2023-04-18, 00:27
  #332677
Medlem
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ThorulfBortbyting
Nej. Inte de riktiga invånarna på Krim! Dem du pratar om är dem som fick lite billiga hus och mark efter att Ryssland READE ut det i RYSSLAND. De flesta riktiga krim-bor har fått lära sig att hålla lantbrujet igång eller hålla käften för att inte bli deporterade till Ryssland! Sitt inte här och ljug för att du fantiserat ihop en verklighet som passar ditt äckliga ämbete.

Fråga du någon av de RIKTIGA Krim-borna så skall du se att de flesta som svarar sitter undangömda i Ryssland utan röst, och resten är dem som så frihetligt nickar med dig för att det gynnade dem och INGEN annan. Ditt äckel som sitter och förspråkar frihet och människors fria val, samtidigt som du medvetet förnekar majoriteten utav rösterna. Dina ord är konstruerad lögn skapad i medveten affekt och inget annat.

Ja du ser. Man är bara RIKTIG Krimbo om man håller med Kiev. Slava Ukraina. Hellre gulblå än död.

Jag skrev för två inlägg sedan att de som flyttat in behöver man inte ha så mycket sympati med. De tog en risk. Men de är bara en del av befolkningen.
Citera
2023-04-18, 00:34
  #332678
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Ja du ser. Man är bara RIKTIG Krimbo om man håller med Kiev. Slava Ukraina. Hellre gulblå än död.

Jag skrev för två inlägg sedan att de som flyttat in behöver man inte ha så mycket sympati med. De tog en risk. Men de är bara en del av befolkningen.

Naw, tycker du det är okej att den ryska militären skjuter tiotusentals robotar och granater mot civilbefolkningen i Ukraina men när den ryska militären kommer åka på spö så blir du ledsen? Du hade passat som lägervakt i nazi-tyskland.
Citera
2023-04-18, 00:38
  #332679
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av plastdunkk
minsk agreements

ukraina anföll LPR och DPR och bröt den överenskommelsen direkt.

fler frågor?
detta är inga nyheter att "the minsk agreement" och att ukraina bröt mot dessa... direkt

Är du intresserad av avtalsbrott?

Känner du till "the Russian–Ukrainian Friendship Treaty"? Genom avtalet garanterades Ukraina (av ryssland) att dess gränser skulle vara okränkbara, att ryssland skulle respektera landets territoriella integritet, samt att båda länderna inte skulle använda sitt territorium för att skada det andra. Detta bröt givetvis putain och anhang mot redan 2014 när Krim invaderades, och annekterades.
https://en.wikipedia.org/wiki/Russian%E2%80%93Ukrainian_Friendship_Treaty

En myckenhet av elände HAR dessvärre ägt rum i östra Ukraina. Där har inbördeskriget underblåsts, och eskalerats, av den psykotiske dvärgen i kreml som "tillhandahållit" både krigsmateriel och trupp (inofficiellt, före feb 2022). Den "lilla detaljen" mörkas alltid av kreml, och av er som tillber den psykotiske dvärgen som huserar därstädes.

Känner du till MH17, vars passagerare och besättning mördades av putains lakejer när den sköts ned, med ryska vapen, transporterade till och från ryssland till "separatisterna"?

"The responsibility for investigation was delegated to the Dutch Safety Board (DSB) and the Dutch-led joint investigation team (JIT), who concluded that the airliner was downed by a Buk surface-to-air missile launched from pro-Russian separatist-controlled territory in Ukraine. According to the JIT, the Buk that was used originated from the 53rd Anti-Aircraft Missile Brigade of the Russian Federation and had been transported from Russia on the day of the crash, fired from a field in a rebel-controlled area and the launch system returned to Russia afterwards."
https://en.wikipedia.org/wiki/Malaysia_Airlines_Flight_17

Vad gäller "separatisterna" (i.e. putains lydiga kreatur) så är väl även det en intern angelägenhet för landet, och inte något som berättigar den psykotiske dvärgen i kremls anfallskrig mot landet och strävan att slakta dess befolkning?

