Citat:
Ursprungligen postat av
Himmalajja
Det är ju inte säkert att Ukraina behöver anfalla så värst mycket. Framför allt handlar det nog om att störa den ryska logistiken, som har varit ryssarnas problem sedan första veckan av kriget. Utan ammunition, bränsle och mat blir det jobbigt att vara ryss. Eftersom moralen hos de flesta ryssar är låg behöver man inte utrota dem, det räcker att de ger upp.
De måste göra en stor offensiv annars kommer de inte få mer tunga vapen från väst. Ukraina har fått stora mängder pansar som är offensiva vapen och fått träning på dem. Om inte Ukraina använder dem kommer stödet inskränkas till luftvärn och defensiva vapen. Offensiven kommer annars är Ukraina körda på längre sikt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Drozd
Den som filmar befinner sig drygt 3 km från explosionen (>9 sek till ljudet når kameran). En smäll i klass med den i Beiruts hamn, måste ha varit flera tusen ton ammo som rök där. Inte undra på att det är locket på från Kiev - "industrilokal".
Det är en kemisk fabrik. Det är därför explosionen blir så stor.
Citat:
Ursprungligen postat av
sektledarenII
Och ändå sitter du här och försvarar ryssens anfallskrig mot Ukraina?
Fy fan, du vet att civila är vanliga människor som försöker leva sitt liv? Det 2 åriga barnet eller den 80 åriga gammelmormodern?
Helt sjukt vilken liten människa du är.
Han är en riktigt ond människa.