2023-04-27, 18:12
  #1417
Medlem
[quote=Molekyl3n|84285931]
Citat:
Ursprungligen postat av CHALLETVAERVIGG
NÄR MAJBLOMMAN KIDNAPPATS AV ISLAMISTER OCH GLOBALISTER BLIR ALLA BARN FÖRLORARE


Vad roligt att en del inte är ett får i mängden, att en del ser igenom fasaderna och tänker självständigt utan vallningar.

Dom flesta TITTAR på vad som händer, andra SER vad som händer.

Katerina Janouch är ju skarp förståss
köper ingen majblomma iår?
Citera
2023-04-27, 18:26
  #1418
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KjelleBenchpress

Kvinnoförmedlingen
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02EXNtA2B4cs7Gsms1XoEfVU ByQvDuRbGx22FG4EceAZgLW1xcJ3L5HV5te97pXNrQl&id=100 066608109154&eav=AfbOOaO5ojRdnUUIlho440QhT3hBXtcz-N173SjOmiXhuoFACTL6VBqKdogG7hXoVWQ&m_entstream_sou rce=timeline&paipv=0

]

Den sidan hymlar inte om vad detta egentligen handlar om. Som någon skriver angående om att Murre inte fått asyl ”Det är så fel fel FEEEL”, och

”köp så det ryker” och uppmanar (hotar indirekt?) att man skall använda sin ”tid, position och energi att påverka asylhandläggare att göra bättre beslut. Snabbt!”

Alltså inte att man skall försöka påverka politiken, opinionen etc. Utan de enskilda tjänstemännen som följer rådande lag.

Citat:
Ursprungligen postat av LeTeigneux
Tja, man får gratulera asylaktivisten Leila Orahman till en framgångsrik PR-kupp.

Samtidigt är det värt att notera att denna etiopiska familj alltså fortfarande räknas som "asylsökande" efter över 12 år i Sverige. Rimligen har de fått flera avslag men vägrat att ta ett nej, och stannat kvar ändå. Systemet är dysfunktionellt.

Precis, det är den enda rimliga förklaringen. Det tar inte 12 år att utreda en asylansökan.
Citera
2023-04-27, 18:32
  #1419
Medlem
Bortsett från den förmodat stora andelen som beror på grupptryck/draghjälp av den mediala uppmärksamheten så verkar det ju minst sagt finnas många som sympatiserar med den här killen och vill uttrycka sitt stöd i frågan. Kanske kunde samma åsikter samlas till något mer konstruktivt, konkret? Minst en namninsamling kring asylpolitiken borde väl vara på sin plats?
Citera
2023-04-27, 18:41
  #1420
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Studsboll
Andra barn måste bara övertumfa denne pojkes tycka-synd-om-värde; visst han är en liten svart pojke som någon okänd rasist sagt några onda ord om, men han är inte en stackars handikappad svart föräldralös flicka som blivit knivhotad av en galen nazist. Detta skulle generera mer pengar av godhetssignalerande individer. Det finns en orsak till varför hitresta romer lägger fram kryckor vid tiggartronen eller tar av sig på fötterna mitt i vintern; den som det är mest synd om, oavsett bluff eller inte, får pengarna.

Undra varför det inte fanns någon sådan här solidaritet med lilla Luna i Skellefteå som blev förstörd och handikappad för livet - av just en etiopier. Denna värld(detta land) är verkligen konstigt. En pojke som från början aldrig ens ville sälja några majblommor öht och som som antagligen haft motivation och engagemang just efter den inställningen, han doneras miljoner för att han haft knackig försäljning. Men en liten flicka som blir våldtagen och nästan ihjälslagen, henne höjer ingen ögonbrynen för. Detta trots att flickan i fråga är svensk och vi bor i Sverige, samtidigt som pojken ingår i en familj som enligt uppgifter i tråden antagligen inte ens ska stanna här utan verkar eller kan ha ha dragit ut på asylprocessen genom massa överklaganden.


Heja Sverige. Störda jävla svennar.
Citera
2023-04-27, 18:53
  #1421
Medlem
RabiPunjabis avatar
Här är en kille som kan dehär mer att tvätta pengar.
Citera
2023-04-27, 18:54
  #1422
Medlem
Mycket talar för att detta är steg två i den kampanj som sammhällsförgöraren Bengt Westerberg lanserade med sin uppmärksammade skröna i DN häromveckan angående att det måste till ett paradigmskifte inom hur vi pratar om invandring (sic).

Westerbergs stridsrop väckte vänsterblockets dyngaktivister som nu har fabricerat detta narrativ om den stackars lilla pojken som drömmer om uppehållstillstånd. Det är bara att titta på vem det var som sjösatte denna kampanj och hur det hela har utspelat sig. Det hela är väldigt uppenbart.

Att pojken förmodligen inte sålt mer än 2 majblommor och att hela försäljningen är driven av aktivister, deras lakejer inom media och skrupelfria politiker som vill kamma hem politiska poäng på det falska narrativet är något som uppmärksammas av ytterst få.

I kommentarsfält på sociala medier så är hysterin öronbedövande. Kommentarsfältaktivisterna har inte upplevt ett sådant här euforiskt rus sedan de hejade på när klanerna och islamisterna anlände 2015. Förmodligen så har flertalet av de här aktivisterna skuldsatt sig för livet då varje majblomma de köper får dem att känna som att de kysser gud.