Vidare, om det är "nazister" som är problemet så kvarstår frågan VARFÖR den psykotiske dvärgen i kreml INTE har "avnazifierat" wagner gruppen? wagner gruppens führer, dmitry utkin, tillika bästa kompis med din herre och härskare, den psykotiske dvärgen i kreml, synes ju vara "nazist", eller hur?
https://www.nationalworld.com/news/world/wagner-group-russian-mercenaries-ukraine-3589837

"It is variously described as a private military company, a network of mercenaries, or a de facto private army of Russian President Vladimir Putin."
https://en.wikipedia.org/wiki/Wagner_Group

En av putains lydiga oligarker, yevgeny prigozhin, har erkänt att hen skapade nazistorganisationen wagnergruppen (för att understödja den psykotiske dvärgen i kremls krig i Donbass):
"the Russian oligarch said he founded the Wagner group to send competent fighters to the Donbas region in eastern Ukraine in 2014, the same year that Russia annexed Crimea."
https://www.reuters.com/world/europe/russias-prigozhin-admits-link-wagner-mercenaries-first-time-2022-09-26/

"Av-nazifieringen" har dock inte funkat så bra som casus belli för den psykotiske dvärgen i kreml så nu har hen tydligen övergått till att landet hen angripit skall "av-sataniseras"... You can't make this shit up...
https://www.thetimes.co.uk/article/desperate-putin-portrays-ukraine-and-the-west-as-satanic-5dsdt66m2

Varför önskar DU att den psykotiske dvärgen i kreml skall tillerkännas överhöghet över Ukraina (och andra länder)? Varför kan hen inte stanna inom det enorma landet rysslands gränser? Det är förvisso synd om ryssarna som tvingas leva under en narcissistisk megalomanisk psykopat, men varför vill du att andra folk skall tvingas till detsamma?
Citera
2023-04-18, 00:42
  #332680
Medlem
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
Varför ?

Är ju det samma som du skulle vända den andra kinden till.., som om din dotter "hade sig själv att skylla" för våldtäkten för att hon bar kort-kort..

Eller att du blev rånad/misshandlad för att du var full..., eller fick din bil/båt stulen..

Varför denna perversion att "ursäkta" aggressorn..?

Jag tycker hela våldtäktsmetaforen är fördummad. En stat är inte en individ. Och om den är det, så är Krimborna en del av den våldtagne.

Kom med något annat om du ska diskutera med mig.

Det är helt enkelt så att varje gång frontlinjen flyttar sig, leder det till flyktingar och nya bombningar. Hundratusentals, kanske miljoner skulle fly. Jag anser det allt annat lika som en dålig sak. Det håller alla med om, förutom de som njuter av att plåga ryssar och/eller tycker att det är rättvist för där var någon annan som led 2022.

Så blir frågan om där är någon nytta som är så stor att den överväger det lidandet. Så kan det ju hypotetiskt vara. Jag tycker inte det i detta fall. Ukrainska staten är inte tillräckligt bra, förbättringen är inte stor nog. Dessutom finns risken för kärnvapenattacker och så har vi frågan om det är en fördel eller nackdel att Nato vinner krig i detta fall.
Citera
2023-04-18, 00:45
  #332681
Medlem
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av skalman1973
Av de som verkligen hör dit krimtartarerna så gillar de varken Ryssar eller Ukraina. Föreslår du en nybildad stat i Krim där både Ryssland och Ukraina går lottlösa ? Ja det vore iofs helt acceptabelt

Japp, det vore en bra lösning på många sätt. Man hör ju ofta proryssar säga att ukrainiern Kruschev gav bort Krim till Ukraina från Ryssland partiskt och orättvist, 1954. Eh ja det gjorde han, men hur länge hade det då varit en del av Russian SSR? 9 år! Innan dess var det sin egen entitet.

