2023-04-19, 15:21
  #65653
Avstängd
CalzoneItalias avatar
Hur lång tid tar det när man överklaga till hovrätten?

I regeringens riktlinjer för Sveriges domstolar 2021 samt regeringens riktlinjer för Sveriges domstolar 2022 anges att frågan om prövningstillstånd i 75 % av de tvistemål som överklagas till hovrätten ska ta högst två månader att avgöra.

Hur vanligt är det att hovrätten ändrar tingsrättens dom?


Nästan hälften, 44 procent, av de brottmålsdomar som överklagas till hovrätten och prövas ändras. Påföljden ändras oftast i en lindrigare inriktning, visar en undersökning från Svea hovrätt. Det vanligaste skälet till att hovrätten ändrar tingsrättens dom är att hovrätten gör en annan bevisvärdering.
Citera
2023-04-19, 15:22
  #65654
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Anedin
Hon är född i Sverige har en svensk mamma och pappa fr Israel

Citat:
Ursprungligen postat av Braskamin58
Maja blev adopterad då hon var liten.

Tack för svar!

Känns ju rätt i tiden att den första kvinnliga duon som begår mord har afrikansk och mellanöstern-bakgrunder.
Citera
2023-04-19, 15:22
  #65655
Medlem
Inte för att det spelar nån avgörande roll men varför får MH betala ett högre skadestånd än JLJ till TT:s närstående?

EDIT tydligen nåt med ev tillgång på pengar att göra.

/C
Citera
2023-04-19, 15:22
  #65656
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lava
Anhöriga kommer få ansöka hos brottsofferfonden om inte någon av GM har tillgångar som kan utmätas.
Skadestånden är skyhöga för att vara Sverige, blir inte förvånad om HR sänker dem men glatt överraskad om de får bestå eller höjs.
Ja det har inte hänt mycket i Sverige för brottsoffer
Vi får hoppas att det absolut inte blir lägre
Jag minns att mamman till flickan Ängla som blev mördat för många år sedan fick ett väldigt lågt skadestånd

Var det inte för en tid sedan en våldäktsman en ung utlänsk kille som släpptes ur häkte och fick typ 850 000 kr i skadestånd??

Helt sjukt
Citera
2023-04-19, 15:22
  #65657
Medlem
Steff83s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anedin
Om de får sitta minst 18 år så är det nästan adjöss för dem att skaffa barn
Dom kanske inte vill ha barn? Det är inte allas dröm i livet. Vidare är det inte det minsta omöjligt bara för att man sitter i fängelse.
Citera
2023-04-19, 15:23
  #65658
Medlem
Inte nog med de hemska som MH gjort så vill hon endast att närmast anhöriga ska få skadestånd.
Den lilla mördaren kommer inte få de lätt i finkan. Hoppas hon lider varje sekund.
Citera
2023-04-19, 15:23
  #65659
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 8963jyhg7
va spelar de för roll vart dom kommer ifrån??

Hade svårt att tyda Johannas utseende och var därför nyfiken.

Och sedan en svart person som heter Maja väckte också frågor.
Citera
2023-04-19, 15:24
  #65660
Avstängd
CalzoneItalias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cricko73
Inte för att det spelar nån avgörande roll men varför får MH betala ett högre skadestånd än JLJ till TT:s närstående?

EDIT tydligen nåt med ev tillgång på pengar att göra.

/C

Läste något om skadegörelse i domen . Kan vara det
Citera
2023-04-19, 15:25
  #65661
Medlem
Newkies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dream.71
Vilket skämt. Tove kommer aldrig tillbaka och detta tror dom ska kunna kompensera detta??

Dom ska sitta hela, kanske den bästa delen, av sina liv bakom lås och bom.

Skadestånd i Sverige är sälla särskilt höga. Pengar kan dessutom aldrig göra någon skillnad i den sorg familjen kommer känna resten av sina liv.
Citera
2023-04-19, 15:25
  #65662
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Steff83
Dom kanske inte vill ha barn? Det är inte allas dröm i livet. Vidare är det inte det minsta omöjligt bara för att man sitter i fängelse.
Då får vi hoppas att dom inte vill
Citera
2023-04-19, 15:26
  #65663
Medlem
Hoppas inte att HD tar upp detta fall. Då slipper iaf Clea stå och göra bort sig än en gång i offentlighetens ljus.

Men jag vart lite förvånad över att dom båda tjejerna fick livstid, trodde att 18-åringen skulle få en mildare dom.
Citera
2023-04-19, 15:26
  #65664
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Tieca
kan inte annat än hålla med, blev nästintill chockad av att se bilder på de båda. Ja, jag är elak som går på utseende, men något ser inte ut att stå rätt till på någon av dem. Fler som tänker så eller är jag hemsk?

Min direkta uppfattning av att se bilderna blir att de där två kan inte vara medvetna om vad de gjort, det liksom skriker lite utvecklingsstörning.

Tycker inte det skriker utvecklingsstörning, bilderna är tagna i osmickrande ljus, däremot har J en tom, kall blick och M en rent elak blick. Psykopater har en elak eller tom blick. Ögonen är själens spegel. Zoomar man in deras ögon på kort stirrar dom ofta intensivt med blicken som liksom glöder av hat, alternativt är helt uttryckslös.

Dom är mycket medvetna om vad dom gjort. Du blandar ihop medvetandet med skam och empati. Dom har ingen empati och känner inte skam och skuld, det betyder inte att dom inte vet vad dom gör. Dom har ju gjort allt jävligt medvetet, dels har båda varit ute efter Tove en längre tid, tex så försökte ju M tränga sig in i hennes och pojkvännens bostad flr att slå henne, hon var ”mycket arg” och Tove var ”jätterädd för båda”, dels så har ju J skrivit hatlåtar och googlat på saker som har med mord att göra innan mordet. Båda gick och eldade på kroppen, båda satt och ljög länge och hade inga problem med att spela oskyldiga framtill att alltför mycket bevis kommit fram, då bytte båda kallt taktik, M började skylla allt på J och låtsas som att hon själv inte visste ett skit utan bara hade en magkänsla att J gjort allt osv.
__________________
Senast redigerad av Undringar 2023-04-19 kl. 15:31.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in