Jag får erkänna att detta var en extremt lyckad kampanj av asylextremisterna och samhällshatarna. För gemene hen som kanske hade börjat nyktra till lite i sin syn på invandringen från Afrika och Mellanöstern så var det här en lobotomerande ishacka rakt upp i näsan. Fr.o.m. nu så är f.ö. majblomsförsäljning i praktiken en garant för uppehållstillstånd. För vem kommer att våga fatta beslutet att utvisa denna stackars familj trotts att de saknar asylskäl och har fått flertalet avslag?

Med tanke på hur otroligt lättlurad vår befolkning är så bävar jag inför nästa steg i Westerbergs demoniska plan. En plan som jag fruktar kommer att sätta den sista spiken i vår kista.

Uppgivna hälsningar,
S.P.
Citera
2023-04-27, 18:59
  #1423
Medlem
Lillamig72s avatar
Inte för att vara sådan där pessimist. Men pojken tvekade om han skulle sälja majblommor överhuvudtaget för han trodde att han inte kunde tjäna pengar på det. Läste jag i en intervju med honom.
Där och då misslyckades majblomman och skolan med att nå ut med majblommans budskap.
Att barnen säljer majblommor för att hjälpa andra barn som har det svårt i livet. De lär sig att ta ansvar och även växa i sin roll. Barnen går ofta tillsammans och säljer med en eller flera kompisar.
Inte för att säljaren ska tjäna så mycket pengar som möjligt till sig själv.

Alla barn som går runt och säljer majblommor gör ett lika viktigt jobb. Och ska uppmuntras. Det är därför de får behålla en liten summa själv. Det ska inte vara en tävling där man tar hjälp av andra vuxna för att sälja mest och bäst.

Varför majblomman började med Swish och konton var för att flera barn blivit rånade på sina dagskassor när de gått runt och sålt på gator och torg.
/Sålde själv majblommor genom skolan som barn i Göteborg . Är nu 50 år.
Citera
2023-04-27, 19:13
  #1424
Medlem
Kan nog mer liknas vid att ha vunnit lotto än att faktiskt ha sålt, han råkade bli den utvalde som etablissemanget samt kreti och pleti valt att ösa pengar över för att signalera det ena eller andra.
Citera
2023-04-27, 19:16
  #1425
Medlem
cosmic_dancers avatar
Blir riktigt mörkrädd när jag läser på instagram och folk verkar på riktigt tro att han själv sålt för flera miljoner. Det är jättefint att hans situation uppmärksammas och att han får lite slantar men han hade sålt för max några hundra om inte någon uppmärksammat hans majblommeförsäljning, dragit en snyfthistoria och sen sett till att folk spred den. Nu köper pkeliten majblommor för flera tusen och tror att han och hans familjs situation automatiskt kommer lösa sig. Samtidigt undrar jag hur det kommer sig att man kan bo i ett land i 12 år utan uppehållstillstånd?

Nu är idioterna även upprörda över att han behöver skatta och tycker att han ska slippa... Ja självklart skall all inkomst/försäljning över en viss summa beskattas, vad tror de.
Citera
2023-04-27, 19:16
  #1426
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Periodic
Kan nog mer liknas vid att ha vunnit lotto än att faktiskt ha sålt, han råkade bli den utvalde som etablissemanget samt kreti och pleti valt att ösa pengar över för att signalera det ena eller andra.

Ja mer eller mindre är det så, det är du helt rätt i.

Sedan tycker jag inte att man ska göra som vissa i tråden och hata på honom, sprida massa glåpord och skit. Han är ett barn som inte ens gjort nått fel.
Citera
2023-04-27, 19:29
  #1427
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av cocavanilla
Undra varför det inte fanns någon sådan här solidaritet med lilla Luna i Skellefteå som blev förstörd och handikappad för livet - av just en etiopier. Denna värld(detta land) är verkligen konstigt. En pojke som från början aldrig ens ville sälja några majblommor öht och som som antagligen haft motivation och engagemang just efter den inställningen, han doneras miljoner för att han haft knackig försäljning. Men en liten flicka som blir våldtagen och nästan ihjälslagen, henne höjer ingen ögonbrynen för. Detta trots att flickan i fråga är svensk och vi bor i Sverige, samtidigt som pojken ingår i en familj som enligt uppgifter i tråden antagligen inte ens ska stanna här utan verkar eller kan ha ha dragit ut på asylprocessen genom massa överklaganden.


Heja Sverige. Störda jävla svennar.
Blanda inte ihop svenskar med vänstern och muslimer.
De som går man ur huse nu är i princip desamma som ryckte på axlarna åt den lilla flickan som blev halvt ihjälslagen och våldtagen och som låtsades att det inte hade hänt.
Därav är det aldrig synd om dessa människor när de utsätts för brott av invandrare.
Citera
2023-04-27, 19:31
  #1428
Medlem
Glödskals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Burnback
Kommer detta innebära en merförsäljning av Majblommor totalt sett eller har han bara konkurrerat ut lokala försäljare runtom i landet?

Det tror jag inte. Väldigt många köper av honom så att de på sociala medier kan godhetssignalera om köpet. Köper man av en random tös/pöjk på stan finns inte det incitamentet så det är inte säkert att de hade köpt en majblomma annars.

Exempel godhetssignalering: https://m.facebook.com/story.php?sto...meline&paipv=0
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in