Viktigast är dock vad befolkningen själva vill, men ibland får man också kompromissa om alternativet är värre.
Citera
2023-04-18, 00:46
  #332682
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Ja du ser. Man är bara RIKTIG Krimbo om man håller med Kiev. Slava Ukraina. Hellre gulblå än död.

Jag skrev för två inlägg sedan att de som flyttat in behöver man inte ha så mycket sympati med. De tog en risk. Men de är bara en del av befolkningen.
Såklart man är riktig krim-bo om man ser ryssen som en pest som kan förstöra både spannmål som strand. Vad trodde du? Att det är fel att folk känner så genuint? Bara för att du inte vill att de skall vara realistiska och se sanningens historia upprepa sig? Nej nej....Proletären fungerar inte som ersättning för bondepraktikan på Krim....ingen annanstans heller för den delen
Citera
2023-04-18, 00:46
  #332683
Medlem
Blot-Svens avatar
Vet inte om saken redan diskuterats i tråden, men det framkom i helgen att märkliga grejer är i görningen. Generalöverste Mikail Teplinskij har återfått förtroendet som ledare för VDV efter att ha fått sparken i januari (troligen i en maktkamp kring Gerasimovs person).

Den senaste månaden har VDV (106:e luftburna) samarbetat med Wagner i Bakhmut. VDV-förband har fått en mer framskjuten roll också på andra platser och tilldelats en del ny materiel; bl.a. ett antal TOS-1-pjäser som ska ha använts i Luhansk. Det ryktas även om planer på att faktiskt flyga in och luftlandsätta fler förband — alltså som i själva verket avsett. Det märkliga är att Wagner tydligen också fått ny materiel från den ryska armén; bl.a. ett gäng T-90 i Bakhmut. Detta sammantaget tolkas av vissa bedömare som att Wagnergruppen släppts in i värmen i alla fall tillfälligt, troligen för att Bakhmut bannemig SKA falla någon jäkla gång.

I det läget (gångna helgen) inlåter sig Wagnergruppen i en fångutväxling med UAF på eget initiativ. Den ryska armén har inte kommenterat. Ukrainska försvarsministeriet har bekräftat att 120 tidigare tillfångatagna ukrainska soldater återvänt från fångenskapen hos Wagner.
__________________
Senast redigerad av Blot-Sven 2023-04-18 kl. 00:52.
Citera
2023-04-18, 00:50
  #332684
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Japp, det vore en bra lösning på många sätt. Man hör ju ofta proryssar säga att ukrainiern Kruschev gav bort Krim till Ukraina från Ryssland partiskt och orättvist, 1954. Eh ja det gjorde han, men hur länge hade det då varit en del av Russian SSR? 9 år! Innan dess var det sin egen entitet.

Viktigast är dock vad befolkningen själva vill, men ibland får man också kompromissa om alternativet är värre.
Man kompromissar så långt som att man tar sig en funderare om kommunistjävlen som trampar sönder ens verk skall vara värd att bli gödsel eller helt enkelt bli inlämnad som road kill. Självklart skall inga utav dessa sjukdomar få härja fritt bland vårat levebröd eller påverka våran vilja att utvecklas. Varken i Ukraina eller i Sverige
Citera
2023-04-18, 00:58
  #332685
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Japp, det vore en bra lösning på många sätt. Man hör ju ofta proryssar säga att ukrainiern Kruschev gav bort Krim till Ukraina från Ryssland partiskt och orättvist, 1954. Eh ja det gjorde han, men hur länge hade det då varit en del av Russian SSR? 9 år! Innan dess var det sin egen entitet.

Viktigast är dock vad befolkningen själva vill, men ibland får man också kompromissa om alternativet är värre.

