Citat:
Ursprungligen postat av
Africagonzo
Det är krig, civila offer, det du skriver stämmer säkert. 20 av 23 missiler blev nedskjutna, dom landar någonstans och eftersom luftvärn är uppsatta runt städerna slår skrotet ner i städerna.
Det jag menar är att dom inte siktar en dyr missil/robot mot ett hyreshus, det finns ingen logik i det.
Det du skriver är väldigt viktigt, alltså att man får passa sig för utsagor som är orimliga och strider mot enkel logik. Det verkar tyvärr ganska ovanligt och kommer sig av vad jag förstår att de flesta tar till sig det som talar för den part man hoppas på.
Nästan alla siffror i denna konflikt talar i Rysslands favör, alltså att Ukraina är svagare rörande nästan varje betydelsefull förmåga när man ställer staterna mot varandra. Det gäller befolkning, det gäller ekonomi, det gäller tillgång till vapen, det gäller tillgång till ammunition.
Utöver det lastas de ryska styrkorna för systematiska massmord, massvåldtäkter, förstörelse av kulturella institutioner och monument. Säkert kan någon enstaka handling passa in i anklagelserna, men varför skulle ryssarna klampa in i dessa rysktalande områden och planmässigt göra sig skyldiga till systematiska övergrepp, när man officiellt säger sig föra strider för att skydda det ryska?
Det samma gäller förlustsiffror hos de båda parterna. Det är förstås svårt att veta exakt hur det står till, men fantasisiffror i Ukrainas favör är ologiska. Exempelvis blir ju den första frågan varför ryssarna skulle gå in i strider med överlägsen eldkraft och samtidigt förlora fler soldater än de de beskjuter? Och om de skulle förlora mycket manskap, varför skulle de då inte ändra sättet att strida, när de både till manskap och vapen är så överlägsna?
Det finns förstås egenskaper som kan uppväga det kvantitativa underläget, men det blir ju mest ett önsketänkande och spekulationer.