Citat:
Ursprungligen postat av
pronh
Vi tåler vel en liten avsporing fra tråden.
Russland sendte en "pakke" med to Tu-160 Blackjack, to Il-78 Midas tankfly og tre MiG-31BM Foxhound eskortejagere ned langs norskekysten tirsdag som ble avskåret med F-35 fra QRA på Evenes.
3 stk MIG-31 som eskorte virker noe rart, men det er sikkert fordi en har kompass som virker, en har høydemåler som virker og den tredje har våpensystemer som virker.

Kanske det, men det är vanligtvis frågan om övning när man kör med en trojka och instruktören kör då det trejde planet. Tankflyget är sannolikt för att övningarna man genomför drar en hel del bränsle och Mig-31 är inte det mest bränslekonomiska planet. Övningarna består främst i att försvara Tu-160 planen mot fiender genom att använda datalänk mm.
Att man övar beror givetvis på att man har ganska lite inövad personal och många är stationerade vid ukraina. Givetvis förlägger man övningarna så att de skall märkas..