Det är givetvis en idé från Kreml att ockupera Krim-halvön 2014, försöka sälja det politiskt, leva på det för att sedan invadera Ukraina 2022 för att fortsätta - och sedan misslyckas. Hur känns det när ukrainsk militär intar krim 2023?
Citera
2023-04-18, 01:37
  #332686
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Några kommentarer härunder. Jag vet inte om du bara hört Kiev-sidan av historien. Så ha överseende om jag skriver dig på näsan med några av dessa fakta och påståenden.

Först en förklaring av mitt perspektiv: Invasionen 2014, som jag betraktar som hände juli-augusti 2014 i Donbass, är inte helt svartvit. En del av invasionen i Donbass anser jag vara berättigad. Det är inte fel att skydda ukrainska medborgare från ukrainsk stridsflyg, enligt min moral. Putin kunde ha förhandlat och agerat mer kompetent. Fortfarande är det så att Ukraina inte kunde ta hand om sina egna problem. Vissa stater klarar av att hantera jobbiga grannar, andra inte.

- Inbördeskriget pågick i drygt 3 månader innan där var någon invasion (april-juli).
- Du har rätt i att ryssarna bröt folkrätten. Jag har inte sagt något annat. Ukraina har fortfarande ett eget problem med separatister som de inte klarade av att hantera utan stridsflyg, våldtäkter och artilleri. - Att en kombattant bryter folkrätten, ger inte den andre parten automatiskt rätt i allt.
- 95%+, antagligen mer än 99,5% av de som gjorde uppror i Donbass i april när det startade var ukrainska medborgare. Den mesta (eller all) tunga materielen var deserterad ukrainsk militär.
- Det som dock förvirrar är att ledaren var tidigare överste i FSB och inte bara etnisk ryss, utan ryss från Ryska Federationen. Men global historia är full av importerade härförare.
- Jag vet inte var seperatisterna fick BUKen från. Möjligen är det första vapnen som de fick från ryska armén? Eller hade Ukraina BUKs, som deserterade? Jag killgissar det förstnämnda. (Idén att ge seperatisterna luftvärn är ju utmärkt och vanligt förekommande i rebell-krig. En högerextrem centralmakt som sätter in stridsflyg direkt mot sin egen befolkning kräver det. Antagligen sköt ju seperatisterna ner planet, så strategin hade dock nackdelar.)
- Jag ser inget erkännande från dig om att seperatisterna var lokala. Förvisso etniska ryssar, men lika mycket ukrainska medborgare som folk i Kiev eller Lviv. Tror du att de flesta kom från Ryssland, kanske?
- Du har helt rätt i att det inte var en lätt uppgift som centralmakten stod inför. Tänk på att vi pratar om en 8 år lång process. Du verkar förutsätta att man måste avväpna dem för att klara av att lösa uppgiften. Men det finns andra lösningar. Omröstningar, ge dem autonomi, säga att de kan lämna Ukraina om de vill, samlingsregering, ta hem Yanukovich, förhandla mer framgångsrikt med Ryssland. Kanske förutsätter du implicit att seperatisterna skulle övertalas att vara kvar i Ukraina på centralmaktens premisser?
- Att där egentligen inte fanns några problem utan det var bara rysk inblandning är Kiev-propaganda. Se t ex Robinson (2015) “Russia’s role in the war in Donbass” eller Platonova (the Donbas conflict in Ukraine). Särskilt den sista är väldigt bra, den går även genom den seriösa “pro-Kiev”-litteraturen (inte bara idiot-propagandan) i detalj.
- Du har helt rätt i att tron på “Röda armén” fick Ukraina att hålla tillbaka. Där finns en passage i starten på kriget där separatisterna höll en stad i flera veckor för att ukrainska armén trodde de var Spetznaz, men det var folk från Donbass.
- Du har rätt i att Ukrainas problem så klart inte existerar helt inom nationen. Men så är nog de flesta konflikter. Ryssland, USA och EU rev och slet i Ukraina sedan 2005. Inte desto mindre klarar vissa stater att navigera i det, andra går under eller revideras.

Jag ser inte det cirkulära. Var är cirkelresonemanget i det översta?

