Citat:
Ursprungligen postat av
trazke
Det vet du!
Så bara för att Pena är en rattfyllerist kan han inte vara en bättre fotbollsspelare än Anton Christenssen? Hur fick du ihop den matematiken? Det låter som en väldigt känslostyrd slutsats.
Just nu är jag väldigt känslostyrd eftersom Malmö FF återigen har en brottsling på sina händer. Kan beskriva mina känslor kort med några ord.
Sorg, ilska, skam och tomhet.
Ända sedan sommaren har det varit något jävla strul kring Pena hela tiden och nu kör han rattfull i ett område med hastighetsgräns på 40, finns ingen gräns för hur illa det kan sluta.
Penas ansvar är långtifrån av att endast vara en bärande spelare i Allsvenskan för MFF. Han ska representera klubben, staden och vara en förebild för en ung malmöitisk generation.
Sparken är inte prio 1 eftersom det är lag på att hjälpa anställda med alkoholproblem men just nu ska han inte ha ett skit att göra med MFF.