila människor, tänk missbrukarna Elvis Presley, Mike Tyson, Marilyn Monroe etc. Världsmästaren i boxning Tyson Fury är bipolär. David Beckham lider av diagnostiserad OCD. Istället för att lyckas som människor/individer så blir de maskiner som producerar inom ramen för systemet. Finns garanterat inte ngn brist på psykiskt sjuka och missbrukande människor samt folk med IQ långt under snittet bland framgångsrika människor. I min värld är framgång i hög grad förknippat just med den inre svagheten som gör att man söker bekräftelse och uppmärksamhet av andra.
Kan också, rent anekdotiskt, säga att jag personligen haft mina mest framgångsrika år rent professionellt, såväl som idrottare som rent affärsmässigt, när jag var som mest osäker och svag i psyket. Jag hade ingen egen personlighet eller ngt eget tänkande öht utan ville enbart imponera på andra och offrade då mig själv på ett sätt som man aldrig hade gjort idag som mer säker i sin egen identitet. Många av de idrottarna som var bättre än mig led också av omfattande psykiska besvär, och minst tre pers. är till och med avlidna nu pga självmord.