2023-04-26, 22:10
  #69709
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Osakazuki
Det var en riktad fråga, och inte åt ditt håll, men eftersom du också verkar vara fäst vid strumporna ska jag ta mig besväret att replikera.
Polisens jobb är att rota fram allt som går att rota fram, därav strumpfrågor m.m. Utav allt som framkommer väljer sedan åklagaren ut det som hen anser vara relevant. I det här fallet är åklagaren en han, och han har väl inte dragit upp vare sig strumpor eller potatisgrepen?
Pissblöta strumpor är ett säkert bevis på vad menar du?

Fast jag tycker den frågan är högst relevant! Skulle de hittat både Js och Ms strumpor urindränkta så skulle det stärka bevisningen mot M.
Citera
2023-04-26, 22:12
  #69710
Medlem
Pythia_88s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sybel
Ms föräldrar hade en app där de kunde följa M, så det handlade inte om att M var medveten om att tfn var spårbar. Js föräldrar hade inte en sådan, alltså kunde hon ha sin tfn med.

M stängde av sin mobil från att hon gjorde tummen upp till J tills hon kom hem till sina föräldrar där hon satte på flygplansläge. Om det var före eller efter hon svarade A*bin att T gick hem som hon satte på flygplansläge minns jag inte.
Varför mörkade M sanningen för A*lbin?
Citera
2023-04-26, 22:12
  #69711
Medlem
PedoJoeBidens avatar
Tror fortfarande båda kommer frias.
Lär bli svårt för Maja att leva på hemlig ort dock pga hennes utseende, lär nog bli tvungen att lämna landet. I Sydafrika smälter hon nog in.

Populäriteten på namnet Tove lär störtdyka i och med detta, hade varit intressant att se statistik nästa år. Som med namnet Engla.
Synd att dom slutar med den statistisken.
Citera
2023-04-26, 22:17
  #69712
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pythia_88
M stängde av sin mobil från att hon gjorde tummen upp till J tills hon kom hem till sina föräldrar där hon satte på flygplansläge. Om det var före eller efter hon svarade A*bin att T gick hem som hon satte på flygplansläge minns jag inte.
Varför mörkade M sanningen för A*lbin?

Vet du klockslaget hon stängde av sin telefon?
Citera
2023-04-26, 22:18
  #69713
Medlem
Pythia_88s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jesss1234
Fast jag tycker den frågan är högst relevant! Skulle de hittat både Js och Ms strumpor urindränkta så skulle det stärka bevisningen mot M.

Exakt! Och om M har trampat i T:s urin med sina strumpor så är sannolikheten hög att DNA efter T finns i M:s skor.
Citera
2023-04-26, 22:23
  #69714
Medlem
notknapparens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Heretic77
Men dessa normaliseringsprocesser sker oftast inom hemmets fyra väggar där den dominanta isolerar sin partner och även utsätter den för psykisk och ibland fysiska övergrepp. För att som mål inneha all makt i partnerskapet. Jag är inte bekant med Stefan D. Men normalt så har manipulationen som syfte att få kontroll över partnern.

J var helt klart den dominanta av dom två och M hakade på. Men jag kan bara hitta ett tillfälle där J betett sig illa mot M (när hon låste ute henne flera timmar i trapphuset när hon mådde dåligt). M har inte varit isolerad. Hon hade minst två andra vänner, sjöng i ett band, gick i skolan, kontakt med psykolog och en familj som hon hade bra kontakt med. Ingen av dessa har mig veterligen sett stora förändringar i hennes mående till det sämre eller att hennes moraliska kompass riktats om, efter J kom in i bilden.

J har ju störst sig på känsliga och sköra personer (kan inte söka i fup nu, men kanske nåt med hennes ex?). Hade M varit skör och full av empati tror jag inte J hade hängt med henne. Hon hade stört sig direkt och sött bort även henne. Jag tror båda är empatistörda och drev på varandra när dom pratade om alla dom ogillade.

Jag tror inte på M s historia att det var J som var pådrivande att skada M s ex och hennes bror. Jag tror M drog in dessa två personer i diskussionen om vilka dom ogillade och kunde tänka sig att skada. Tror även att M ogillade T och hade inga bekymmer med att se henne skadas.

Intressant att vi gör två helt olika tolkningar av exakt samma material.

En till situation var ju när de var ett gäng som skulle in i ett ödehus och secutitas kom. Johanna övergav Maja som fastnade på ett staket.

Ja, vi har ganska olika uppfattning om Majas relation till Johanna och Majas del i brottet.

Kan det inte vara så?

Jag tror att det beror på att vi inte vet allt om dessa människor, men också för att vi inte är utbildade inom området och spekulerar utifrån dessa premisser.

Det finns enormt mycket på nätet om just narcissism. Även om vänskap med sådana. man behöver inte bara vara fast i en sexuell ralation utan även i vänskapsrelationer blir man utsatt för likanande processer.