Vid slaget om Donetsk flygplats Maj 26-27 dog 34 ryssar som skickades hem till Ryssland.
Enligt Donetsk borgmästare dog 40 varav 2 var civila.
Enligt den ryske brottslingen och invaderaren Alexander Borodai dog 100 varav hälften var civila.
Av "separatisterna" som dog var mao 68-89% ryssar. Girkin kallade de ryska soldaterna för semesterfirare.
De som orsakade det hela var ryssar. Inga ryssar, inget krig, inga döda.
Ryska reguljära armen gick in när det stod klart att Ukrainska styrkorna höll på att besegra ryssarna/marionettera och skulle ge folket fred. Fred var oacceptabelt för Putin.

Poroshenko försökte få till fred med ett 15-punktsprogram när han blev president men ryssarna/marionetterna var föga intresserade.

Donetsk 2014 innan invaderande ryssar tagit över staden.
https://twitter.com/AlpayKaya1231/status/1647195285007761409
https://twitter.com/KSwaggest/status/1647776298301784065
https://twitter.com/OlgaK2013/status/1648093071261724676
Citera
2023-04-18, 01:54
  #332687
Medlem
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Spugge
Vid slaget om Donetsk flygplats Maj 26-27 dog 34 ryssar som skickades hem till Ryssland.
Enligt Donetsk borgmästare dog 40 varav 2 var civila.
Enligt den ryske brottslingen och invaderaren Alexander Borodai dog 100 varav hälften var civila.
Av "separatisterna" som dog var mao 68-89% ryssar. Girkin kallade de ryska soldaterna för semesterfirare.
De som orsakade det hela var ryssar. Inga ryssar, inget krig, inga döda.
Ryska reguljära armen gick in när det stod klart att Ukrainska styrkorna höll på att besegra ryssarna/marionettera och skulle ge folket fred. Fred var oacceptabelt för Putin.

Poroshenko försökte få till fred med ett 15-punktsprogram när han blev president men ryssarna/marionetterna var föga intresserade.

Donetsk 2014 innan invaderande ryssar tagit över staden.
https://twitter.com/AlpayKaya1231/status/1647195285007761409
https://twitter.com/KSwaggest/status/1647776298301784065
https://twitter.com/OlgaK2013/status/1648093071261724676

Det är kanske riktigt att många döda var semesterfirare, men milisen var enormt mycket större. Det var inte så att 68% av milisen var ryssar.

Jag har ingen aning om dina siffror stämmer, men låt oss anta det. Det är i så fall bara för att de bästa stormtrupperna (kanske mercenaries?) var ryssar.

"De som orsakade det hela var ryssar." Det är bara propaganda. Gubaryev var en av de som orsakade det. Han var Ukrainier. Alexander Bednov, ukrainier. Visst var många ryssar. Läs som sagt Robinson och Platonova, de har forskat och i peer review slagit fast att det inte var ryssar som orsakade det hela. Det är Kiev-propaganda.
Citera
2023-04-18, 02:34
  #332688
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Det är kanske riktigt att många döda var semesterfirare, men milisen var enormt mycket större. Det var inte så att 68% av milisen var ryssar.

Jag har ingen aning om dina siffror stämmer, men låt oss anta det. Det är i så fall bara för att de bästa stormtrupperna (kanske mercenaries?) var ryssar.

"De som orsakade det hela var ryssar." Det är bara propaganda. Gubaryev var en av de som orsakade det. Han var Ukrainier. Alexander Bednov, ukrainier. Visst var många ryssar. Läs som sagt Robinson och Platonova, de har forskat och i peer review slagit fast att det inte var ryssar som orsakade det hela. Det är Kiev-propaganda.

Utan ryssar hade det inte blivit något krig. Girkin själv säger att det inte hade blivit något krig om inte han hade startat det.
Det var bara ett enskilt exempel men märkligt att majoriteten som dör vid Donetsk flygplats är ryssar om de endast utgjorde en liten del av milisen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in