Citat:
Ursprungligen postat av
Benyamean
Statistiskt sett så är det kvinnan som har gjort detta. Kvinnor är överrepresenterade när det kommer till brott mot barn, inklusive mord och misshandel.
Är man kvinna ska man akta sig för män men är man ett barn ska man akta sig för kvinnor.
Det där stämmer absolut inte. Nu får du visa statistik, i så fall. Vad jag vet så är det nästan alltid en styvfar som ligger bakom i sådana här fall, alltså grov misshandel, och i de fall då barnet till slut dör av den accelererande misshandeln.
Både män och kvinnor kan döda sina egna barn, t.ex. i en vårdnadstvist, eller för att de är deprimerade och vill ta med sig sina barn i döden, för att de tycker att det är bättre för barnen än att leva i den här världen, på grund av deras egna dåliga livserfarenheter. Men då brukar de välja mordmetoder som går fort. De plågar inte ihjäl barnen under lång tid. Det enda undantaget jag kan komma på i modern tid, är Lilla Hjärtat-fallet. Där var drogmissbruket den största orsaken, samt att föräldrarna kände flickan så lite då hon varit placerad så länge, att de inte verkar ha utvecklat några föräldrakänslor. Flickan blev som ett styvbarn i familjen fast hon inte var det.
Sedan har vi brottet barnadråp, men det är sällsynt i Sverige. Det kan endast begås av en biologisk mamma, och det betyder att mamman dödar sitt nyfödda barn. Antingen på grund av depression - men det brukar MVC och BB fånga upp idag - eller på grund av "svårt trångmål". Idag kan en gravid ung flicka få hjälp av samhället, så det behöver inte ske. Men i och för sig - hur många utomäktenskapliga graviditeter som slutar med barnadråp, som ingen får veta om, i hederskulturfamiljer - vet vi ju faktiskt inte. Om de håller den gravida dottern hemma hela tiden, hon föder hemma och föräldrarna dödar barnet direkt efter förlossningen och styckar eller bränner kroppen, så får ingen utanför familjen någonsin veta att det skett.