Ett exempel:
https://www.youtube.com/watch?v=grMk85NsNEk

Jag utgår från att många, de flesta destruktiva relationer beror på att den ena partnern har psykopatiska drag. Forskning att det är väldigt vanligt i nära destruktiva, våldsamma och kontrollerande relationer.

Den gemensamma nämnaren alltså.

av
Man kan ändå dra slutsatsen tycker jag, att Johanna måste ha starka sådana drag, då hon inte bara verkar kunna döda utan att verka särskilt påverkad, och snarast enligt Maja lättad. Oavsett om det Maja berättar, vet vi att Johanna agerat blixtsnabbt, fått allt undanstökat inom ett par timmar, tuttat eld på kroppen och sedan har satt på musiken i bilen i samma stund som hon satte sig i den.

Narcissism och psykopati överlappar varandra, men man kan absolut se flera naricssistiska drag också.

I nära relationer har man som du säger oftast ett gemensamt bo, man träffar varandra väldigt mycket. Men det finns även våld i nära relationer där man inte har barn, familj. Billy och Tova, Stefan och Lena, Lotta och vad han nu hette. De var alla inblandade i destruktiva och kontrollerande relationer, men de såg olika ut utifrån vilken typ av våld de var utsatta för.

Allt våld behöver inte vara fysiskt, det kan vara även psykologiskt, ekonomiskt och sexuellt. Våldet kan se väldigt olika ut i olika relationer.

Skillnade mellan en intim relation och en vänskapsrelation är kanske egentligen mest att den intima biten oftast saknas i en vänskapsrelation.

Alla som varit bekanta med Johanna och Maja säger att de var alltid med varandra. Men man kan se att Johanna försöker avgränsa Maja från andra vänner, de som hon själv blivit ovän med. Johannas vänkrets minskar. Och Johanna försöker också få Maja att avgränsa sig från hennes föräldrar, pratar illla om dom och hennes bror. Sådana som kan påverka att Maja bryter med Johanna.

Johanna får Maja att tro på att hon vill henne väl, men vad leder hon in henne i för något? Hon vill ha full lojalitet, hon vill att andra ska göra det hon vill. Hon tål inte att andra mår dåligt, det triggar henne enormt.

Hon projicerar, väldigt vanligt bland narcissister. Det är inte hon som är narcissist, det är andra. Det är inte hon som ligger runt det är andra.

Jag tror att Maja är extremt följsam, vilket de flesta som stannar kvar med en naricssit måste vara. Annars kommer aggressionerna, hårdheten fram. Bestraffningar kan ske på olika sätt.

Jag tycker att Johanna behandlar Maja dåligt. Maja kallades Johannas vante av någon. Ja, så ser väl inte en jämbördig och ömsesidig relation ut? Maja ser jag som Johannas marionett. Det Johanna önskar, det gör hon, eller försöker vara till lags. Psykiskt våld är Maja utsatt för.

Mordbränningen är väl ett tydligt exempel där Maja försöker maska, spela sjuk, pappa kommer... hon vågar inte sätta emot. Det är väl absolut ett övergrepp, psykiskt våld att försöka få en vän att delta i något sådant? Förutom att hon drar i trådar, vet ju Maja hur det går för dom som inte lyder, gör som Johanna vill eller t om ligger med någon som Johanna någon gång legat med, ska bestaffas. Bara den vetskapen.

Det är ett sjukt förhållande, där Maja inte ser själv hur beroende hon blivit, så ser jag det.

Från förhör Maja A 153/1157 ff:

"M: Men det jag tror att det handlar mycket om att jag både har varit rädd att förlora henne för
att hon har varit så pass nära mig liksom och hon är den som jag har anförtrott mig till om i
stort sett allt och sen att ja hon, ja hon, blir liksom, när hon blir arg så blir hon ju väldigt arg
och det är liksom, ja jag har svårt för när folk höjer rösten och blir alltså hon, även fast hon
aldrig har slagit mig så, så har det känts hotfullt.
F: Okej det har känts hotfullt?
M: Mmm.
F: Förklara!
M: Nej jag vet inte alltså någonting i blicken och så
. "
//
När Johanna hade tagit använt hash:
"M: Det har skett hemma hos henne och det har skett ja på andra ställen också. Ja, och sen så
skedde det såsom en gång när vi, ja när vi skulle ut och festa då tillsammans och jag tog
inget, jag drack bara och ja det vart inte jättebra heller. Alltså hon, man ser saker på ett annat
sätt när man är hög och man tycker och man stör sig på allt och alla och ja man blir dryg
skulle jag säga.
BF: Vad hände den gången då du sa det blev inte bra då heller?
M: Nej men då liksom så här ja men för att det skulle bli bra eller så bra det skulle kunna bli
Förhör med Hellman, Maja Mamelo; 2022-12-01 10:01 diarienr: 5000-K1226065-22 1155
Krimfup.se
Förundersökningsprotokoll på nätet
så vi var alla tvungna som var runt omkring henne att liksom inte prata om något negativt.
Det skulle liksom bara vara, ja men inte, att man ska inte ha dålig attityd så sätt men alltså
inte prata och ha glad ton och vara liksom, ja.
BF: Jag fattar inte riktigt. Sa Johanna det här eller?
M: Ja.
BF: Okej.
F: Så på något sätt Johanna gav instruktioner om hur det skulle vara?
M: Mmm.
F: Okej och du sa att alla skulle vara, vilka var det där alla?
M: Nej men det var jag, Johanna och Mirjam då att liksom framförallt vi två att vi skulle
liksom så här, ja vara som Johanna ville att vi skulle vara för att hon inte skulle få psykos
eller ja flippa.
F: Okej.
BF: Valde ni att lyssna på Johanna och betedde er så då eller?
M: Ja jag försökte men det gick inte så bra för det lös ju igenom. Det går liksom inte att fejka
så.
"
//
"BF: Men varför valde du ändå den här gången när ni skulle göra som hon tyckte och tänkte så
valde du att delvis men sa du att det inte gick så bra men bete dig som Johanna ville. Varför
valde du det?
M: För att jag ville inte ha tjafs eller bråk. Och då visste jag att hela kvällen vara förstörd
liksom
"

