2023-04-11, 22:41
  #181
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Skogsvatte
"Majoriteten"? Vi talar väl snarare om nästan 100% av gängen, med undantag för ett mycket fåtal etniska svenskar som vuxit upp i invandrargetton och "godtagits" av gängen.
Sen glömde du de som köper knarket? 😀
Citera
2023-04-11, 22:44
  #182
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lindome
Asylinvandrare som helhet är betydligt mer resurskrävande än samhällsnyttan dom utför.

Hur kunde Sverige bli ett av världens rikaste länder? En sak är säker, det berodde inte på asylinvandring från mellanöstern.
Sverige blev rika på att hålla sig borta från kriget och sälja vapen till krigförande länder...

Samt en bättre fördelningspolitik.

Svårare än så är det inte.
Citera
2023-04-11, 22:45
  #183
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Viejoverde
Om du fortsätter att rösta på L och övriga så får du denna utvecklingen ja, men det är inte en naturlag. Och det finns fördelar med en viss grad av protektionism.
Jag röstar inte på något.
Citera
2023-04-11, 22:45
  #184
Medlem
Viejoverdes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nydagnyatider
Klart svensken har det bra. Prove me wrong din ärthjärna. Ni har haft det bra sedan typ 1920. Vilket annat europeiskt folk har haft det?
"Ni" skriver du. Det visade ju oss andra att du inte inkluderar dig i vårt land. Synd för dig. Sverige har gjort bra val under lång tid. En plötslig massinvandring är negativt för vårt land. (Inte enskilda individer), då detta motverkar vår traditionella lönebildning och vår demografiska sammansättning.

(Men ärthjärna? Är du 5 år eller)?
Citera
2023-04-11, 22:46
  #185
Medlem
Viejoverdes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nydagnyatider
Jag röstar inte på något.
Nä, jag misstänkte det.
Citera
2023-04-11, 22:49
  #186
Medlem
Majoriteten 🤣😅
Citera
2023-04-11, 22:50
  #187
Medlem
Bilgamess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nydagnyatider
Då blir det ingen diskussion med dig.

Att behöva svara på tionde "MEN FINLAND DÅ" argumentet blir tröttsamt i slutändan.
Jag tog mig tid att läsa dina djupa analyser av omvärlden. Dina svar är alltså – på allvar – att svenskar inte är villiga att ta jobben? Har du aldrig sett en svensk städare? En svensk busschaufför? En svensk ordningsvakt?

Att finnar vore mer benägna att ta skitjobb än svenskar vill jag gärna att du utvecklar. Vad skulle orsaken i så fall vara? Finland har i princip exakt lika hög levnadsstandard som Sverige, ändå är finnarna, enligt dig, mer benägna att ta skitjobb (om vi nu håller oss till din felaktiga tes att svenskar inte kan ta sådana jobb).

Om du redan svarat på det, länka inlägget. Jag är genuint intresserad av vad du har att säga om detta.
Citera
2023-04-11, 22:51
  #188
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nydagnyatider
I de andra länderna du pratar om finns en inhemsk underklass som är villiga till att ta de jobben.

I Sverige inte.

Därför kan du inte hålla på att dra favoritargumentet "MEN FINLAND DÅÅÅ"
Sverige har gott om och blir över av av dessa inhämska svenskar som hade jobbat på dessa samhällsviktiga jobben. Devill dock göra det med andea svenskar och inte en somalier som stinker svett och matos, trock och går vaggande utan brottska slarkigt och känslokallt.
Citera
2023-04-11, 22:52
  #189
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nydagnyatider
Sverige blev rika på att hålla sig borta från kriget och sälja vapen till krigförande länder...

Samt en bättre fördelningspolitik.

Svårare än så är det inte.

Nu haltar ju din förklaring något eftersom alla nordiska länder lyckades med konststycket att bli väldigt framgångsrika. Danmark, Finland och Norge går dessutom för tillfället mycket bättre trots en betydligt mer begränsad invandring.
Citera
2023-04-11, 22:53
  #190
Medlem
Sam.Boyds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pingubengt
Bengt Westerberg skall bara hånas, förnedras och hatas. En vidrig jävel som har berikat sig själv och försämrat alla svenskars liv.

