Citat:
Ursprungligen postat av
Zurfarn08
Johanna erkänner ju där att hon är den som hittar på historien som ska berättas för polisen och att det är på hennes instruktion som Maja att berättar den. Hon tar ansvaret för det, det är inget gemensamt påhitt. Jag tycker hon verkar uppriktig.
Man ser också att A=Clea reagerar med förvåning över att Maja sagt sig inte vara i badrummet. Varken Johanna eller Clea är beredda på att den bollen ska komma.
Precis, jag tror att J erkänner i tron att M redan berättat vad som hände i badrummet, men hoppas givetvis att vissa detaljer utelämnats av M. Hon försöker därefter hålla sig så nära sanningen som möjligt och försöker få det till olycka.
En anledning till att hon försvarar M s beteende och är diffus när det kommer till hennes delaktighet kan beror på att hon vet vid detta lag att det som sägs i förhör, förs vidare till den andre. Och eftersom båda sitter på detaljer som dom inte vill ska komma ut finns det anledning att inte göra sig ovän med den andre.
J är säkert både besviken, arg och ledsen på M men kan inte utan att förvärra för sig själv, berätta för mycket.