Jag tror att Maja är den perfekte "vännen", den som är följsam och inte sätter emot. Hon försvarar och är alltid till hands, ifågastätter inte och är lojal. Hon frågar inte...Johannas vilja är hennes vilja, men bara nästan.

Och gränsen går tror jag vid att aktivt mörda.
Men det är förstås bara min gissning.
Citera
2023-04-26, 22:24
  #69715
Medlem
sybels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pythia_88
M stängde av sin mobil från att hon gjorde tummen upp till J tills hon kom hem till sina föräldrar där hon satte på flygplansläge. Om det var före eller efter hon svarade A*bin att T gick hem som hon satte på flygplansläge minns jag inte.
Varför mörkade M sanningen för A*lbin?
Tja, det bar väl emot att säga att hennes bästis strypt hans älskling kanske.
Citera
2023-04-26, 22:25
  #69716
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jesss1234
Fast jag tycker den frågan är högst relevant! Skulle de hittat både Js och Ms strumpor urindränkta så skulle det stärka bevisningen mot M.

Ponera att J ströp T medan M sov, och sedan släpat bort kroppen. M gick in på toan när hon vaknade och fick urin på strumporna? Bevisvärde?
Citera
2023-04-26, 22:27
  #69717
Medlem
Reviewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EvolModsiw
Ja, det mest troliga är att T faller till golvet i närheten av 02.30. Strypningen är fullbordad ett par minuter senare. Sedan finns åtminstone tidsutrymme för J att gömma undan kroppen innan hon möter M ca 02.41. Många tycker nog att M:s version inte är särskilt övertygande men det finns heller inget som direkt motbevisar den.
Precis! Om man kan framlägga bevis för att J kan ha utfört detta med sina egna händer, utan hjälp av någon annans.

Utifrån J:s beskrivning av hur det gick till i badrummet så rådde kaos till en början; T faller rakt ner på golvet med fötterna i luften, faller mot trubbigt föremål, tappar andan (förutsätter det), börjar sparka mot J, åla och vrida på sig under tiden J försöker sätta sig grensle på henne, först eventuellt med sina egna ben på T:s ben; se underhudsblödning på smalbenen för att till sist komma upp på T som då börjar sparka i väggen i stället; se grannens vittnesmål. T skjuter ifrån och hamnar på långsidan. I den här positionen ska J ha tryckt till hårt och djupt.
Citera
2023-04-26, 22:29
  #69718
Medlem
Rompers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PedoJoeBiden
Tror fortfarande båda kommer frias.
Lär bli svårt för Maja att leva på hemlig ort dock pga hennes utseende, lär nog bli tvungen att lämna landet. I Sydafrika smälter hon nog in.

Populäriteten på namnet Tove lär störtdyka i och med detta, hade varit intressant att se statistik nästa år. Som med namnet Engla.
Synd att dom slutar med den statistisken.
Såpass, att soptippen börjat röra på sig...

Vad tror du om Niosiffrigt skadestånd för båda, UD utser JJ till Ambasadörska i Israel och samma befattning för MH i Sudan och kanske Clea får Nobels fredspris...?
Citera
2023-04-26, 22:32
  #69719
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Osakazuki
Ponera att J ströp T medan M sov, och sedan släpat bort kroppen. M gick in på toan när hon vaknade och fick urin på strumporna? Bevisvärde?

Som ett enda bevis hade det inte haft ett så högt bevisvärde, men i den indiciekedja som finns hade ett sådant bevis haft ett värde.
Citera
2023-04-26, 22:33
  #69720
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Romper
"Urinretention uppstår när det inte går att tömma blåsan, helt eller delvist. En fullt fungerande urinblåsa ska vara helt tömd (upp till 50 ml är normalt) efter du har varit på toaletten."

https://www.tena.nu/artiklar/urinret...A5%20toaletten.
Och det går alldeles utmärkt att trycka ut det sista när man är död? Ge dig. 90ml är inte mycket alls efter man har pissat och antagligen dött under tiden!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in