Jag röstade en gång i tiden på honom o FP, då jag ansåg M lite för mycket brutalhöger.
O moderater i stort enkelspåriga.
Som ung är det lätt att vara naiv.

Ögonblicket då han reste sig i TV soffan o lämnade plats åt Ian o Bert blev en mycket olycklig händelse för Folkpartiet. Inte minst för att de tog in på populismens väg mot en återvändsgränd. De tappade bort de viktiga frågorna o öppnade upp för ”De nya Moderaterna” som begrep att marknadsföra Liberal politik. Men ju längre tiden gick så insåg o drabbades allt fler av svenskarna av invandringens förnekade baksidor, o detta var bränslet för att få ett SD att gå från några promille till 20%.

Kvar är 2% som är delade i falanger. En lite pragmatisk o vill rädda partiet kvar i politiken. En annan som vars huvudbudskap är att i tid og otid säga att SD är rasister med rötter i nazism.

Folkpartiet aka Liberalerna är snart ett minne blott.
Citera
2023-04-11, 22:55
  #191
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av nydagnyatider
Många klagar på invandringen men fattar inte att utan invandringen hade Sverige stannat. Vem hade städat kontoren och borstat era toaletter? Vem hade sopat gatorna på grus och krattat och blåst löv? Vem hade torkat era mammors rövar på äldreboendet som ni skickar till och som ni inte ens besöker så ni kan fortsätta festa och knulla runt istället? Vem hade kört er buss till jobbet? Eller alla andra generationens invandrare som jobbar som spärrvakter eller lokförare på pendeltågen och tunnelbaneförare? Vem hade kört er hem från er fyllekväll till billig peng (Bolt, Uber etc.) om det inte vore för invandrarna? Vem hade bakat er pizza eller lagat er kebabtallrik om det inte vore för invandrarna? Och vem hade kört hem er mat fram till dörren på fucking cykel om det inte vore för invandrarna? Ja, ni svenskar klagar hela tiden men ni borde nog inse att ni faktiskt lever som kungar och adel tack vare invandrarna som får göra skitjobbet medan ni bara glassar.
Det där är rent skitsnack och en åsikt som funnits som ett dåligt argument att försvara den misslyckade invandringspolitiken.

Hade inte landet behövt ösa alla dessa kostnader för vad invandringen kostat landet hade vi haft en helt annan ekonomi.

Dessutom några miljoner färre som behöver ta del av samhället.

Många ungdomar hade haft ett första arbete, då det inte räknats som ett mindre statusjobb.
Idag är det mest företag som städar kontor mm.
Förr hade vi inga problem att hitta folk till de jobben du nämner.
Den svenska mentaliteten hade nog hittat tillbaka där den en gång fanns
av bara vetskapen om att vi investerade våra skattepengar på rätt sätt, och inte kastat bort det på hittepå experiment och låtsasjobb.
Westerberg tillhör eliten när det gäller demonteringen av landet..
Glömmer aldrig då faanskapet gick ur tv studion då Ny demokrati kom in i riksdagen...
__________________
Senast redigerad av Bollenrullar 2023-04-11 kl. 22:57. Anledning: felstavat
Citera
2023-04-11, 23:01
  #192
Medlem
Schicklgrubblares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nydagnyatider

Om priset är att några brushor rånar svennar så får det väl bli så hur tragiskt det än må vara. Men ska svensken ha den levnadsstandard man blivit van med efter välfärdssamhällets intågande så måste man acceptera villkoret med ständig invandring. Särskilt när svensken inte ens föder barn och bara festar och knullar runt.

Levnadsstandard att få sitt land plundrat, rånat och misshandlat?

Du kallar dina landsmän för Hitler samtidigt som invandrarna ska torka din håriga röv.

Ett tält i öknen är tusen gånger bättre än att leva som en rotlös gangster utan mening i livet. Inga rikedomar i världen kommer rädda din sinnesro när du ligger på din dödsbädd och sabbat hela ditt land och ditt folk för evigheters evighet.

Det finns en plats för dig efter döden och den kallas för helvetet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in